Spoznávanie málo známeho ALBÁNSKA

0
596
Na návšteve Albánska

Hoci je Albánsko pre mnohých Európanov nepoznanou krajinou, ktorú sprevádza veľké množstvo negatívnych informácií, 7,5 milióna návštevníkov na to nedbalo a spokojne vlani dovolenkovalo v tejto neveľkej balkánskej krajine. Počas tohtoročnej letnej sezóny iste ešte viac dovolenkárov spoznávalo nekonečné albánske pláže, čisté more, niektorí si iste aspoň čo-to pozreli aj vo vnútrozemí a zdatní cestovatelia iste obdivovali aj krásne hory a jazerá.

Malý exkurz do minulosti

História malého ale malebného Albánska je plná tragických udalostí. Podmaniť si ho chceli oddávna až do nedávnej minulosti mocní tohto sveta od starovekých Grékov, Rímanov, Byzantincov, Turkov, Moslimov, Bulharov… a všetci zanechali po sebe stopy. Nájdete tu rímsky amfiteáter, byzantské chrámy, moslimské mešity a pevnosti. Ich atraktivitu v súčasnosti do istej mieri prehlušuje 700 000 betónových bunkrov, ktoré dal postaviť posledný albánsky diktátor Enver Hodža, keď sa snažil dostať Albánsko do totálnej izolácie od vonkajšieho sveta. Nečudo, že sa jej obyvatelia teraz len opatrne otvárajú svetu. Napriek historickej záťaže, a možno práve kvôli nej, sú pracujúci Albánci milí, ústretoví a usilovní ľudia, ochotní stále pomôcť, poslúžiť. V krajine ich dnes žije sotva 3 milióny, v zahraničí z rôznych etáp migrácií viac ako dvojnásobok.

Na návšteve Albánska

Dovolenkový raj

Požehnaním Albánska je takmer päťsto kilometrov pláži, ktoré môžu za pomerne krátky čas naštartovať prosperitu krajiny rozvojom cestovného ruchu. Sezóna tu trvá od mája až do októbra. Od severu pri hranici s Čiernou Horou až po Grécko sa tiahnu pieskové, miestami i kamienkové, pláže s priezračnou morskou vodou. Väčšinou s miernym vstupom do mora sú vhodné pre rodiny s malými deťmi. Na letoviskách sa pozdĺž pláže tiahne súvislý pás hotelov či apartmánov – luxusných, obyčajných, starších, nových, moderných i práve budovaných. V niektorých je vysoká kvalita služieb i gastronómie, porovnateľná s inými krajinami na Balkáne, v iných môže pokrivkávať. I preto je dôležité starostlivo si vyberať miesto dovolenky i konkrétny hotel. Napríklad okrajová časť prístavného mesta Durrës (Dráč) s názvom Golem je celkom príjemným letoviskom s mnohými dobrými hotelmi, niekoľkokilometrovou promenádou a čistou plážou i morom. Hoci českí a slovenskí turisti ju veľmi nepochvália, poľskí a nemeckí hostia sú nadmieru s miestom spokojní. Páči sa im, že každé ráno je všetko, promenáda, pláž i reštauračné priestory vyumývané, vyčistené, zeleň výdatne poliata, obsluhujúci čašníci a obchodníci sa usmievajú a aj keď nie všetci vedia anglicky a albánčinu nemáte šancu pochopiť, vždy sa snažia vyjsť v ústrety. Na pláži hoteloví hostia majú slnečník s ležadlami v cene ubytovania. Strava, vrátane množstva zeleniny a ovocia, je príjemná. Turecké, grécke, balkánske i talianske vplyvy na gastronómiu znamenajú, že si dokáže naozaj každý návštevník z ponuky vybrať. Bohatý je aj zábavný (večerný) program pre turistov, starajú sa oň reštaurácie, bary i samotné hotely, ktoré občas pripravia hosťom program v podobe autentického albánskeho folklóru. Hoci sa obvykle píše, že Albánsko je moslimská krajina, samotní Albánci sa tak nesprávajú, alkohol dostanete všade…

Na návšteve Albánska

Spoznávanie krajiny

Podobne ako v iných balkánskych krajinách aj v Albánsku je značný rozdiel medzi kvalitou riviéry a vnútrozemia, tu ešte o čosi viac. Napriek tomu stojí za to spoznávať túto krajinu. Má nádherné pohoria s niekoľkými vyššími štítmi ako v našich Vysokých Tatrách, ktoré postupne objavujú zahraniční horskí turisti, skalolezci a cestovatelia vyhľadávajúci dobrodružstvá. Nachádza sa tu 15 národných parkov. Na širokom páse medzi horami a plážou dopestujú na starostlivo obrábanom úrodnom území veľa ovocia, zeleniny, všade vidíte olivovníky a vinohrady.

Na návšteve Albánska

O fakultatívne výlety pre hostí sa starajú v súčasností predovšetkým cestovné kancelárie, ktoré privážajú do Albánska klientov. Lákavým výletom je napríklad návšteva stredovekého mesta Berat, zapísaného v Unesco. Centrum mesta tvoria staré domy nastavané na strmom svahu s úzkymi kamennými uličkami z čias moslimskej nadvlády. Z hlavnej cesty vidíte len samé okná domov, aj preto ho volajú mesto tisícich okien. Na náprotivnom svahu za riekou sú zase tzv. kresťanské obydlia s kláštorom. Mestu dominuje rozsiahla stredoveká moslimská pevnosť – hrad, v ktorej sa nachádza zaujímavé múzeum stredovekých ikon maliara Onufriho. Miesto odkazuje aj na našu cyrilo-metodskú tradíciu, lebo práve v Albánsku pri Ochridskom jazere boli prichýlení sv. Gorazd a jeho žiaci po vyhnani z Veľkej Moravy. V meste je aj jedna z najstarších stredovekých mešít. V prístavnom meste Durrës (Dráč), nájdete antické, stredoveké moslímske i benátske historické pamiatky. Našinca prekvapí napríklad sprievodca v mestskej doprave, žiadne obmedzenia pre fajčiarov a psov, na aké sme doma zvyknutí, ale na druhej strane dobre padne usmievavá a ochotná obsluha, možnosť nakupovať v eurách a tiež veľmi príjemné ceny. Kvalitná káva v reštaurácii v centre Dráču stála 1 eur.

Ak vás láka spoznávať nové krajiny, Albánsko neobchádzajte. Určite stojí za poznanie či už len tak rekreačne prostredníctvom cestovnej kancelárie alebo na vlastnú päsť autom. Hoci turistické služby pre individuálnych turistov vo vnútrozemí nie sú ešte veľmi rozvinuté, požičovne aut fungujú dobre. Rodinná dovolenka na albánsku riviéru je tento rok dostupná zo Slovenska aj letecky. Priamy let z Bratislavy do hlavného mesta Tirany trvá 70 minút, takže hneď po príchode a ubytovaní sa môžete ešte v ten istý deň dosýta kúpať v mori či opaľovať na pláži.

Na návšteve Albánska

Anna Konečná
Foto: A. K. a unsplash

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu