Ak sa s pribúdajúcim vekom viac zadýchavame, sme častejšie unavení, sťažujeme sa na opuchnuté členky, nemusí ísť len o príznaky starnutia. Pre čoraz viac ľudí znamenajú tieto prejavy vážny problém – srdcové zlyhávanie.
„Srdcové zlyhávanie je stav, keď srdce nevie vyhovieť potrebám organizmu, to znamená, že nevie prečerpať do jednotlivých orgánov toľko krvi, koľko potrebujú. Keď povieme pacientovi, že má srdcové zlyhávanie, väčšinou reaguje, že ho srdce nikdy nebolelo. Pacienti majú predstavu, že srdce musí bolieť, nie je však pravdivá,“ hovorí prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti, docentka Eva Goncalvesová.
Na zlyhávanie srdca sa z roka na rok lieči čoraz viac ľudí. Zdravotná poisťovňa Dôvera zaznamenala v roku 2022 na Slovensku 36 746 pacientov so srdcovým zlyhávaním. Srdcové zlyhávanie je priemerne ročne novodiagnostikované u 0,64 % obyvateľov. V prepočte to znamená, že v priemerne veľkom krajskom meste Slovenska pribudne za rok približne 500 nových pacientov. Výskyt srdcového zlyhávania v populácii stále stúpa. Od roku 2017 sa zvýšil z 2,3 % na 2,8 %. Pacientov síce pribúda, ale rovnakým tempom im môže byť poskytovaná kvalitnejšia liečba a preto prežívajú dlhšie a ich podiel v populácii rastie. U žien so srdcovým zlyhávaním je vekový priemer 70 rokov, u mužov 65 rokov.
Stav, ktorý má veľmi zlú prognózu
Zlá správa je, že viac ako polovica pacientov so srdcovým zlyhávaním v priebehu 5 rokov od stanovenia diagnózy zomiera. Jeden rok neprežije pätina diagnostikovaných pacientov. Hrozivá je aj skutočnosť, že medzi rokmi 2009 a 2019 narástol aj počet pacientov, ktorý na toto ochorenie umiera, takmer štvornásobne. Ročne aktuálne na zlyhávanie srdca zomiera približne 2 500 Slovákov.
Nemýľte si príznaky
Základným príznakom toho, že srdce prestáva postupne zvládať plniť svoju funkciu, nie je bolesť na hrudníku ako je to pri infarkte. Hlavným prejavom je pocit nedostatku vzduchu pri fyzickej námahe. Typickými príznakmi srdcového zlyhávania okrem zadýchavania sa sú aj opuchy začínajúce okolo členkov a smerujúce nahor a častý pocit únavy. Keď začnete pociťovať podozrivo náhle tieto príznaky, je dôležité oboznámiť s tým čím skôr vášho lekára. Skorá diagnostika znamená lepšiu prognózu na ďalší život.
Pozor, ak už máte srdcovo-cievne ochorenie alebo cukrovku
Srdcové zlyhávanie nevzniká samo od seba. Je to stav srdca, ktorý spustí, alebo ku ktorému prispeje prekonanie infarktu, ischemická choroba srdca, neliečený vysoký tlak či cukrovka. Ak už teda máte nejaké srdcovo-cievne ochorenie alebo diabetes, mali by ste sa mať zvlášť na pozore.
Štatistiky poisťovne Dôvera za rok 2022 ukazujú, že vysoký krvný tlak malo až 89 % pacientov so srdcovým zlyhávaním. Analýzy poisťovne však ukazujú, že ľudia s vysokým krvným tlakom berú napriek tomu túto diagnózu na ľahkú váhu. Mnohí pacienti liečbu svojvoľne prerušujú, predpísané lieky nechávajú nevyzdvihnuté v lekárni. „Pozreli sme sa na to, koľko pacientov, ktorí začínali liečbu hypertenzie v roku 2021, sa na túto diagnózu liečilo už niekedy predtým. Zistili sme, že išlo až o 33 percent pacientov, ktorí svoju liečbu v minulosti prerušili na viac ako rok,“ vysvetľuje Roman Mužik, manažér odboru strategického plánovania v Dôvere.
Čo robiť, keď sa objaví táto diagnóza?
Najlepšou cestou pre každého je sa srdcovému zlyhávaniu úplne vyhnúť. To znamená predchádzať komplikáciám v prípade diagnostikovania hypertenzie, ischemickej choroby srdca či cukrovky – a to kombináciou zodpovedného prístupu k liečbe a aktívnej, zdravej životosprávy.
Stav, keď už dochádza k srdcovému zlyhávaniu, nie je možné celkom vyliečiť, ale pacientom sa dá pomôcť a predĺžiť ich život. Na jednej strane zohráva rolu naordinovaná liečba a na druhej samotný režim a správanie pacienta, v rámci ktorého je potrebné zásadne upraviť stravovacie a pohybové návyky.
Pomôcť môže aj Linka poradenstva pre všetkých
Popri konzultáciách a vzdelávaní u lekára pomáha pacientom v radách ako urobiť zmeny životného štýlu a vytrvať pri nich aj bezplatné poradenstvo. Pacienti s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a najnovšie už aj so srdcovým zlyhávaním sa môžu obrátiť na Linku poradenstva pre zdravie, ktorú prevádzkuje už šesť rokov zdravotná poisťovňa Dôvera a za toto obdobie vybavila už 13 000 hovorov. „Skúsené odborníčky a odborníci na našej poradenskej linke sú k dispozícii pre kohokoľvek, aj pre ľudí, ktorí nie sú poistencami Dôvery. Zavolať o radu v oblasti srdcového zlyhávania, hypertenzie či rôznych druhov cukrovky môžu nielen samotní pacienti ale aj ich rodinní príslušníci,“ vysvetľuje Roman Mužik z Dôvery. Linka poradenstva je dostupná na čísle 0850 850 888 každý pracovný deň od 8.30 do 12 a od 12.30 do 15.30 hodiny.
Zdravie máme vo svojich rukách
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ovplyvňujú zdravotný stav človeka v priemere až zo 60 % faktory životosprávy ako sú stravovacie návyky, fyzická aktivita, fajčenie či konzumácia alkoholu. Dôsledné zmeny životného štýlu a dodržiavanie predpísanej liečby dokážu znížiť riziko smrti zo všetkých príčin až viac ako o 40 %.
S cieľom sprehľadniť informácie o príčinách odvrátiteľných úmrtí a hovoriť o riešeniach, ako im predchádzať, prebieha na Slovensku vzdelávacia iniciatíva Zdravie máš len jedno. Tá spojila praktických lekárov, špecialistov na hypertenziu, diabetes a obezitu, odborníkov zo zdravotnej poisťovne Dôvera ako aj pacientov, ktorí vzali svoj zdravotný stav do vlastných rúk a idú príkladom ostatným. Ak máte vysoký tlak, cukrovku, problémy s obezitou a nezdravou životosprávou, viac sa dozviete na stránke www.jednozdravie.sk.
Pripravil: Tomáš Turčan, Foto: Grape PR