Leto sa pomaly, ale iste blíži a mnoho z vás určite premýšľa nad najefektívnejšou metódou úpravy a odstránenia chĺpkov. Momentálne dominuje trend domácej IPL epilácie, ktorá vás dokáže zbaviť chĺpkov bezbolestne a spomaliť aj ich rast. Vedeli ste, že napríklad epilátory značky Braun neustále vyhodnocujú farbu vašich chĺpkov a pokožky a podľa toho upravujú intenzitu zábleskov, takže je epilácia rýchla, efektívna a hlavne bezpečná aj k citlivej pokožke? Na to, čo všetko IPL epilátory vedia a, ako ich správne používať, odpovedá MUDr. Jana Housková, skúsená lekárka v odbore všeobecnej, preventívnej a estetickej dermatológie.

Pani doktorka, mohli by ste na úvod stručne popísať, ako vlastne IPL epilácia funguje?

IPL alebo intenzívne pulzné svetlo je technológia využívajúca premenu svetelnej energie na tepelnú. Svetelné lúče, ktoré epilátor vydáva, zasahujú melanín vo folikuloch chĺpkov pod povrchom kože. Tým prerušuje cyklus dorastania chĺpku. Chĺpok sa zahreje a vypadne.

A v čom vlastne spočívajú benefity metódy IPL? Je vôbec domáca epilácia IPL epilátorom bezpečná?

Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL technológie je šetrné a bezbolestné. Pre dokonalý a dlhodobý efekt je však nutné opakované ošetrenie v pravidelných intervaloch. Čo sa týka bezpečnosti, tak pri dodržaní všetkých odporúčaných postupov je táto metóda bezpečná.

Ako dlho epilácia pomocou IPL vydrží? A ako často by sme mali IPL epilátor používať, aby sme docielili tie najlepšie účinky?

Odstraňovanie chĺpkov pomocou IPL technológie je nutné opakovať v pravidelných intervaloch s postupne sa redukujúcou frekvenciou. A to preto, lebo IPL zachytí iba tie chĺpky, ktoré sú v rastovej fáze (tzv. anagénna). Pri opakovanom a pravidelnom počiatočnom ošetrení a následne pri udržiavacích ošetreniach zostane pokožka dlhodobo hladká.

Čo sa týka frekvencie aplikácie, IPL epilátor sa odporúča používať ideálne 1x týždenne v priebehu minimálne 1 mesiaca, kedy už po 4 týždňoch zaznamenáte prvé výsledky a je možné eventuálne redukovať aplikáciu na 1x za 14 dní a postupom času aj 1x za mesiac. Intervaly medzi ošetreniami sú však veľmi individuálne.

Ako by sme mali svoju pokožku pripraviť na IPL epiláciu? A ako sa o ňu máme starať bezprostredne po ošetrení?

Pred každou epiláciou je nutné chĺpky oholiť pomocou žiletky a epiláciu vykonávať na čistej a suchej pokožke. Pred aplikáciou nie je doporučené vykonávať žiadne peelingové ošetrenia. IPL epiláciu sa neodporúča vykonávať na pokožke opálenej.

Pokožka po epilácii môže byť ľahko podráždená alebo citlivá. Je možné aplikovať upokojujúce hydratačné krémy či chladivé gély na upokojenie pokožky. Bezprostredne po epilácii neodporúčam vystaviť sa UV lúčom či aplikovať si také látky, ktoré by mohli pokožku podráždiť. 

Pre koho je epilácia IPL vhodná? Pre koho naopak nie je určená? Existujú dokonca prípady, keď sa neodporúča, respektíve za akých podmienok ju nie je vhodné vykonávať?

Využitie IPL technológie bohužiaľ nie je pre každého. Neodporúča sa pri veľmi tmavom sfarbení kože, a to z dôvodu možného vzniku hypopigmentácií. A ďalej u jedincov s ryšavým či blonďavým sfarbením chĺpkov.

Využívanie IPL technológie neodporúčam tehotným ani dojčiacim ženám a ani osobám mladším ako 18 rokov pre nedostatok dát. Prístroj nebol u týchto osôb testovaný. Ďalej v prípade existujúceho zápalového i nezápalového ochorenia kože v mieste aplikácie IPL či pri zvýšenom riziku vzniku malígneho melanómu, či iného kožného nádoru. Neodporúčam tiež aplikovať na pigmentové névy či tetováže.

Existujú nejaké situácie, v ktorých sa IPL epilácia neodporúča? Môžeme sa epilovať napríklad po návšteve solária alebo po opaľovaní? A čo peeling pokožky pred plánovanou IPL epiláciou?

Aplikácia IPL technológie sa vyslovene neodporúča na opálenú kožu či v prípade plánovaného vystavenia sa UV žiareniu, a to ako slnečnému, tak aj soláriu. Je tu veľké riziko vzniku zmien sfarbenia kože v mieste aplikácie IPL a súčasne aj podráždenia pokožky po vystavení sa UV žiareniu. Aplikáciu peelingu bezprostredne pred alebo po epilácii tiež z dôvodu zvýšeného rizika podráždenia pleti neodporúčam.

Kedy je najlepšie sa epilovať metódou IPL? Sú nejaké preferované ročné obdobia? A ak áno, tak prečo?

Ročné obdobie nie je problémom, problém by mohol vzniknúť pri aplikácii na opálenú kožu či opaľovaní bezprostredne po aplikácii IPL technológie. V tomto prípade môže dochádzať k vzniku hypo či hyperpigmentácií (zmenám sfarbenia kože), či zvýšenému riziku podráždenia kože.

Aké sú najčastejšie obavy ľudí z IPL epilácie? Aká je vaša skúsenosť? Čoho sa ľudia boja?

V prvom rade by som povedala, že z obavy či táto technológia naozaj funguje a ďalej z finančného jednorazového zaťaženia, či bolestivosti zákroku. Práve nedostatočná edukácia a informovanosť vedie k vzniku dezinformácií.

A je v niektorých prípadoch odporúčané odstraňovať chĺpky zo zdravotných dôvodov?

Odstraňovanie chĺpkov je v prvom rade lifestylovým trendom, existujú však aj prípady, keď je vhodné chĺpky odstraňovať inak ako pomocou žiletky, a to napríklad pri opakovaných folikulitídach (zápaloch vlasového folikulu) vznikajúcich často po holení žiletkou.

O IPL epilátore Braun Silk-Expert Pro 5

Vďaka Braun Silk-Expert Pro 5 získate hladkú pokožku až na 6 mesiacov z pohodlia domova. Výsledky sú viditeľné už za 4 týždne. Užijete si rýchle a šetrné ošetrenie od hlavy až po päty. Technológia Skin Pro 2.0 automaticky optimalizuje silu každého záblesku podľa odtieňa vašej pleti. Braun Silk-Expert Pro 5 sa vyznačuje najrýchlejšími IPL zábleskami až 125-krát za minútu, aby ošetrenie prebiehalo bez námahy a všetky epilované oblasti boli lepšie pokryté. Je šetrný k pokožke a určený dokonca aj pre najcitlivejšie oblasti (tvár, podpazušie, intímne partie), a to vďaka trom citlivým režimom, ktoré znižujú intenzitu svetla. Možno ho využiť na epiláciu celého tela aj vďaka rôznym hlaviciam pre nohy, ruky, tvár, podpazušie, hrudník, chrbát a celú intímnu oblasť. 400 000 zábleskov je ekvivalentných 22 rokom používania. Na výber máte z rôznych dizajnov prémiových puzdier. V porovnaní s predchádzajúcim modelom Silk-Expert 5 majú tie nové o 15 % menšiu veľkosť a o 25 % nižšiu hmotnosť, pre ľahkú manipuláciu a ošetrenie bez námahy.

Získajte dlhotrvajúcu hladkú pokožku v pohodlí domova – úprava chĺpkov nebola nikdy jednoduchšia! Upravte si chĺpky podľa seba a svojich požiadaviek! IPL epilátor Braun Silk-Expert Pro 5 zakúpite napríklad na alza.sk.

Dobrou správou je, že Braun predlžuje záruku na svoje IPL epilátory na 5 rokov! Zákazníci si ju môžu ľahko aktivovať na novom portáli https://www.braun.cz/cs-cz/warranty-extension-sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu