Tipy Ivany Gáborík ako byť fit: Magnéziová voda je pre mňa dôležitá

Tancuje od piatich rokov. Bola majsterkou Slovenska v 10 (v štandardných aj latinskoamerických) tancoch, dostala sa do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Dnes sa tancu venuje už menej, ale aj popri modelingu, reklamách, vlastnom obchode so šperkami a doplnkami Kattiva a blogu kattivatrends.com, je pre ňu pohyb stále dôležitý. A po rokoch skúseností vie, čo jej robí dobre. Dbá na pitný režim s prísunom minerálov.

„Som typ človeka, ktorý všade so sebou nosí fľašu s minerálnou vodou. Nestane sa mi, že by som sa zabudla napiť a takýmto spôsobom si to vždy pripomeniem,“ hovorí Ivana Gáborík, ktorá sa zdravému životnému štýlu venuje už veľmi dlho.

Pitný režim už od rána
Vody sa napije hneď po prebudení. „Myslím si, že to telo výborne pripraví na príjem potravy neskôr. Nehovoriac o tom, že to má ďalšie množstvo priaznivých účinkov na náš organizmus,“ vysvetľuje.

Tiež veľmi dobre vie, že nie je voda ako voda – dôležitý je aj obsah minerálov. „Keď som počas roka v Amerike, ponuka minerálnych vôd tam nie je najlepšia. Väčšina Američanov pije bezbublinkové vody, pretože bublinky vo vode vnímajú negatívne. Keď som chcela nájsť dobrú magnéziovú vodu, bol to problém,“ dodáva s tým, že práve preto si obľúbila slovenskú magnéziovú vodu Gemerka. Magnézium vníma totiž ako životne dôležitý minerál. „Viem, že prijaté magnézium neznamená aj vstrebané, ideálne je ho prijať práve z vody. Z vody sa vstrebe takmer 60% magnézia, pričom zo stravy len 30-40 %. Mne veľmi pomáha bojovať s únavou a so stresom,“ vysvetľuje.

Aj k týmto poznatkom prišla pri študovaní významu výživy pre naše telo. „Myslím si, že vedieť, ako sa najlepšie vstrebávajú minerály do tela, čo podporí ich účinnosť a čomu sa radšej vyhnúť, je základ. Napríklad magnézium je ideálne kombinovať s vápnikom, ideálne v pomere 1:3, ako je to napríklad v Gemerke.“

Aj pri športe
„Gemerku by som odporučila piť všetkým ženám, ktoré športujú. Aj malé nedostatky v príjme magnézia môžu spomaľovať športový výkon. Jeho deficit sa odzrkadlí na kŕčoch v stehenných a lýtkových svaloch či mravčením v končatinách,“ vysvetľuje s tým, že keď športuje, radšej sa napije vody až po športe, nie pred ním.

Obľubuje tiež jogu, pri ktorej je magnéziová voda tiež veľmi vhodná. V joge som našla zvláštny druh energie, pomáha mi odbúrať stres, a dostane ma do úplnej rovnováhy. Počas jogovej hodiny sa neodporúča piť a ani to nerobím. Skôr po hodine.“ Aj preto dbá na prísun magnézia – jeho nedostatok spôsobuje totiž aj problémy s koncentráciou, náladovosť, nervozitu, ale tiež únavu, úzkosť a poruchy spánku. A okrem ostatných benefitov, pitie magnéziovej vody navodzuje aj rovnováhu v organizme.

Žiadne sladké nápoje
Okrem minerálnych vôd, pije už len čaje – bylinkové zo záhrady. „Už dávno som dala stop všetkým sladeným nápojom, ktoré nemajú pre naše telo žiadnu pridanú hodnotu a sú len plné cukru. Samozrejme, nájdu sa na trhu aj zdravšie formy sladených nápojov, ale keď si už mam vybrať a prijať sacharidy, dám v tomto prípade prednosť čokoláde,“ dodáva manželka slovenského hokejistu Mariána Gáboríka.

A čo by poradila ľuďom, ktorí by chceli začať robiť niečo pre seba? „Dôležité je naštartovať telo – základom je strava, vynechať karbohydráty, zvýšiť príjem zeleniny, ovocia a proteínov. Ak sa človek začne cítiť lepšie, postupne pridať rýchlu chôdzu – je to ideálne aeróbne cvičenie pre ľudí, ktorí nikdy necvičili. A samozrejmosťou je pitný režim,“ uzatvára Ivana Gáborík.

foto: Instagram Ivany Gaborík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu