Základy každého podniku stoja na počiatočnej vízii a hodnotách, ktoré vytvoril majiteľ podniku s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečiť a uživiť rodinu. Väčšina spoločností vlastnená rodinami je úspešná vo svojom počiatočnom období, no podnik časom prechádza určitými vzostupmi a pádmi. Hovorí sa, že typický rodinný podnik prejde od chudoby k bohatstvu a späť k chudobe počas troch generácií. Je to spôsobené, jednak nedostatočným procesom riadenia, ale tiež absenciou jasnej a spoločnej vízie. Od vzniku podniku došlo pravdepodobne k zmene organizačnej štruktúry, v ktorej okrem manžela a manželky pracujú deti, ich partneri a možno aj ich deti a samozrejme nerodinní zamestnanci. Každý s vlastnou predstavou o naplnení pracovného cieľa.

Na otázku, aká je vízia a misia podnikania majitelia veľmi často odpovedajú nasledovne: „veď to musí byť každému úplné jasné“. Cieľ a stratégiu zakladateľ vidí zreteľne, s konkrétnym zámerom a opodstatnením jeho jednotlivých krokov, činov a rozhodnutí. Takýto jasný obraz však nemusia vidieť ostatní členovia rodiny a už vôbec nie zamestnanci.
Možno máte pocit, že všetci členovia tímu predsa usilujú o rast a stúpajú krok za krokom po rebríku. Majú ho však všetci opretí o rovnakú stenu?

Na to, aby jeden podnik úspešne napredoval je potrebné, aby všetci pracovali na spoločnom cieli. Sú s ním zároveň stotožnení a je v súlade s ich osobnými hodnotami a presvedčeniami. Cieľ majiteľa sa často vymyká predstavám aj samotných členov rodiny, nehovoriac o nerodinných zamestnancoch. Ako môžu potom s nadšením pracovať na vízii zakladateľa spoločnosti, keď samotní rodinní príslušníci nie sú o tom presvedčení? Skúste si samy zodpovedať na otázku: „Chceli by ste s nadšením pracovať na snoch niekoho iného?“
V tomto smere je preto dôležité, aby vízia, misia a ciele boli jasne formulované, napísané na viditeľnom mieste a budované na základe spoločného podielu a prínosu každého člena podniku. Vďaka čomu sa zároveň buduje lojalita, motivácia a stabilita zamestnancov, pretože ich úsilie a práca sú vynakladané na niečo, čím si aj oni napĺňajú svoj osobný cieľ.

foto: archív M.P.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu