Ak ste sa tento rok rozhodli dať vo svojom dome zbohom starým maľovkám a rozjasniť steny novými farbami, zohľadnite nielen veľkosť a štýl danej izby, ale aj jej funkčnosť. Zaťažované zóny totiž potrebujú osobitý prístup, takže nie je jedno, ako a čím doma vymaľujete steny.

Niektoré farby dokážu navodiť pocit pohody, a práve tie sú mimoriadne vhodné na steny bytu či domu. Samozrejme, pri výbere z farebnej škály vychádzame nielen z typológie, ktorú odporúčajú psychológovia, ale aj z osobného vkusu a preferencií. V každom prípade si treba uvedomiť, že farba, ktorú zvolíme, bude na stenách aj niekoľko rokov, preto ju treba vybrať až po dôkladnom zvážení. Myslíme pri tom aj na to, že nie každá farba sa nám páči, sa bude  hodiť do konkrétnej izby. Tiež je potrebné brať do úvahy, že farba môže vo vzorkovníku vyzerať dobre, ale na veľkých plochách stien vyznie úplne inak, čo nás potom často môže zaskočiť. Pokiaľ si nie ste v tomto smere istí, nie je na škodu poradiť sa s interiérovým architektom alebo aspoň odborným predajcom v špecializovanom obchode.

Čo zohľadňujeme pri výbere farby do interiéru

Je niekoľko vecí, na ktoré by sme mali myslieť, keď sa rozhodujeme, ako a čím vymaľovať. „Zohľadňujeme predovšetkým veľkosť a funkčnosť konkrétnej miestnosti, svetelné podmienky a aj štýl, ktorý prevažuje v zariadení. Nepodceňujeme ani prípravu na maľovanie, pretože počas práce už nebude čas na odbiehanie a dopĺňanie zásob. Preto treba mať potrebné veci pripravené. Okrem farieb, rebríka, štetcov a valčeka je určite potrebné mať poruke aj kryciu pásku a fóliu, stieraciu mriežku a teleskopickú tyč,“ radí Matúš Medveď z Primalexu.

Každá zóna bytu vyžaduje trochu iný výber farieb. Obývací priestor slúži na stretnutia rodiny a známych, je to spoločenská časť, kde nás nebudú rušiť ani veselé a sýtejšie farby, pravda, pokiaľ sa „nebijú“ s výrazným nábytkom. V obývačke majú na stenách miesto napríklad zelená, žltá, oranžová alebo okrová. 

Ani v kuchyni a jedálni sa nemusíme vyhýbať intenzívnym a žiarivým farbám, dokonca sú tu žiadúce, pretože stimulujú trávenie. Naopak modrá potláča chuť do jedla. Chodba býva zvyčajne najmenšou miestnosťou a nie vždy má denné svetlo. Preto sa tu hodí najmä biela alebo svetlá béžová. Kúpeľňa by zasa mala evokovať hygienu a čistotu. Z toho dôvodu siahneme pri maľovaní po klasickej modrej alebo bielej, prípadne hnedej zemitej farbe.

Čím vymaľovať detskú izbu?

Ani pri tých najpokojnejších deťoch niet pochýb o tom, že detská izba je jednou z najrušnejších a najzaťažovanejších miestností nášho domova. Je to multifunkčný priestor, ktorý musí slúžiť deťom rôzneho veku, od bábätka až po študenta. Detská izba je spálňou, herňou, telocvičňou aj študovňou zároveň. Steny sú tu mimoriadne náchylné na znečistenie, preto je dobré pouvažovať už pri zariaďovaní detskej izby o nátere, ktorý dokáže odolávať náporu všakovakých detských aktivít a nápadov. „Vo veľmi zaťažovaných miestnostiach, ako je detská izba alebo aj kuchyňa či chodba, odporúčam investovať do umývateľných farieb,“ hovorí odborník z Primalexu. „Výbornou voľbou v rade umývateľných farieb je Primalex Ceramic. Túto farbu s vylepšenou receptúrou by som odolnosťou prirovnal ku keramickému povrchu, ako naznačuje aj jej názov. Akurát na rozdiel od keramiky umožňuje farba stene dýchať. Akákoľvek škvrna sa dá z tohto náteru ľahko odstrániť iba obyčajnou hubkou a saponátom. Dokonca je možné použiť aj drsnú stranu hubky bez toho, aby sa poškodil náter.“

Čo sa týka farebnosti detských izieb – veľmi živé deti potrebujú skôr upokojujúce farby a ich odtiene, teda napríklad zelenú alebo modrú. Pokojnejším deťom zasa prospeje žltá, oranžová alebo veľmi jemné, svetlé odtiene červenej. Bábätkám sa budú páčiť pastelové farby, neskôr môžu pribudnúť aj rôzne obrázky zvieratiek, športov alebo vesmíru. Starším deťom budú vyhovovať skôr abstraktné tvary. Vo všeobecnosti sa v detskej izbe vyhýbame prevažujúcej bielej, ktorá môže na deti pôsobiť chladne. Preto by mala byť len doplnkovou farbou. V tomto priestore, samozrejme, nie je vhodná čierna alebo tmavohnedá, a nesiahame ani po sýtych a krikľavých farbách, ktoré by detskej psychike nedopriali pokoj. Taká je napríklad červená či fialová. Vyhýbame sa najmä výrazným odtieňom týchto farieb.

Umývateľná farba je najlepším riešením

Detská izba, kuchyňa či chodba sú priestory, v ktorých to žije. Steny sú tu mimoriadne náchylné na znečistenie, preto je vhodné ich vymaľovať umývateľným náterom, ktorý dokáže odolávať každodennému náporu. Takýto náter umožní ľahko sa zbaviť nečistôt iba pomocou hubky a saponátu, a to bez obáv z poškodenia náteru. Skvelým tipom je umývateľná farba PRIMALEX CERAMIC s vylepšenou receptúrou. Odolá aj tým najhorším škvrnám, ako sú fľaky od kečupu, fixiek, oleja či čučoriedok. Navyše – nielenže si aj po očistení udrží svoj pôvodný odtieň a elegantne stálofarebný vzhľad, ale je aj hypoalergénna a preto vhodná aj do miestností, kde sa zdržiavajú alergici. Je vhodná aj do škôl, materských škôl, nemocníc či hotelov. 

A nakoniec dobrá správa: obľúbený PRIMALEX CERAMIC je teraz možné natónovať až do 20 000 farebných odtieňov! Produkty na maľovanie interiérov aj exteriérov PRIMALEX a mnohé ďalšie nájdete vo všetkých dobrých predajniach s farbami, ako je sieť  DOM FARIEB alebo na www.domyfarieb.sk či na www.primalex.sk

Foto: Primalex, Unsplash, Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu