Slnečné kolektory nám dokážu šetriť energiu a správať sa ekologicky

0
579
slnečné kolektory

Slúžia na ohrev vody, podporu vykurovania a ohrev bazénov.

Pri návrhu solárneho systému treba rozmýšľať do budúcnosti a upresniť si niekoľko detailov hneď na začiatku. Najprv si treba ujasniť na aký účel chceme fototermiku (FT) využiť. Niektorí zákazníci totiž majú skreslenú predstavu o využiteľnosti termických solárnych (slnečných) systémov. Vo väčšine prípadov si ju mýlia s fotovoltikou (FV), a tým pádom očakávajú od nich výrobu elektrickej energie.

Slnečné termické kolektory zohrievajú vodu oveľa efektívnejšie ako by to dokázal slnkom vyrobený elektrický prúd zo solárnych panelov. Energia z termických kolektorov, vyrobená zadarmo pomocou slnka, sa dá využiť na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV), podporu vykurovania alebo na ohrev vody v bazénoch. Pri návrhu fototermiky napríklad v rodinnom dome si musíme odpovedať najmä na 3 základné otázky…

1. Koľko kolektorov potrebujete na ohrev TÚV v rodinnom dome

,,Pri návrhu systému pre rodinné domy počítame s kolektorovou plochou 1,2 až 1,5 m2 na jedného obyvateľa, pričom na jeden meter štvorcový kolektorovej plochy pripadá 50 až 60 l objemu bojlera, z čoho vychádzajú naše dve najviac predávané zostavy. Najmenšia ponúkaná zostava, ktorá sa skladá z dvoch kolektorov TS300 s celkovou absorpčnou plochou 3,56 m2 spolu s 200 l solárnym zásobníkom, je vhodná pre menšiu domácnosť s 2 — 3 osobami na prípravu teplej vody. Druhá najviac predávaná zostava pozostávajúca z troch kolektorov TS300 spolu s 300 l zásobníkom, je vhodná pre 4 až 5 osôb,“ vysvetľuje Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom.

Dodáva, že veľakrát sa zákazníci pýtajú, prečo potrebujú väčší zásobník, než aký mali doteraz. Napríklad, ak v minulosti mali cca 120 l zásobník ohrievaný elektrickou špirálou, teraz budú potrebovať 200 l solárny zásobník. Je to preto, že solárny zásobník má niekoľko špecifických vlastností, ktoré mu umožňujú efektívne plniť svoju úlohu a nemôže byť nahradený akýmkoľvek zásobníkom. Musí byť schopný kedykoľvek absorbovať solárnu energiu a uchovať ju aj počas kritických dní (zamračené, nárazová nadspotreba vody a podobne) a v prípade potreby musí umožniť núdzový dohrev, ale len v nevyhnutnom objeme svojej zásoby. Na druhej strane plynový, alebo elektrický bojler je zásobovaný energiou 24 hodín denne, takže mu stačí aj menší objem.

2. Koľko kolektorov potrebujete na podporu vykurovania v rodinnom dome

,,V prvom rade si treba uvedomiť, že slnečné kolektory sú iba doplnkovým energetickým zdrojom na vykurovanie budov, najmä rodinných domov, pretože vykurovať potrebujeme hlavne v zime, keď je intenzita slnečného žiarenia najnižšia. Aby systém fungoval efektívne, musí splniť niekoľko podmienok: budova musí byť dobre tepelne zaizolovaná, preto by malo ísť o nízkoenergetický alebo pasívny štandard. (V niektorých prípadoch sa však oplatí solárnu podporu vykurovania inštalovať aj do dodatočne zateplených budov, kde sa existujúce radiátory stanú predimenzovanými a preto je ich možné prevádzkovať pri nižších teplotách). Dom musí mať aj nízkoteplotný vykurovací systém (podlahové, stenové alebo stropné vykurovanie), dostatočný objem zásobníka a adekvátny počet kolektorov (napr. na 120 m2 plochy – minimálne 800 litrový zásobník a 8 kolektorov TS300),“ vypočítava Tomáš Jančařík.

Termo TS300
Termo S330M

3. Akú kolektorovú plochu potrebujete na ohrev exteriérových/interiérových bazénov

Na ohrev vonkajších nekrytých bazénov treba inštalovať kolektory s plochou rovnajúcou sa približne polovici plochy bazéna, v prípade interiérových bazénov sa plocha kolektorov rovná 80 až 100 % plochy hladiny, pretože tieto bazény nemajú priame zisky od slnka. Každá ušetrená kWh sa počíta. Preto je vhodné spojiť ohrev bazéna spolu s podporou vykurovania.

Investícia do budúcnosti

,,Solárne  termické kolektory sú dobrá investícia do budúcnosti, lebo nielenže šetria peniaze za teplo, ale získané teplo nezanecháva žiadnu ekologickú stopu v podobe znečistenia životného prostredia. Ide o čistú výrobu tepelnej energie. Vďaka bezemisnej prevádzke a možnosti získania príspevku z programu „Zelená domácnostiam“ sú práve slnečné kolektory najvhodnejšou investíciou nielen z dôvodu šetrenia nákladov na ohrev vody, ale aj z hľadiska životného prostredia, ktorého ochrana je v dnešnej dobe na prvom mieste. Čo sa týka prevádzkových nákladov, tak v porovnaní s inými technológiami sú takmer nulové,“ uzatvára svoje informácie Tomáš Jančařík.

www.thermosolar.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu