Pod taktovkou veselej partičky Heľenine Oči otvorí svoje brány nový hudobný festival na prešovskom kúpalisku Delňa už v prvú septembrovú sobotu, 2. septembra  2023. Priaznivci dobrej muziky a zábavy sa môžu tešiť na kvalitne zostavený hudobný program za účastí aj zahraničných hostí, ale aj humorné hovorené slovo. Organizátori podujatia zverejnili finálny line-up. Pribudli i ďalší zahraniční hostia.

Unikátny festival HELFEST, ktorý zažije svoju premiéru už v prvú septembrovú sobotu v Prešove na kúpalisku Delňa, odkrýva už teraz všetky karty, na ktoré organizátor podujatia, kapela Heľenine Oči, vsadil. K niekoľkým desiatkam účinkujúcich, ktorí už boli nejaký ten piatok známi a ktorí to rozbalia až na šiestich rôznych pódiách, pribudli vskutku zaujímavé mená, ktoré idú ruka v ruke so živelnosťou Heľeniných Očí. 

Nachystaná parádna show 

Muzikanti chystajú festivál už niekoľko mesiacov. K potvrdeniu a následnému ohláseniu dvoch nových zahraničných interpretov sa viaže jedna malá motanička, ktorá napokon pre návštevníkov blížiaceho sa podujatia vypálila výborne. „Keď sme sa rozhodli organizovať festival, hneď som vedel, že na prvý ročník chcem osloviť jednu konkrétnu kapelu,“ približuje začiatok príbehu Martin Mihalčín z kapely Heľenine Oči a hlavný organizátor HELFEST-u v jednom. „Oslovil som ich teda hneď začiatkom roka. Komunikovali sme spolu, ale do konca júna som ešte nemal podpísanú zmluvu. Keďže sme už potrebovali začať s promom, oslovil som teda inú kapelu, ktorú som mal pripravenú na budúcoročný booking, americko-českú legendu N.O.H.A. Komunikácia prebehla výborne a profesionálne a rýchlo sme sa dohodli. Na našom festivale teda vystúpi N.O.H.A., perfektná hudobná skupina hrajúca fúziu drum and bass a world music,“ oznamuje Mihalčín skvelú správu. „Ako naschvál, o tri hodiny neskôr prišiel mail, a teraz vám to už môžem prezradiť, že svoju účasť zmluvne potvrdilo výborné moldavské zoskupenie ZDOB SI ZDUB. K výzve sme sa postavili čelom a upravili line-up tak, aby si návštevníci festivalu užili jedného aj druhého  zahraničného účinkujúceho,“ dopĺňa organizátor festivalu správu, pri čítaní ktorej poskočí nejedno divoké srdce a dodáva: „Stretli sme sa minulý rok na jednom výbornom rockovom festivale, kde sme hrali. Chalani majú fakt nadupaný koncertný program, ktorý som si užil naplno a práve vtedy som sa rozhodol, že ich musím osloviť, aby túto show ukázali aj naším návštevníkom.“ 

Okrem dvoch, vskutku zvučných mien, pribudlo i niekoľko ďalších noviniek.  Na prešovskom kúpalisku Delňa sa v prvú septembrovú sobotu predstaví aj TABU, poľská kapela hrajúca dynamické SKA, či domáce kapely Pekelné Kone, Kráter Kartel, Akustika a mnoho ďalších.

Vlastná festivalová pieseň na pokračovanie

„Rozhodli sme sa, že náš novovznikajúci festival si zaslúži mať vlastnú pesničku,“ hovorí Martin Mihalčín. Pieseň sa aktuálne mixuje v štúdiu u Martina Migaša v Prešove a svetlo sveta uzrie už čoskoro! „Pre tento rok som zvolil spoluprácu na piesni s pánmi s ULTRAZVUK-u, s rapermi VECOM, TONOM S.. A jednu časť narapoval aj ZVERINA. Táto spoločná pieseň má názov HELFEST 2023 a je to šupa!“ 

Keďže festival nebude len jednorazová záležitosť, muzikanti plánujú aj ďalšie ročníky. I hymna festivalu sa dočká pokračovania. „Vymyslel som to tak, že každý rok budeme meniť slohy tejto pesničky. Oslovíme niekoho z účastníkov tohoročného ročníka festivalu na spoluprácu. Táto pesnička bude zviazaná s týmto podujatím. Po skončení festivalu ju tiež chceme použiť ako pieseň do aftermovie videa z HELFEST-u,“ vysvetľuje šéf podujatia svoj zámer.

Hudobná ponuka

Vďaka šiestim pódiám bude z Delne počuť hudbu rôznych žánrov, ale aj hovoreného slova. Rekapituláciu a opätovné spomenutie si zaslúžia i vystupujúci, ktorých Martin Mihalčín postupne ohlasoval a sú obrovským ťahačom multižánrového podujatia. Patria medzi ne, samozrejme, tí, čo to celé vymysleli – HEĽENINE OČI, sekundovať im budú HORKÝŽE SLÍŽE. Až z Rumunska pricestujú DIRTY SHIRT & TRANSYLVYNIAN FOLKCORE ORCHESTRA. Slovenské reggae ponúknu MEDIAL BANANA, milovníkov tvrdšej muziky poteší SLOBODNÁ EURÓPABIJOUTERRIER. O pozornosť sa prihlásia aj BDHS, MALALATA, SAPROPHYTE. Na tanečnú nôtu zahrajú DJ RADO MEŠSA i MICHAL FRANK.  Zaznejú aj vlastné projekty členov HO – Momentum&LowEtone a projekt gitaristu Jakuba Tirča-IONS.  

 Hovorené slovo z dielne JOJ

Z JOJKA STORY STAGE bude počas festivalu znieť hovorené slovo. „Spolu s TV JOJ máme pripravených viacero prekvapení,“ teší sa muzikant spolupráci, ktorá návštevníkom prinesie i niečo, čo bežne nemajú možnosť zažiť!  „Špecialitkou je napríklad už aj samotné pódium, keďže sa v podstate jedná o rozkladacie auto, ktoré sa rozloží na pódium,“ hovorí organizátor podujatia o vozidle JOJ 24 – mobilnom spravodajskom štúdiu. I vďaka nemu sa po prvýkrát v histórii uskutoční na festivale LIVE INKOGNITO z dielne TV JOJ. Diváci budú môcť naživo zažiť humor VLADA VOŠTINÁRA, MICHAL HUDÁKA, MARIÁNA ČEKOVSKĚHO, JURAJA ŠOKA TABAČKA a TOMÁŠA HUDÁKA. Pri tomto pódiu budú prebiehať autogramiády účinkujúcich a hercov zo seriálov TV JOJ  ale aj hercov zo seriálov TV JOJ. Zároveň si partner festivalu pripravil výstavu fotografií zo zákulisia nakrúcania týchto seriálov. Partner festivalu si pripravil aj výstavu fotografií zo zákulisia nakrúcania týchto seriálov. 

Predstaví sa aj ostrieľaná dvojica podcasterov LUŽIFČÁK, podcast OTCA TI NAHÁŇAM alebo MOJA MUZIKA. Následne sa strhne na pódiu BAD TASTE PARTY – kde budú znieť len tie “najhoršie hity, ktoré pozná naozaj každý. „Britney Spears, New Kids On The Block, Spice Girls, Kelly Family… Predpokladáme, že táto party bude najnavštevovanejšia zo všetkých šiestich, ktoré budú prebiehať bna festivale simultánne až do polnoci,“ teší sa spevák kapely Heľenine Očí  Návštevníci festivalu  si však budú môcť vybrať, na akú afterku sa vydať. V ponuke je ich hneď niekoľko a to: 3XIT PARTY pod taktovkou domácej DJ legendy Petra Migaša, BACK2LOVE DJ SET, RADIO GROOVES CS PARTY, či 263 PARTY.

„Okrem už spomínaného programu sa snažíme o vylepšenie vizuálnej stránky priestoru. To už však budú musieť zažiť návštevníci na vlastnej koži a následne zhodnotiť, aký pocit majú z priestoru a organizácie HELFEST-u,“ hovorí Martin Mihalčín a dodáva, že festival poteší nie len sluch, ale aj ďalšie zmysly

Multižánrový festival, ktorý ponúka celodennú párty, si už teraz našiel svojich fanúšikov. „Veľmi sa chcem poďakovať za dôveru našim fanúšikom aj fanúšikom festivalu. Je to novovznikajúci festival a teší nás podpora, ktorú nám ukazujú v predpredaji. Momentálne už máme predaných viac ako polovicu kapacity vstupeniek. Zdá sa, že celková kapacita 5 000 divákov bude čoskoro vypredaná,“ teší sa spevák priazni fanúšikov. Limitovaný počet vstupeniek je dostupný v sieti GoOut. Ďalšie informácie o HELFEST-e sú k dispozícii na www.helfest.sk

Foto: Heľenine oči

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu