Slováci a Česi behajú najčastejšie poobede po práci

0
596
slováci radi behajú

Vyplýva to z dát chytrých hodiniek Amazfit.

Behanie je praktickou a zdraviu prospešnou aktivitou. Je skvelým spôsobom ako zmobilizovať svoje telo, oddýchnuť si od každodenných starostí, prípadne schudnúť či zlepšiť si svoju kondíciu. V posledných rokoch ho obľubuje stále viac ľudí. Stačí si obuť tenisky a zabehať si, nech sme kdekoľvek, doma, na dovolenke, v prírode či v meste.

Zástupcovia spoločnosti Amazfit, poprednej svetovej značky nositeľnej elektroniky, pripravili medzi svojimi užívateľmi analýzu dát o behaní. Čísla ukázali, že obyvatelia Čiech a Slovenska behajú predovšetkým v jarných mesiacoch, obľubujú najmä popoludňajšie behanie a takto športujú v priemere 41 minút denne.

Spôsob, ako sa zbaviť stresu

Pravidelný beh znižuje hladinu stresu v tele. Tú majú žiaľ Česi so Slovákmi všeobecne vysokú, čo dokazujú aj dáta Amazfit, podľa ktorých sa na rebríčku úrovne stresu nachádzame zhodne na piatom mieste v Európe. Viac ako my sa stresujú napríklad ľudia v Taliansku a Španielsku, najmenej v Turecku a Holandsku. Obuť tenisky a vydať sa do prírody na aspoň polhodinový beh zaženie, podľa prepočtov smart hodiniek, stres a zlepší spánok. Pravidelní bežci dosahujú lepší spánok a kvalitnejšiu regeneráciu. Spia  lepší ako tí, ktorí tento šport nepraktizujú. Dokazuje to tzv. Sleep score, čo je škála od čísla 1 po číslo 100, podľa ktorej sa hodnotí kvalita spánku. Výsledné číslo je kombináciou dvoch faktorov: miery regenerácie a dĺžky spánku.

Ani ranné vtáčatá, ani nočné sovy

Analýza tiež odhalila, že Česi i Slováci najradšej behajú poobede medzi 12. a 18. hodinou. Týchto bežcov je až dvakrát viac ako tých, ktorí si radšej zvyknú zabehať ráno či predpoludním. Behanie teda pravdepodobne pre mnohých z nás slúži ako nástroj na odreagovanie sa od pracovných starostí. Konkrétne, popoludní behá 50,9 % bežcov, predpoludním 28,7 %, večer 16,5 % a v iných časoch (skoro ráno alebo v noci) behá len 3,9 %. Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health a na základe vzorky športovej aktivity realizovaných 1 667 680 behov, ktoré boli namerané cez smart hodinky Amazfit v roku 2021. Spoločnosť Amazfit je popredná svetová značka chytrej nositeľnej elektroniky, ktorá ponúka široké portfólio produktov vrátane chytrých hodiniek a náramkov, slúchadiel TWS, zdravotných a fitness zariadení, medzi ktoré patria aj chytré bežecké pásy a chytré váhy s telesnou analýzou.

Najradšej beháme na jar

Čísla tiež ukázali, že obyvatelia Čiech a Slovenska začínajú častejšie behať v januári až v marci. Počas jari a začínajúceho leta, práve v aktuálnom druhom štvrťroku, nastáva vrchol bežeckej sezóny, respektíve možno v exteriéri vidieť najväčšie množstvo ľudí, ktorí sa behom vydávajú na svoje obľúbené trasy. Dôvodom je pravdepodobne teplejšie a priaznivejšie počasie a tiež to, že sa blíži letná sezóna, keď mnohí odchádzajú na dovolenku. Vytrvalí športovci však nezaháľajú ani v ďalších častiach roka, konkrétne na jeseň a v zime, keď na bežeckých trasách behá o tretinu menej ľudí ako v prvej polovici roka. Kým v prvom kvartáli aktívne behá 28,6 % bežcov a v druhom kvartáli 28,8 %, v treťom už iba 24,7 % a v štvrtom kvartáli len 17,9 %. Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health, na základe bežeckej aktivity vzorky najvyššie dosiahnutého štvrťročného počtu 96 494 bežcov, ktorí cez smart hodinky Amazfit v roku 2021 použili bežecký športový mód.

Z analýzy tiež vyplynulo, že v našom regióne obyvatelia behajú priemerne 41 minút a spália necelých 420 kilokalórií. Tento údaj je však veľmi individuálny, záleží totiž na každom jedincovi, jeho tempe, váhe, kondícii a ďalších premenlivých faktoroch. Spaľovanie kalórií býva, podľa všeobecných údajov zo smart hodiniek, najefektívnejšie medzi 30. až 60. minútou behu. Tento údaj sa však opäť líši pri každom bežcovi.

Športom k zdravému životného štýlu

Okrem behania Slováci a Česi vyznávajú aj ďalšie športy. Na popredné priečky rebríčkov sa zaraďujú napríklad prechádzky, jazda na bicykli či plávanie. Obľúbené je aj cvičenie v posilňovni. Všetky tieto aktivity, rovnako ako akýkoľvek iný pohyb, sú, samozrejme, prínosom pre naše zdravie, udržujú telo v kondícii a sú tiež prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami.

Stále viac ľudí sleduje pokrok vo svojich športových výkonoch pomocou funkcií šikovných hodiniek. Tie od značky Amazfit majú viac ako 150 športových režimov, monitorujú spánok, mieru stresu alebo napríklad menštruačný cyklus u žien. Ich ďalšou výhodou je aj skvelá výdrž batérie, nadčasový a elegantný dizajn. Vziať si ich teda môžete do prírody alebo do fitness centra, ale aj do kancelárie a na stretnutia. Stávajú sa každodenným pomocníkom pri väčšine aktivít. Pokiaľ sa však chystáte zabehať si, oceníte ich ešte o niečo viac. Beh je skvelý, samozrejme, nie je to však šport pre každého. Dôležité je, aby si každý našiel taký pohyb, ktorý mu bude robiť radosť a pomocou ktorého bude udržiavať svoj zdravý životný štýl.

Pripravil: Amazfit

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu