PRÍBEHY ŽIEN, KTORÉ DOSTALI PAROCHNE

Keď vlasy dodávajú silu

Vlasy často spôsobujú vrásky na čele nejednej žene. Ale viete si predstaviť, že o korunu krásy prídete úplne? Strata vlasov nabúrava psychiku pacientok a okolie zbytočne upozorňuje na to, čím si žena prechádza. Prečítajte si príbeh Mirky, ktorá si túžila užiť svadobný deň s krásnym účesom.

Volám sa Mirka a ešte donedávna som bola presvedčená, že mám celý život  pred sebou.  S mojím priateľom sme sa preto pustili do stavby rodinného domu, narodil sa nám krásny synček a k šťastiu nám už nič viac nechýbalo. Materskú dovolenku som si užívala plnohodnotne, ako sa len dalo. Je to skvelý pocit mať zdravé a krásne dieťa, mať ho stále pri sebe, starať sa oň a radovať sa z jeho prvých krôčikov a prvých slov. Pre svoje dieťa a rodinu by som dala aj život. Žiaľ, viac ako rok po pôrode prišiel nepríjemný šok, a po bežnej gynekologickej kontrole si ma náhle nechali v nemocnici.

Nevedela som, čo sa deje, ale dialo sa toho veľa zlého strašne rýchlo, ako v zlom sne. Rakovina, nádor maternice, už nebudete mať dieťa, treba sa s tým vyrovnať, nevieme ako sa to celé vyvinie a čo bude ďalej… strašné slová neistoty, strachu, zúfalstva, obavy o malého, ako to zvládne bezo mňa, ako to ja zvládnem bez neho… Obavy o rodinu prekryli aj moje obavy o seba. Čo len s nami bude?  Najťažšia bola prvá noc bez nášho synčeka a môjho snúbenca v nemocnici. Keď som bola ešte zdravá, chodili sme na výlety a trávili sme spolu všetok voľný čas, ktorý už teraz akosi nie je, pretože trávim v nemocnici viac dní a nocí ako doma. Máme veľa výdavkov ešte stále aj na rozostavaný dom s hypotékou, kvôli čomu si priateľ nemôže dovoliť ostať so synčekom doma, ale chodí denne do práce. Kvôli chorobe si už nemôžeme dopriať to, čo predtým a celou situáciou trpí celá rodina, hlavne náš malý drobček, ktorý má bez ohľadu na môj stav svoje potreby batoľaťa. Musia nám pomáhať starí rodičia, keby niet ich, neviem ako by sme to utiahli a zvládli. Mali sme veľké plány do budúcnosti – chceli sme mať šťastný domov pre naše deti, ale v okamihu sa naše plány rozpadli ako domček z karát. Snažím sa zo všetkých síl neprestať bojovať – som vďačná Bohu aspoň za to jediné úžasné dieťa, ktoré sa tmolí okolo mňa a rozjasňuje môj deň, vnáša radosť do môjho chemoterapiou uboleného tela. Priateľ ďalej pracuje a dokončuje náš spoločný dom, aby som sa mala kam vrátiť, keď prídem z onkológie. A naša šťastná rodinka? Rakovina nám vniesla do života jeden dôležitý poznatok  – patríme k sebe, a preto sa chceme teraz, presne v tomto období, vziať. Nie až neskôr, keď budeme mať viac peňazí, keď bude viac času, keď to bude vhodnejšie a iné ďalšie výhovorky, ktoré nás odpútavajú od pravej podstaty života a ľudskej spolupatričnosti. Môj snúbenec ma miluje, napriek môjmu chemoterapiou opuchnutému telu, či vypadaným vlasom. Vždy som bola zaťažená na svoje vlasy, už ako malá, keď som ich nemala dobre upravené, necítila som sa sebaistá a mala som pokazený deň. Aj preto som sa zrejme stala kaderníčkou.

Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Pokým som ich mala, bola som sebaistá žena, ale teraz trpím a hanbím sa pozrieť na nášho synčeka a na môjho snúbenca. Predstava môjho svadobného dňa je pre mňa už tak dosť ťažká, že svadba bude počas mojej priepustky z nemocnice, ale bez vlasov, tak to bude pre mňa osobne ešte náročnejšie. S parochňou si viem svoj najbližší život a svadbu predstaviť, aspoň trochu by mi to uľahčilo a spríjemnilo. A vedela by som sa mojím chlapcom pozrieť do očí bez hanby a aj vyjsť na ulicu viac sebaistá. Pre mňa by parochňa znamenala veľa, keďže bez vlasov som ako bez duše a vďaka Vašej pomoci by som mala krajší svadobný deň.

Vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko sa už množstvo darcov vlasov podieľalo na parochniach z pravých vlasov, ktoré vrátili pacientkam kúsok kvality do života. Jednou z nich je aj Mirka, ktorá bola aj vďaka parochni prekrásnou nevestou. “Som vďačná projektu Vystrihaj sa Slovensko za to, že mi pri mojom veľkom dni D pomohli darovaním parochne, keďže som prišla o svoje dlhé vlasy dôsledkom mojej choroby. Vďaka nim som si mohla svadbu užiť naplno a byt opäť sama sebou. Viem, že vlasy nie sú to najdôležitejšie, ale pre ženu, ktorá prišla o svoje vlasy to nie je jednoduché. Je skvelé, že sú tu ľudia, ako vo Vystrihaj sa Slovensko, ktorí pomáhajú ľuďom ako málokto.“ Počas leta môže na výrobu parochní finančne prispieť každý! Nákupom jediného produktu Pantene od 11. júla do 18. septembra v sieti 101 Drogerie prispejete na ich výrobu až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak po druhýkrát môžu znamenať zdravé vlasy pre pacientky.

Parochňa ma vrátila do môjho starého sveta – bez komplexov a podceňovania sa

Strata vlasov nabúrava psychiku pacientok a dáva okoliu signál, čím žena prechádza. Rovnakú skúsenosť má aj pani Marcela, ktorá vďaka parochni  získala stratenú dôstojnosť a sebavedomie. „Opäť začínam žiť bez obáv, či si niekto všimne, niečo neprirodzené, umelé na mojej hlave. Je to fantastický pocit!“

Pani Marcela je jednou zo žien s trvalými negatívnymi následkami po chemoterapii, ktorej sa neobnovil normálny rast vlasov. V rámci projektu Ligy proti rakovine Vystrihaj sa Slovensko, požiadala o výrobu parochne na mieru z pravých vlasov. „Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri riešení môjho dlhodobého problému s vlasmi. Dočítala som sa o Vašom projekte, v rámci ktorého je možné požiadať o výrobu parochne na mieru, vyrobenú zo živých vlasov.Mám 65 rokov a v roku 2014 som sa zaradila medzi mnohé ženy, ktoré postihla rakovina prsníka. Absolvovala som operáciu, pri ktorej mi odstránili prsník a všetky uzliny v podpazuší s následným ožarovaním. Som dispenzarizovaná v chemoterapeutickej ambulancii. V roku 2015 som v dôsledku negatívnych účinkov hormonálnej onkologickej liečby podstúpila ďalšiu operáciu na onkológii, kde mi odoperovali maternicu a vaječníky. Následne som sa dostala na invalidný dôchodok.

Čakala som, že tak ako drvivej väčšine onkologických pacientok s podobným osudom, mi po určitom čase opäť začnú rásť vlasy. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Napriek tomu, že som vyskúšala všetky možné spôsoby na podporu rastu vlasov, žiaľ nič mi nepomáha. Kožná lekárka pri mojej poslednej návšteve ambulancie skonštatovala (štyri roky po chemoterapii), že mám androgénnu alopéciu – plešatosť, a že žiaľ patrím k tým zopár ženám, ktoré skrátka majú smolu… Nakoľko mám na hlave iba sem – tam „riedke páperie“, musím dennodenne  nosiť parochňu. Je to pre mňa veľká psychická záťaž a utrpenie.“

Žiadosť bola prijatá, a nasledoval obvyklý postup – meranie čiapky na parochňu, a pokiaľ je to možné, výber konkrétnej farby vlasov a dohoda o účese. Na výrobu jednej parochne sa spotrebuje cca 250 – 300 g ľudských vlasov, čo predstavuje materiál od  približne troch až štyroch darcov. Preto sú organizátori vďační za všetky ženy, slečny, ale i pánov a deti, ktorí sa nechali pre dobro veci ostrihať. Proces výroby parochne trvá aj tri týždne, kedy vlásenkárka do prispôsobenej čiapky postupne napicháva vlas po vlase pre každú pacientku.

Pani Marcela opisuje deň, kedy si bola parochňu vyzdvihnúť. „Priznám sa, mala som zmiešané pocity. Ako mi parochňa sadne? Vybrala som dobrý odtieň? Pani vlásenkárka Gizka ma privítala, ako prvý raz pri zameriavaní hlavy, so širokým úsmevom. Všetka neistota zo mňa v tom momente opadla. Parochňa bola veľmi pekná. Keď mi ju pani Gizka nasadila na hlavu, zrazu bol zo mňa celkom iný človek. Keď som sa dosť vynadívala na môj nový vzhľad, prišla praktická inštrukcia, ako parochňu správne nosiť a ako sa o parochňu starať, ako ju udržiavať, aby čo najdlhšie vydržala v dobrom stave. Pri lúčení som pani Gizku spontánne vystískala. Vlastne mi otvorila pomyselné dvere, ktorými som sa vrátila do svojho starého sveta, bez komplexov a podceňovania sa, v ktorom som žila pred svojím onkologickým ochorením.“

Pani Marcela ako aj ďalšie ženy získali parochňu vďaka projektu Vystrihaj sa Slovensko, jedným z mimoriadne úspešných projektov Ligy proti rakovine v spolupráci s vlasovým štúdiom Zdenka Vrbová. Cieľom projektu je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov pre onkologické pacientky, pre ktoré je parochňa veľkou psychickou pomocou. Proces výroby parochní vyžaduje nielen veľa času a kvalitné vlasy, ale aj finančnú podporu. Počas leta sa do zbierky môže zapojiť každý! Nákupom jediného produktu Pantene od 11. júla do 18. septembra v sieti 101 Drogerie prispejete na výrobu parochní až 50 centov. Zdravé vlasy od Pantene tak po druhýkrát môžu znamenať zdravé vlasy pre pacientky.

foto: Liga proti rakovine

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu