Prírodné opaľovacie krémy. Prečo sa strániť chémie?

0
3884
Young Woman Looking At Sun Drawn On Her Back With Suntan Lotion

Neustále počúvame o škodlivom slnečnom žiarení, ktoré môže spôsobiť vážne ochorenia kože a o tom, že sa máme pred spálením chrániť opaľovacími krémami s dostatočným ochranným faktorom. Pre každého z nás sa tak stalo automatickou záležitosťou, že si pred pobytom na slnku kupujeme “slnečnú kozmetiku”. No zamysleli ste sa niekedy nad zložením týchto výrobkov? Tak ako vo všetkom, aj pri opaľovaní platí, že nie je krém ako krém.

Zabudnite na chémiu

Aby bola naša pokožka dostatočne chránená je dôležitá kvalita daného výrobku. Globálny trh so slnečnou kozmetikou sa dnes oceňuje približne na 10 biliónov dolárov. Nie každý však vie, aké zloženie má jeho krém a čo si vlastne na svoju pokožku natiera. Základom je naučiť sa rozlišovať medzi dvoma základnými druhmi a tým je chemický a fyzikálny (minerálny) opaľovací prostriedok.

Prvý zo spomínaných obsahuje chemické filtre, ktoré sa pri kontakte s UV žiarením môžu stať fotónovo-toxické a v lepšom prípade spôsobiť len podráždenie citlivej pokožky, v tom horšom alergie alebo aj vážnejšie zdravotné komplikácie ako je napríklad ovplyvnenie endokrinnej sústavy, čo môže mať za následok produkciu estrogénu alebo testosterónu. Nehovoriac o tom, že niektoré výrobky môžu dokonca obsahovať látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu. Ide najmä o (schválené) výrobky predávané v USA, no mnohé z nich sa prostredníctvom predaja cez internet môžu dostať do členských krajín EÚ a taktiež aj k Slovákom.

K hlavným chemickým látkam, ktorým je lepšie sa pri kúpe slnečnej kozmetiky vyhnúť, patria napríklad Avobenzone, Octinoxate, Octisalate, Octylcrylene alebo Oxybenzone, ktorý prostredníctvom pokožky preniká až do krvi a je toxický pre ľudskú reprodukčnú sústavu.

Prečo kupovať biologické opaľovacie krémy?

Dôvodov, prečo pri kúpe uprednostniť minerálne opaľovacie prípravky je viacero, ale tým hlavným je zdravie, ktoré máme len jedno. Na rozdiel od slnečnej kozmetiky na chemickej báze sú minerálne opaľovacie produkty bezpečné, nevstrebávajú sa do pokožky, nie sú nestabilné a nepohlcujú slnečné žiarenie. Obsahujú napríklad Zinc Oxide alebo Titanium Dioxide a na rozdiel od chemických prípravkov, ktoré účinkujú až 30 minút po nanesení, biologické krémy chránia pokožku ihneď. Navyše ju lepšie hydratujú a starajú sa o ňu dlhšie časové obdobie, čím jej poskytujú potrebnú starostlivosť bez zbytočnej chemickej záťaže. Tá jej nielen, že neprospieva, ale môže natrvalo poškodiť naše zdravie. Prírodné produkty ponúka napríklad aj značka Bior. „Snažíme sa ponúkať vždy také opaľovacie krémy, ktoré obsahujú červené riasy a minerálne filtre. Červená riasa stimuluje produkciu kyseliny hyalurónovej, čím zabezpečuje hydratáciu pokožky aj počas opaľovania. Minerálne filtre pôsobia na povrchu pokožky a odrážajú slnečné lúče,“ vysvetľuje Stanislava Bulková z bio kozmetiky a drogérie Bior.

Funkcia biologických UV filtrov

Minerálne UV filtre tvoria mikrokryštály, ktoré po aplikácií opaľovacieho prípravku  na povrch kože vytvoria súvislú vrstvu  fungujúcu ako zrkadlo. Drobné častice odrážajú slnečné lúče, zabraňujú ich prenikaniu do kože a chránia ju tak pred spálením. Takéto prípravky sa rozotierajú ťažšie a zanechávajú na pokožke biely povlak. Určené sú najmä deťom, ktoré majú citlivú pokožku, či ľuďom, ktorí trpia alergiami a chemické opaľovacie prípravky  neznášajú dobre, no vhodné sú pre všetkých členov rodiny bez rozdielu.

Dôležité je aj správne nanášanie krému Obsah vhodnej slnečnej kozmetiky, ktorá naše telo skutočne chráni a zbytočne ho nezaťažuje, je jedna vec. Ale vedeli ste, že rozhodujúci je aj spôsob, akým si opaľovací krém nanesiete na pokožku? Ak sa totiž natriete nesprávne, môžete vážne ohroziť svoje zdravie. Pokiaľ bez vrstvy opaľovacieho krému počas pobytu pri vode, či na dovolenke neurobíte ani krok, no napriek tomu odchádzate s červenými fľakmi, chyba bude zrejme v nesprávnom nanesení. Málokto vie, aké množstvo krému je potrebné, aby náš najväčší orgán v tele – kožu – dokázalo pred škodlivým UV žiarením dostatočne chrániť. Odporúčané množstvo na jedno natretie predstavuje dve polievkové lyžice krému, ktoré je potrebné aplikovať na pokožke rovnomerne. Ak si natriete tenšiu vrstvu, máte problém a ľahko sa môže stať, že domov odídete s popáleninami a nevyhnete sa nepríjemnému olupovaniu kože, rovnako ako v prípade, ak si krém natriete nerovnomerne. Ak si na seba nanesiem menšie množstvo krému, je to ako hádzať hrach na stenu – zbytočné a neefektívne. Nehovoriac o tom, že sa zbytočne vystavujeme riziku vzniku nielen nepríjemných, ale aj nebezpečných zdravotných problémov.

zdroj foto: Bior.sk / iStock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu