Psychológovia vyniesli duševné trápenia ľudí na strechu NBS, aby tak upozornili na potrebu psychologickej pomoci

0
609
ipčko

Psychológovia a psychologičky z občianskeho združenia IPčko vyniesli symbolicky na Valentína duševné trápenia na vrchol 33-poschodovej budovy Národnej banky Slovenska. Chceli tým upozorniť na ťažoby, ktoré trápia Slovákov a zároveň vyzvať na podporu bezplatnej psychologickej pomoci. K zhoršujúcemu sa duševnému zdraviu prispievajú aj obavy z finančnej krízy.

Vojna, finančná kríza či nestabilná spoločenská situácia mali minulý rok vážny vplyv na duševné zdravie Slovákov. Cítia to aj psychológovia z občianskeho združenia IPčko. „Minulý rok sme odpovedali na viac ako 178 000 žiadostí o pomoc, čo je 2,5-krát viac ako rok predtým. Takmer 16 000 z nich sa na nás obrátilo s myšlienkami na samovraždu,” hovorí Marek Madro, riaditeľ IPčka a dodáva: „Náš tím stále rastie, ale rastie aj počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Sami to nedokážeme zvládnuť, preto sme sa rozhodli požiadať o pomoc”.

Ľudí, ktorí minulý rok IPčko kontaktovali, najčastejšie trápili osamelosť, strach, duševné problémy, stres a tlak na výkon, ale aj myšlienky na ukončenie života. Veľký vplyv na duševné zdravie Slovákov mala vojna na Ukrajine a zhoršujúca sa finančná kríza, ktorá im spôsobuje stres a existenčné obavy. To potvrdzujú aj výsledky prieskumu Ako sa máte Slovensko, podľa ktorých v novembri 2022 malo až 87 % opýtaných obavy z rastúcich cien energií a z inflácie.

duševné trápenia ipčko srecha NBS

Osamelosť je na čele duševných trápení

Hodnotenie duševného stavu obyvateľov Slovenska podčiarkujú aj dáta NBS. „V populácii 20 % najmenej zarábajúcich je trojnásobne vyššia miera depresií ako u 20 % najlepšie zarábajúcich. Vo vekovej skupine 55 – 64 rokov je tento rozdiel takmer osemnásobný. Pri najčastejších diagnózach zaznamenávame dlhodobý stúpajúci trend počtu hospitalizácií v ústavnej psychiatrickej starostlivosti.

Celoslovenský priemer hospitalizácií prevyšuje najmä Košický kraj (o viac ako 40 %) a Trenčiansky kraj. Znepokojujúci je zároveň aj trend rastu samovražedných pokusov u mladistvých vo veku 15 – 19 rokov (44,3 pokusov na 100 000 obyvateľov za rok 2021),” informuje Branislav Reľovský, vedúci oddelenia fiškálnych a štrukturálnych analýz NBS.

Psychológovia z IPčka v utorok 14. februára 2023 symbolicky vyniesli duševné trápenia na strechu budovy NBS, aby upozornili na to, aká dôležitá je dostupná psychologická pomoc. Až jedna pätina žiadostí o pomoc sa pritom minulý rok týkala osamelosti. „Je preto symbolické, že sme vynášku zrealizovali práve na Valentína, kedy niektorí pociťujú osamelosť ešte silnejšie,” vysvetľuje Madro.

K zhoršujúcemu sa duševnému zdraviu však prispievajú aj obavy z finančnej krízy. Ľudia, ktorí sa ocitajú vo finančnej núdzi, zažívajú vyšší stres a existenčné obavy, no zároveň si nemôžu dovoliť platiť za psychologickú pomoc. Preto je pre nich dôležitá dostupná a bezplatná podpora, ktorú IPčko poskytuje.

duševné trápenia ipčko srecha NBS

Počet myšlienok na samovraždu výrazne narástol

Prosieb o pomoc neustále pribúda a IPčko posilňuje svoj psychologický tím, aby dokázali pomôcť viac ľuďom. Za minulý rok sa počet ich zamestnancov zdvojnásobil, no aj tak nevedia odpovedať na veľkú časť volaní o pomoc. „Predstavte si, že by ste sa nevedeli dovolať na záchranku. To sa presne deje aj na našich linkách, ak nestíhame všetkým odpovedať,” vysvetľuje Madro. „Preto aj my potrebujeme podporu, aby sme mohli ešte viac zväčšiť naše kapacity a ďalej pomáhať čo najviac ľuďom v núdzi.” Často pritom ide aj o život ohrozujúce situácie. Zatiaľ čo v roku 2021 IPčko odpovedalo na 7 000 žiadostí o pomoc, ktoré súviseli s myšlienkami na samovraždu, vlani to bolo až 16 000. Pomoc psychológov z IPčka využíva aj tiesňová linka, z ktorej k nim priamo prepájajú ľudí, ktorí chcú ukončiť svoj život.

IPčko pomáha nielen cez linky pomoci a online chat, ale aj cez centrá krízovej intervencie, krízový intervenčný tím či kluby pre mladých. V septembri 2022 otvorilo posledné Káčko – miesto pre ľudí v krízových životných situáciách, čím dobudovali sieť centier krízovej intervencie vo všetkých krajských mestách. Človek v hraničnej situácii tak dostane anonymnú, bezplatnú a nonstop prvú psychologickú pomoc v každom kraji.

Občianske združenie IPčko v týchto dňoch žiada o podporu (cez webovú stránku www.ipcko.sk/podporte-nas), aby mohlo pokryť náklady na rastúci tím psychológov, na krízové centrá a kluby, či na terénne výjazdy a pomôcť väčšiemu počtu ľudí. „Chceme tu byť pre čo najviac ľudí, ktorí majú pocit, že to už sami neunesú. Spolu to unesieme o niečo ľahšie,” dodáva Marek Madro.

duševné trápenia ipčko srecha NBS

www.ipcko.sk

Foto: Ipcko.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu