Naše deti budú potrebovať na osamostatnenie viac peňazí ako my. Fondee pre ne pripravila výhodné detské investičné účty.

0
603
Fondee detské účty

Takmer polovica rodičov si myslí, že deti potrebujú viac ako 20 000 EUR na to, aby vyštudovali a osamostatnili sa. Až 77 % rodičov sa preto snaží deťom odkladať peniaze. Využívajú pri tom najmä sporiace účty alebo stavebné sporenie, aj keď podľa odborníkov existujú aj výhodnejšie spôsoby. Vychádza to z najnovšieho prieskumu, ktorý pre investičnú platformu Fondee pripravila agentúra Ipsos. Aby rodičia svoje deti efektívnejšie zabezpečili, Fondee pripravila zvýhodnené detské účty.

Sporiť deťom alebo investovať?

Najrozšírenejším spôsobom, ako rodičia pre svoje ekonomicky ešte závislé deti odkladajú peniaze, sú sporiace účty (46 %). Druhým najčastejším spôsobom je stavebné sporenie (38 %). Oba produkty však spravidla neumožňujú prekonať infláciu, ktorá predstavuje 2 až 3 % ročne a v konečnom dôsledku tak deti dostanú menej, ako im rodičia počas niekoľkých rokov odkladali. „Keď rodič dieťaťu odloží 4 000 EUR na bankový účet, za 18 rokov budú mať tieto peniaze až o takmer 40 % nižšiu hodnotu vplyvom inflácie. Princíp je rovnaký aj pri sporiacich účtoch, ktorých ročné úroky, žiaľ, nedosahujú výšku inflácie,” vysvetľuje Eva Hlavsová, spoluzakladateľka Fondee. V prípade dlhodobého horizontu dáva podľa odborníčky investovanie väčší zmysel pred sporiacimi účtami či stavebným sporením.

„Podľa našich prepočtov môžu rodičia pre dieťa získať až dvojnásobok, ak uprednostnia investovanie pred sporením. Napríklad ak mu budú odkladať každý mesiac 40 eur od narodenia po dovŕšenie 18 rokov, dieťa dostane takmer 18 000 eur. Rodičov to však bude stáť za 18 rokov necelých 9 000 eur. Pri priemernom historickom zhodnotení akciového trhu 7 % ročne sa tak vklady zdvojnásobia. V prípade sporenia by bolo potrebné mesačne vkladať 80 eur pri rovnakom cieľovom výsledku,“ dodáva Hlavsová. Do investícií s cieľom finančného balíka pre deti, keď vyrastú, sa napriek tomu púšťa len zlomok rodičov. Akcie využíva približne 13 % z nich, termínované vklady, dlhopisy či ETF fondy využívajú jednotky percent rodičov. Dnes už rodičia nemusia byť finanční experti, aby svojim deťom naštartovali investovanie. Platforma Fondee vyberie najvhodnejšie portfólio investičných produktov za nich.

Fondee detské účty

Fondee detské investičné účty

„Ak chcú rodičia zaistiť svoje deti na štarte do života a zároveň ich naučiť základom finančnej gramotnosti, sú nové detské účty na tento účel ideálne. Investovanie je zároveň jednoznačne atraktívnejšou alternatívou v porovnaní s tradičným sporením, ktoré nestačí na infláciu. Stačí založiť účet na meno dieťaťa a posielať pravidelné mesačné vklady. Prispievať môžu aj ostatní členovia rodiny pomocou unikátneho kódu dieťaťa. Klasické stavebné sporenie alebo sporiaci účet v dnešnej dobe už mnohým ľuďom skrátka nedáva zmysel a aj my chceme pomôcť dostať sporenie pre deti na Slovensku do novej éry,“ vysvetľuje Jan Hlavsa, spoluzakladateľ Fondee. Vo vyššom veku dieťa vidí, ako sa mu financie zhodnocujú a učí sa, ako fungujú. V deň 18. narodenín prechádza účet pod plnú správu dieťaťa, ktoré sa rozhodne, či financie vyberie alebo ich bude ďalej zhodnocovať.

V prípade detských investičných účtov ponúka Fondee znížený poplatok, a to v hodnote len 0,2 % z hodnoty portfólia ročne. Ak nastane nepredvídateľná situácia a rodina potrebuje peniaze skôr, ako dieťa dosiahne vek dospelosti, je možné si ich vybrať do troch dní.

Rodičia predpokladajú, že dospievanie bude stáť desaťtisíce

Z prieskumu vyplýva, že až 77 % rodičov odkladá deťom peniaze na budúcnosť. Okrem nasporenia balíka financií chcú rodičia deťom zaistiť predovšetkým podporu v súvislosti so vzdelávaním a dostatočnú finančnú gramotnosť, kým dosiahnú vek dospelosti. Na otázku, či budú deti na vstup do dospelosti potrebovať viac peňazí ako ich rodičia, odpovedalo „áno“ až 81 %. Podľa 37 % opýtaných rodičov by malo deťom stačiť na osamostatnenie sa niekoľko tisícok eur: Vyše 20 000 eur uviedlo 24 %, viac ako 40 000 eur až 16 % a okolo 100 000 eur predpokladá 5 % rodičov.

„Otázkou zostáva, koľkým z nich sa podarí tieto sumy pre dieťa či deti zabezpečiť. Totožný prieskum sa totiž pýtal aj na to, koľko mesačne dávajú pre každé dieťa bokom. Dve z piatich rodín uviedli, že len niekoľko eur a iba jedna z piatich odkladá pár desiatok eur. Ak to dávajú na sporiace účty, ako prieskum naznačuje, potom sa k hodnote 20 000 eur buď vôbec nedostanú alebo sa násobne viac nadrú,” dodáva Hlavsová. Spomínané dáta vychádzajú z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Ipsos počas augusta 2023 na vzorke 1250 rodičov pre investičnú platformu Fondee.

Fondee detské účty

Český startup Fondee mení spôsob, ako ľudia uvažujú o investíciách. Funguje ako online služba na jednoduché investovanie do fondov akcií a dlhopisov. Pomáha najmä tým, ktorým ležia peniaze na bežných účtoch a ktorí hľadajú jednoduchú a efektívnu cestu ich zhodnotenia. Fondee pre nich sprostredkuje investície do fondov združujúcich akcie a dlhopisy. Registrácia prebieha online, klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí. Projekt založili v roku 2017 Eva a Honza Hlavsovci, ktorí nadobudli skúsenosti vo financiách v londýnskej City a chcú ľuďom investovanie sprístupniť. V roku 2021 získali pre svoj startup milión eur od skupiny súkromných investorov a J&T Banky, ktorá sa zároveň stala brokerom platformy. Od januára 2022 Fondee pôsobí aj na Slovensku a od roku 2023 i  v Poľsku.

Pripravil: Braňo Zajaček
Foto: archív Fondee

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu