Nájsť nájomníkov, ktorí budú ochotní prenajať svoje byty ľuďom bez domova za obojstranne výhodnú cenu nájomného, to je cieľ projektu neziskovej organizácie Depaul Slovensko, s názvom Ulica nie je domov. Zároveň chce touto akciou zvýšiť povedomie o koncepte, vo svete známom ako „Housing First“, teda „bývanie na prvom mieste“. 

Depaul realizuje štafetové „bývanie“ v improvizovanom byte – vo výklade obchodného centra Prior na Kamennom námestí v Bratislave. Vo výklade v blízkosti kaviarne Bohéma a OST block budú symbolicky v čase od štvrtka 9. novembra do soboty 11. novembra bývať známe osobnosti a influenceri.

„Výklad, premenený na byt s obývačkou a spálňou, delí od ulice len tenká sklenená tabuľa výkladu. Je to metafora krehkej hranice medzi životom na ulici a životom v bezpečí vlastného domova, na ktorej balansujú tisíce zraniteľných ľudí. Mnohí sú našimi klientmi, a niektorým z nich by sme radi splnili sen o bývaní. Podľa našej filozofie vlastné bývanie nie je odmenou, považujeme ho za základnú ľudskú potrebu a právo, ktoré patrí medzi základné ľudské práva,“ povedal Jozef Kákoš, riaditeľ Depaul Slovensko.

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 bolo na Slovensku vyše 71 000 ľudí bez domova, v samotnom hlavnom meste je ich takmer 5 000. Až 80 % ľudí bez domova je „neviditeľných“ a je ťažké ich na verejnosti rozpoznať. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti. Približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna. „Možno ani netušíme, že prišli o strechu nad hlavou. Prespávajú v nocľahárni alebo priamo v teréne, mnohí chodia do práce, sú čisto oblečení a svojim zovňajškom a správaním nezapadajú do stereotypnej predstavy o človeku na ulici. Od štartu do lepšieho života ich delí len tenká pomyselná stena – bývanie vo vlastnom,“ konštatuje Jozef Kákoš. 

Bývanie na prvom mieste

Prístup „Housing First“ alebo „bývanie na prvom mieste“ spopularizoval Sam Tsemberis v 90. rokoch v New Yorku projektom Pathways to Housing. Ďalším dôležitým míľnikom bol projekt HouseLink realizovaný v Toronte. Podobné projekty dnes úspešne fungujú v mnohých vyspelých krajinách. Vedecky aj empiricky dokázaným princípom je, že ľudia sú schopní lepšie napredovať v živote, ak sú najprv ubytovaní a majú miesto, ktoré môžu nazvať svojim domovom. 

„Ľudia bez domova čelia na Slovensku denne extrémnemu sociálnemu vylúčeniu. Skutočnosť, že ľudia zostávajú bez domova dlhší čas, je tiež dôsledkom priameho zlyhávania úradov pri zabezpečení dodržiavania ľudských práv pre všetkých a pri kompenzovaní nerovnosti v prístupe k zdrojom a službám. Faktormi, ktoré zvyšujú riziko, že sa človek ocitne bez domova je mnoho. Je to napríklad etnicita, zlý zdravotný stav, psychické ochorenia, závislosti alebo generačná chudoba,“ vysvetľuje Jozef Kákoš.

Hľadáme 10 bytov v Bratislave

Depaul všestranne pracuje s klientmi a pomáha im. V súčasnosti ma viac ako desiatich, ktorí ak by mali bývanie, pracovali by a postupne sa postavili na vlastné nohy. Preto Depaul hľadá 10 bytov na prenájom v Bratislave a blízkom okolí, avšak cez iné organizácie starajúce sa o ľudí bez domova vie využiť aj byty v iných mestách na Slovensku. Pre nový štart ľudí bez domova sú vhodné menšie, jedno či dvojizbové byty alebo garsónky a dvojgarsónky. „Bezpečie domova, zlepšenie duševného a fyzického zdravia, kvalitnejší súkromný a spoločenský život, ale aj predpoklad udržania si zamestnania a dlhodobého príjmu patria medzi hlavné dôvody, prečo je dôležité pre ľudí bez domova bývanie“, hovorí Ján Mock, sociálny pracovník v Integračnom programe bývania Depaul Slovensko. Pri predstavení projektu novinárom dvaja klienti, ktorí už s pomocou Depaul už bývajú, rozprávali svoje zložité príbehy.

Nájomné a podmienky bývania 

Pri cene nájmu je dôležitá vôľa prenajímateľa dohodnúť sa na prijateľnom nájomnom, ktoré zabezpečí udržateľnosť nájmu pre klienta po finančnej stránke. „V zásade ide o ceny, ktoré jemne podliezajú bežné trhové ceny prenájmov v Bratislave. Našou snahou je, aby si klient platil nájom v najvyššej možnej miere sám. Podľa praxe zo zahraničia by to nemalo byť viac ako 40 percent z celkových príjmov tohto človeka,“ dodáva Ján Mock. Časť peňazí na nájom tak poskytne klient Depaulu a časť v prípade potreby dopláca Depaul Slovensko. Byt pritom nemusí byť plne zariadený, organizácia zabezpečí nábytok a ostatné potrebné vybavenie. Odporúčaná dĺžka prenájmu je na dva roky, čo je doba, počas ktorej sa podľa očakávaní život podnájomníka stabilizuje a on sa plne osamostatní. Dva roky je zároveň maximálna doba, na ktorú sa podpisuje zmluva o prenájme, ktorá obsahuje všetky povinnosti a práva oboch strán podľa bežných právnych a spoločenských štandardov.

Podpora osobností a influencerov

Kampaň Ulica nie je domov sa rozhodli podporiť viaceré známe osobnosti a influenceri, ktorým ľudia bez domova nie sú ľahostajní. Od štvrtka 9. novembra do soboty 11. novembra sa tak budú počas troch dní striedať ako „podnájomníci“ v improvizovanom byte, vo výklade obchodného centra Prior na Kamennom námestí v Bratislave, oproti kultúrnemu centru Kácéčko, ktorý si Depaul prenajal za symbolické jedno euro. Medzi nájomníkmi vo výklade budú napríklad herci Braňo Deák, Štefan Martinovič a Tomáš Pokorný, moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, Branči Kováč (raper Vec), Tono S. (raper), Tomáš Sloboda (spevák LePayco), speváčka Anna Óvary, Nora Ibsen z Fallgrapp, skupiny maliar Erik Šille, Samuel Kováčik (Vedátor), influenceri Mojmír Procházka, Matúš Okajček, Miška a Denis (z podcastu Sexuálna výchova), Julo z podcastu VAR, standupisti Joe Trendy, Jakub Lužina a ďalší.

Viac info na: www.ulicaniejedomov.sk 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu