Prvý model talianskeho skútra Vespa bol predstavený v roku 1946 a stal sa okamžitým úspechom. Hlavná expanzia na svetové trhy prebiehala v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Vespa sa stala symbolom mladosti a slobody. Aktuálne modely Vespa zahŕňajú rad moderných a ekologických verzií, vrátane novej Vespy GTS.

Ikonická talianska značka Vespa si v nedeľu 23. apríla pripomenula svoje 77. narodeniny. Značka, ktorá predstavuje jeden z najznámejších a najrozšírenejších skútrov na svete, bola založená v roku 1946 a odvtedy sa stala synonymom mladosti, slobody, módy a štýlu. 

Legenda sa zrodila z núdze tesne po druhej svetovej vojne. Jej autorom je letecký  konštruktér Corradino D’Ascania, ktorý spojil kreativitu a mechanické inžinierstvo do funkčného, ​​aerodynamického a jednoduchého vozidla. Vespa bola originálnym, užitočným a krásnym produktom, ktorý si okamžite získal srdce verejnosti.

Keď Enrico Piaggio, syn zakladateľa spoločnosti Piaggio Group, ktorá aj v súčasnosti vyrába dvojstopové dopravné prostriedky, pozoroval ladné línie prvého prototypu skútra a počúval bzukot jeho motora s objemom 98 cm3, nemohol si pomôcť a zvolal: „Sembra una vespa!“ (Vyzerá ako osa). Táto veta začala revolúciu, ktorá obletela celý svet. 

Prvé modely Vespa boli predstavené odborníkom aj verejnosti v roku 1946. Svojím elegantným dizajnom a praktickosťou si okamžite získali srdcia zákazníkov a Vespa čoskoro bola populárnym dopravným prostriedkom v povojnovom Taliansku. 

Počas 50. a 60. rokov 20. storočia sa Vespa stala celosvetovým fenoménom, keď prenikla na trhy mnohých krajín a získala si značnú popularitu medzi mladými ľuďmi. Bola nielen prostriedkom prepravy, ale aj symbolom slobody a nezávislosti. Zaznamenala úspech aj v kinematografii. Jej skútre sa objavili v slávnych filmoch ako Prázdniny v Ríme či La Dolce Vita (Sladký život) od režiséra Federica Felliniho.

V súčasnosti značka Vespa ponúka širokú škálu modelov, ktoré pokračujú v tradícii dizajnu a kvality. Taliansky výrobca však nezabúda ani na ekologické aspekty a ponúka aj elektrický skúter Vespa Elettrica, ktorý kombinuje tradičný dizajn s ekologickým pohonom a nulovými lokálnymi emisiami. Vespa sa venuje aj rozvoju takých moderných technológií, ktoré zlepšujú komfort a bezpečnosť vodiča. Nová Vespa GTS je vybavená novým pokročilým zavesením a odpružením predného kolesa, prepracovaným sedlom, či bezkľúčovým systémom, ktorý nahrádza klasické zapaľovanie.

Na Slovensku a v Českej republike fungujú silné komunity majiteľov skútrov Vespa, ktorí pravidelne organizujú rôzne akcie a zrazy. Priaznivci skútrov Vespa budú môcť osláviť narodeniny značky od 23. do 25. júna na kultovom zraze PragoVespa 2023.

Jednotlivé modely z rodiny skútrov Vespa si zákazníci môžu vyskúšať u 6 autorizovaných predajcov na Slovensku. Ich zoznam nájdete na www.vespa.com

Taliansku spoločnosť Piaggio založil Rinaldo Piaggio v roku 1884 v Janove. Spočiatku vyrábala časti lodí. V súčasnosti je koncern Piaggio so sídlom v meste Pontedera a značkami Aprilia, Piaggio, Vespa, Gilera, Derbi, Scarabeo a Moto Guzzi symbolom mestskej mobility na dvoch kolesách. Piaggio vyrába viac než 530 000 vozidiel ročne.

Spoločnosť Faber Moto je výhradným importérom produktov koncernu Piaggio na Slovensku od roku 2021. Prináša k nám motocykly značiek Aprilia, Moto Guzzi, Piaggio a Vespa. Faber Moto SK, s. r. o. so sídlom v Bratislave, je dcérskou spoločnosťou rakúskej spoločnosti Faber GmbH, ktorá je importérom produktov koncernu Piaggio na rakúsky trh už od roku 1964.

Pripravil: Braňo Zajaček

Foto: archív VESPA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu