Tipy, ako sa aj počas sviatkov správať ekologicky a udržateľne

0
550
ako sa správať ekologicky

Šťastné a zelené Vianoce!

Vianoce vnímame najmä ako sviatky radosti, pokoja a rodinnej pohody. V ostatných rokoch sa, žiaľ, tieto tradičné sviatky postupne menia na sviatky nadmerného konzumu a veľkého množstva vyhodeného odpadu. OZV ENVI – PAK pripomína, aby sme aj počas Vianoc neprestávali myslieť na svoje okolie a životné prostredie.

S rastúcou spotrebou počas Vianoc rastie aj množstvo odpadu. Odhaduje sa, že počas sviatkov vyhodíme až dvojnásobné množstvo smetí v porovnaní s inými mesiacmi v roku. V decembri tak vyprodukujeme o 150 000 ton odpadu viac. „Odpad vzniká takmer zo všetkého – vianočného stromčeka, dekorácií, baliaceho papiera, jedla aj samotných darčekov. Počas vianočných sviatkov ľudia vyhadzujú oveľa viac odpadu ako počas iných mesiacov v roku,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu OZV ENVI – PAK.

Prispejme k zelenším Vianociam

OZV ENVI – PAK prináša niekoľko praktických rád, tipov, ako by sme mohli zamedziť vzniku prebytočnému odpadu:

 • Obdarujte tento rok svojich blízkych vlastnoručne vyrobeným darčekom, ekologickou kozmetikou či zaujímavou knihou. Vhodnou alternatívou sú nehmotné darčeky v podobe zážitkov (vstupenka do divadla či fitness centra, jazykový kurz, wellness pobyt). Ak sa už rozhodnete pre klasický darček, kúpte namiesto množstva drobností jednu skutočne užitočnú vec, ktorá bude mať dlhodobejšie využitie.
 • Takmer 50 % komunálneho odpadu tvorí bioodpad. Preto si už pred samotným nákupom urobte zoznam a nakupujte len to, čo naozaj spotrebujete. Vyberajte si trvanlivejšie potraviny a uprednostnite lokálne výrobky alebo bezobalové potraviny. Nakupujte s vlastnou opakovane použiteľnou taškou a vreckami.
 • Uprednostnite prírodné materiály, kúpte si živý stromček v kvetináči, alebo si naaranžujte vetvičky do vázy. Za zváženie stojí kúpa izbového ihličnanu, ktorý je krásny po celý rok. Urobte si originálny a jedinečný stromček z konárov alebo kníh.
 • Vianočné ozdoby a dekorácie si vyrobte z prírodných materiálov (drevo, ihličie, šišky, šípky, škorica, sušené ovocie), ktoré zároveň aj prevoňajú celý byt. Ideálnou a úspornou formou vianočného osvetlenia sú LED žiarovky, spotrebujú oveľa menej energie a vydržia dlhšie ako klasické.
 • Darček zabaľte do recyklovaného papiera alebo použite papier a tašky z minulého roka.
 • Namiesto klasických papierových vianočných pozdravov pošlite SMS, e-mail alebo správu cez WhatsApp či Messenger. Ak k pozdravu priložíte aj nejakú milú fotku, rozhodne potešíte rodinu aj priateľov.
ako sa správať ekologicky

Tipy, ako vzniknutý odpad správne vytriediť

Keď už na Vianoce nejaký ten odpad vznikne, skúste ho aspoň správne vytriediť:

 • Živý vianočný stromček nechajte po sviatkoch voľne položený vedľa kontajnerov, väčšina miest zabezpečuje zvoz stromčekov a postará sa aj o ich recykláciu. Ešte predtým ho nezabudnite dôkladne odzdobiť. Pokazené svetlá a rôzne nefunkčné svetielka zaneste na zberný dvor.
 • Papierové obaly z darčekov a rôzne darčekové papierové krabice patria do modrého kontajnera či vreca na papier. Nesmú však byť znečistené, zamastené a mokré. Pred vyhodením ich ešte riadne postláčajte.
 • Plastové obaly z darčekov, kozmetiky aj potravín patria do žltého kontajnera alebo vreca na plasty. Aj tým treba pred vyhodením zmenšiť stlačením objem. Nesmú však obsahovať hrubé zvyšky tekutín, jedla alebo kozmetiky.
 • Potraviny živočíšneho pôvodu a pokazené potraviny vytrieďte do kuchynského odpadu, šupky z ovocia a zeleniny, škrupiny vajec, čajové vrecúška patria do bioodpadu alebo do domácich kompostérov.
 • Nové oblečenie alebo obuv, ktoré sa vám nepáčia, alebo ktorých veľkosť vám nesadla, posuňte svojim známym, ktorí by ich radi vynosili. Ak je to možné, skúste ich vymeniť v obchode za iný tovar. Nosené oblečenie vymeňte na niektorom zo swapov s oblečením, prípadne ich darujte charite, prípadne ich dajte do kontajnerov určených na šatstvo. Až v poslednom prípade ich zaneste na zberný dvor.
 • Hračky darujte niekomu, komu určite urobia radosť.
 • Žiarivky, batérie z hračiek alebo svetelných dekorácií odovzdajte v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Batérie môžete tiež odniesť do akejkoľvek inej predajne, alebo ich zaneste na zberný dvor. Pokazené svetlá a rôzne svetielka zaneste na zberný dvor alebo do predajní s elektrospotrebičmi. Obyčajné žiarovky patria do zmesového komunálneho odpadu.

„Najlepší odpad je však ten, ktorý vôbec nevznikne – majme to na pamäti aj počas priprav na vianočné sviatky. Vianoce predsa nie sú o tom, kto kúpi najviac darčekov, alebo bude mať najkrajšie vyzdobený stromček. Vianoce sú predovšetkým o spoločne strávených chvíľach s našimi blízkymi a rodinou“, uzatvára Katarína Kretter.

www.envipak.sk, www.triedime.sk, www.zodpovednaspolocnost.sk

OZV ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkoch podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje triedený zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI – PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI – PAK zasadzuje.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu