Na severovýchode Slovenska slúžia turistom počas leta turistické vláčiky i nová autobusová linka

0
479
turistické vláčiky

Mesto Bardejov, Bardejovské Kúpele a Svidník ponúkajú návštevníkom pohodlnú turistickú dopravu. Po úspešnej minuloročnej prevádzke vláčika Dráčika, ktorý premával medzi historickým mestom Bardejov a Bardejovskými Kúpeľmi,

jazdí cez leto už aj turistický vláčik Dukeláčik vo Svidníku. Až do konca prázdnin sa ním dá odviesť každú stredu až nedeľu. Má 5 zastávok: aquapark Aquaruthenia, Pešia zóna – Hotel Rubín, TIC Svidník, Údolie smrti a Kapišová. Jazda vláčikom je sprevádzaná audiosprievodcom a ľudovou hudbou Svidníckeho súboru Makovica. Cestovné platí celý deň a v rámci jednej ceny je možné nastupovať a vystupovať na hociktorej zastávke na trase.

Atrakcie sú prístupné

Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako práve v okolí Dukly a Svidníka. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Vhodné sú predovšetkým pre rodinné výlety s deťmi, tu si môžu ohmatať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku. Okrem Údolia smrti je zaujímavá aj nedávno zrekonštruovaná Vyhliadková veža na Dukle, vysoká 49 m. Vidieť z nej široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia. Veža sa nachádza na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Vo vstupnej hale si dnes návštevníci môžu prezrieť viaceré výstavy od nálezov zbraní, munície až po vojenskú výstroj a vo vnútornej časti veže plánuje VHÚ otvoriť na budúci rok stálu múzejnú expozíciu.

 Údolie smrti

Historické spojenie dvoch kúpeľov

Hoci Bardejovské Kúpele a poľské kúpeľné mestečko Krynice sú vzdialené od seba sotva hodinu autobusom, pravidelné spojenie medzi nimi doposiaľ nebolo. Od tohto leta premáva nová cezhraničná linka v prímestskej autobusovej doprave na trase Bardejovské Kúpele – Bardejov – Krynica. Ide o pilotný projekt na podporu cezhraničnej dopravy a turizmu. Historicky prvé cezhraničné spojenie v rámci dopravných služieb vo verejnom záujme objednal a financuje Prešovský samosprávny kraj. Autobus jazdí dvakrát denne v každom smere. Spoje sú nastavené tak, aby umožňovali absolvovať jednodňový výlet poľským turistom na Slovensko. Rovnako aj slovenským návštevníkom v Poľsku (odchody z Bardejovských Kúpeľov: 8.03 a 16.03, zo stanice v Krynici: 9.17  a 17.17 hodine). Plánuje sa celoročná prevádzka, takže iste bude táto linka atraktívna nielen pre turistov a kúpeľných hostí, ale aj pre bežných cestujúcich.

Vláčik Svidník

www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk a www.visitbardejov.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu