Angličtina je stále najfrekventovanejším jazykom a jej znalosť na celom svete z roka na rok stúpa. Slovensko, žiaľ, medzi tieto krajiny nepatrí. V rebríčku EF English Proficiency Index, ktorý sleduje úroveň angličtiny vo vyše stovke krajín sveta, sa každoročne pohybujeme okolo 20. miesta. Predbiehajú nás napríklad aj Srbsko, Poľsko a Maďarsko. Za rok 2021 prvé tri priečky patria Holandsku, Rakúsku a Dánsku.

Nedostatočnosť jazykového vzdelávania je na Slovensku veľkým problémom. Študenti stredných škôl pri záverečných skúškach dosahujú najvyššiu úroveň B1 alebo B2, čo pre prax nestačí. Vysoké školy chýbajúce znalosti zväčša nedoplnia. Takáto jazyková úroveň potom u väčšiny anglicky hovoriacich ostáva aj pri nástupe do zamestnania.

Zamestnávatelia očakávajú viac

Hoci je dnes angličtina na každom kroku a mladí s ňou vyrastajú v online svete, pozeranie videí na sociálnych sieťach v angličtine nie je dostačujúce na pochopenie princípov gramatiky a štylistiky. A už vôbec sa nedá hovoriť o odbornosti. Pozerať filmy v angličtine je síce fajn, ale na uplatnenie sa v živote potrebujeme vedieť anglicky v odbore, ktorý študujeme. Anglický jazyk je pre dorozumenie sa v medzinárodnej spolupráci firiem kľúčový. Preto ho spoločnosti vyžadujú a sú tiež ochotné investovať aj do intenzívneho jazykového vzdelávania svojich zamestnancov, ktoré však musí prinášať aj viditeľné výsledky.

Nie je prekvapujúce, že nízku úroveň angličtiny majú zamestnanci v štátnom sektore. Súkromné spoločnosti si však do svojich kruhov vyberajú tých najlepších a jazykovo zdatných uchádzačov. To je aj hlavný dôvod, prečo chcú do jazykového vzdelávania investovať svoj čas a energiu. Popri pracovnom uplatnení je to aj všeobecná vstupenka do sveta. A dobrou správou je, že podľa prieskumu, ktorý nedávno robila personálna agentúra Grafton, si až 96 % zamestnancov na Slovensku uvedomuje dôležitosť cudzieho jazyka a sú ochotní sa ho učiť.

Aj keď vás školy po jazykovej stránke nepripravili dostatočne, alebo pozorujete tento problém u svojich dospievajúcich detí, nikdy nie je neskoro začať s intenzívnou výučbou. Pri výbere kurzu angličtiny by si mal záujemca dať pozor najmä na akreditáciu jazykovej školy a ponuku metód výučby.

Jazykové kurzy, alebo aj výučba online

Ponuka jazykových kurzov je dnes bohatá. Ľudí často lákajú aj rôzne aplikácie alebo online kurzy pre samoukov. Je to určite lepšie, než neučiť sa vôbec, najúčinnejšou formou je však tradičný kurz s reálnym lektorom. Motivácia učiť sa je tak oveľa vyššia. V kolektíve môže navyše ako hnací motor fungovať súťaživosť, keď spolužiaci napredujú rýchlejšie a tým vás posúvajú vpred.

Počas pandémie ale stúpla aj popularita online kurzov, výučbu pri nich zväčša vedie lektor cez komunikačné platformy. Online kurzy angličtiny sú výhodou najmä pre tých zamestnancov, ktorí nestíhajú po práci presun do jazykovej školy, prípadne pracujú z domu. Navyše je takýto individuálny kurz výhodný v tom, že môže lektor venovať všetku pozornosť jednému študentovi. Jazyková škola Volis Academy ponúka rozmanitú škálu metód výučby – od Callanovej metódy, cez biznis angličtinu, až po hodiny s native speakerom, čiže lektorom pochádzajúcim priamo z Anglicka. Zameriavajú sa tak na konverzáciu, ako aj na gramatiku a študent si môže vybrať z komunikačných kanálov, ako je Zoom, Skype, WhatsApp alebo Google Hangouts. Volis Academy funguje už viac ako 15 rokov a je prvou bratislavskou akreditovanou jazykovou školou vyučujúcou Callanovou metódou. Ak teda hľadáte kvalitnú a intenzívnu výučbu, s touto jazykovkou je to stávka na istotu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu