Prečo je dôležité dať zaočkovať svojich štvornohých miláčikov?

0
873

Nielen pre ľudí, ale aj pre spoločenské zvieratá je dôležité očkovanie voči takým chorobám, ktoré sa už podarilo vytesniť z nášho života. MVDr. Beátu Švantnerovú z veterinárnej ambulancie v Hnúšti sme požiadali o vysvetlenie, prečo je očkovanie šteniatok dôležité a kedy by ho mali absolvovať.

Celá naša prítomnosť sa momentálne točí okolo vakcinácie či nevakcinácie ľudstva na ochranu pred COVID-19 a čoraz častejšie sa aj vo veterinárnych ambulanciách stretávame s kritizovaním akéhokoľvek očkovania psov a mačiek. 

„Ľudia si, žiaľ, neuvedomujú, že pre ich strach z možných vedľajších účinkov vakcinačných látok, sa môžu znova rozšíriť infekčné ochorenia zvierat, ktoré sa nám už vďaka pravidelným očkovaniam podarilo dostať pod kontrolu a teda eliminovať aj nákazu ľudí, pretože niekoľko infekčných ochorení patrí medzi zoonózy, čiže ochorenia prenosné na ľudí,“ zdôrazňuje MVDr. Beáta Švantnerová.

Mnohé krajiny pred vstupom na ich územie kontrolujú povinné očkovania v pase spoločenských zvierat, aby tak zabránili rozšíreniu patogénov v ich krajine. 

„Rovnako ako u ľudí aj u zvierat existujú očkovania „povinné“ a nepovinné. Na Slovensku je „povinné“ zo zákona len očkovanie proti besnote, aj keď u spoločenských zvierat práve vďaka plošnému očkovaniu sme krajinou, v ktorej sa besnota nevyskytuje. Medzi ochorenia, proti ktorým psov v ambulanciách očkujeme patrí: psinka, infekčná hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, leptospiróza a spomínaná besnota,“ vysvetľuje veterinárka a dodáva: „U novonarodených šteniat je imunita sprostredkovaná protilátkami z materského mlieka, no postupne klesá a vtedy by mala nastúpiť imunizácia vakcínami, ktoré obsahujú živé, oslabené baktérie/vírusy, teda len ich častí. 

Podľa vakcinačnej schémy by malo byť prvé očkovanie vykonané v 5. – 6. týždni veku šteniatka, najneskôr do 8. týždňa. Potom pokračujeme revakcináciou v 8. až 9. týždni. Posledná revakcinácia by mala prebehnúť v 12. týždni, najneskôr však v 16. týždni veku šteniatka, kedy sa dá základne očkovanie považovať za ukončené.“

MVDr. Beáta Švantnerová ďalej ešte na záver upozorňuje: „Veterinárni lekári podľa pravidelnosti očkovania, zdravotného stavu, veku zvieraťa ako aj epizootologickej situácie miesta, kde pes žije, vedia určiť, či je potrebná každoročná revakcinácia, pretože účinok niektorých pravidelne očkovaných vakcín je niekoľkoročný. Pravda, okrem parainfluenzy a leptospirózy, ktorá je, ako som už spomínala, zoonóza, teda prenosná aj na ľudí. 

Preto by bolo dobré a istejšie sa namiesto domnienok a čítania rôznych článkov z neoverených zdrojov poradiť o vakcinácii domácich miláčikov a dôležitosti očkovania s nami veterinármi.

Super zoo, najväčšia sieť maloobchodných predajní s chovateľskými potrebami na Slovensku, pripravila na mesiac august kampaň na podporu očkovania spoločenských zvierat (www.superzoo.sk). Chce ňou motivovať všetkých starostlivých chovateľov, ktorí sa správne starajú o svojich miláčikov a nevyhýbajú sa ani očkovaniu zvieratiek, aby boli zdravé a dlho im robili radosť. 

foto: archív WM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu