V malej obci na východe Slovenska sa tentoraz žiaci v rámci pilotného projektu kariérového poradenstva “Cesty budúcností” rozprávali o ceste na pódium. Prešovčanky Katka Koščová a Miriama Fedorková predstavili povolanie speváčky a herečky, deti nahliadli aj do životov podnikateľov.

Pilotný projekt beží na Základnej škole v obci Bajerov pri Prešove od začiatku školského roka. Vo vyučovaní i mimo neho kladie dôraz na profesijný rozvoj detí druhého stupňa.

K herectvu som sa ešte ako žiačka a neskôr študentka dostala postupne. Namiesto konzervatória som si po základnej škole vybrala gymnázium a vo voľnom čase som chodila na recitačné súťaže, umeleckú školu alebo som moderovala,“  povedala deťom herečka Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove, Miriama Fedorková. „Najkrajšie na mojej profesií speváčky je, že môžem robiť to, čo ma naozaj baví,“ prezradila zas víťazka prvej súťaže Slovensko hľadá Superstar Katka Koščová.

Pravidelné stretnutia s výchovnou poradkyňou naplnené hravými aktivitami kariérového poradenstva z metodiky neziskovej organizácie Človek v ohrození dopĺňajú stretnutia s hosťami a hostkami z rôznych pracovných odvetví. Cieľ je jednoduchý: ponúknuť deťom zo zmiešaných tried zábavné zážitkové učenie a vytvoriť tak bezpečný priestor na to, aby si mohli lepšie predstaviť a hlavne pochopiť, aké možnosti ich v budúcnosti čakajú a čo všetko musia urobiť, aby ich mohli naplno využiť.

Keďže zmyslom aktivít posledných týždňov bolo, aby žiaci a žiačky videli prepojenie medzi tým, čo ich baví a v čom sú dobrí s tým, ako sa to dá využiť v ich budúcom štúdiu, práci a v živote, povolania tentoraz patrili do kultúrnej a podnikateľskej sféry.

Stretnutie nie je založené len na diskusii so zaujímavými ľuďmi. Hneď v úvode bolo viac ako 45 detí rozdelených do piatich tímov, v ktorých sa stretli žiaci a žiačky zo všetkých ročníkov druhého stupňa, minority i majority. Spoločne v skupinkách zisťovali u herečky, speváčky a podnikateľov rozmiestnených v rôznych častiach kultúrneho domu odpovede na otázky, ktoré dostali na začiatku aktivity.

O priebeh programu sa okrem zakladateľky projektu Klaudie Trochanovej zo Živice, študentky Sokratovho inštitútu, postarala aj mentorka z občianskeho združenia Cesta von Dominika Kopecová: „Som rada, že sa darí prepájať žiačky a žiakov s ľuďmi z pracovnej sféry, ale ešte radšej, že sa ich darí prepájať navzájom – deti z obce s tými z komunity, siedmačky a deviatakov. Verím, že si nájdu svoju vysnívanú pracovnú cestu.”

Za podporu projektu Cesty budúcností ďakujeme Nadácii SPP, Základnej škole s Materskou školou Bajerov, obci Bajerov, neziskovej organizácií Človek v ohrození, občianskemu združeniu Cesta von a Sokratovmu Inštitútu. Realizovala ho CEEV Živica.

Foto: Patrícia Hatiarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu