DOMINANTNÝM PROBLÉMOM SLOVENSKA NIE JE LEN DOSTUPNOSŤ KOLONOSKOPIE, ALE AJ STRACH Z NEJ

0
533
kolonoskopia

Podľa dát Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti sa na skríningové kolonoskopické vyšetrenie na Slovensku čaká vo väčšine prípadov do troch mesiacov. Zvýšil sa aj počet pacientov, ktorí absolvovali test na okultné krvácanie v stolici. Gastroenterológovia však pripomínajú, že dominantným problémom Slovenska nie je len dostupnosť kolonoskopie, ale aj ochota ľudí absolvovať toto vyšetrenie.

„Čakacie doby na kolonoskopiu sú vďaka úsiliu celej gastroenterologickej komunity veľmi priaznivé. Viac ako 80 % pacientov dostáva termín na skríningovú kolonoskopiu po pozitívnom teste na skryté krvácanie v stolici do troch mesiacov, z toho do jedného mesiaca je vyšetrených približne 33 % ľudí. Najlepšia situácia je v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. V Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji sa na kolonoskopiu čaká maximálne do šiestich mesiacov,“ uviedol člen Onkologickej sekcie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti MUDr. Andrej Orságh.

Počet vykonaných skríningových testov na okultné krvácanie do stolice v minulom roku narástol v priemere o 31 %, podobne je na tom aj počet vykonaných kolonoskopických vyšetrení, ktorých sa oproti roku 2021 vykonalo viac v priemere o 40 %.

Včasné kolonoskopické vyšetrenie dokáže odhaliť predrakovinové štádiá a mnohým ľuďom zachrániť život. „Dominantným problémom na Slovensku nie je dostupnosť kolonoskopie, ale ochota ľudí toto vyšetrenie absolvovať, prípadne za ním cestovať,“ doplnil Orságh. Podľa prieskumu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti rozhodnutie absolvovať kolonoskopiu u viac ako 50 % respondentov negatívne ovplyvňuje strach z bolestivosti alebo nepríjemného zážitku pri vyšetrení. Túto dominantnú bariéru by pomohlo odstrániť preplácanie analgosedácie a celkovej anestézy pri kolonoskopii z verejného zdravotného poistenia, o čo sa Slovenská gastroenterologická spoločnosť snaží už niekoľko rokov.

„Rakovina hrubého čreva a konečníka je vážny zdravotný problém, ktorý si ročne vyžiada stovky životov. Je to však zároveň diagnóza, ktorá ak sa podchytí v počiatočnom štádiu, pacient sa môže uzdraviť a žiť plnohodnotný život. Napriek tomu pacienti sa tohto preventívneho vyšetrenia boja. Spájajú si ho s bolestivým výkonom. My však vieme tento zákrok realizovať aj bezbolestne, ale poisťovne ho nehradia. Na jednej strane vyzývajú pacientov na prevenciu, na strane druhej nie sú ochotné urobiť krok k tomu, aby motivovali pacientov k takému zákroku,“  hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti a ešte poznamenáva: „Sme presvedčení, že preplácaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie.“

Skríning kolorektálneho karcinómu na Slovensku prebieha už 20 rokov, a to vykonávaním testov na okultné krvácanie v stolici s následnou kolonoskopiou pri pozitívnom výsledku testu. V snahe zvýšiť účasť na skríningu a rešpektujúc odporúčania Európskej komisie sa na Slovensku v roku 2021 zaviedol pozývací, populačný skríning pod gesciou Ministerstva zdravotníctva SR a koordináciou Národného onkologického inštitútu.

Pripravila: Katarína Leschinger

Foto: Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu