Vymyslieť a zrealizovať s deťmi nevšedný výlet  plný nových zážitkov nie je jednoduché. Jeden mimoriadne zaujímavý tip pre školopovinné detí máme len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc. Pri Dunaji na rakúskej strane leží rímske mesto Carnuntum, v ktorom  môžete cestovať v čase. 

Okrem toho 13. – 14. augusta 2022 pripravujú v Carnuntom Festival neskorej antiky, na ktorom sa ocitnete uprostred mesta s Rimanmi ako pred takmer 2 000 rokmi, stretnete rímsku hliadku, môžete sledovať zápas gladiátorov i každodenný život obyvateľov mesta.

Zlaté časy Rimanov nie sú v rímskom meste Carnuntum  na území Rakúska dávnou minulosťou, ale prítomnosťou. Stojí na pôvodnom mieste a jeho existenciu sprítomňuje množstvo vzácnych nálezov. Práve tu pri Dunaji sídlilo takmer pred dvetisíc rokmi rímske vojsko aj so svojím zázemím. Zachovaných nálezov bolo toľko, že v meste Carnuntum mohol vzniknúť svetový unikát: „znovupostavená“ časť rímskej mestskej štvrte. Všetky stavby i detaily zariadenia vychádzajú z archeologických nálezov, ktoré sa tu našli. Vedeckým podkladom, použitým pri výstavbe, realizovanej prevažne remeselníckymi postupmi obvyklými v antike, predchádzali dlhoročné výskumy. Na ich základe získali autori „znovupostavenia“ rímskeho osídlenia riešenia v oblasti architektúry, vykurovania, funkcií budov, rozmiestnenia priestorov a ich zariadenia.

Pri vašej návšteve sa ocitnete na neopakovateľnom výlete do čias Rimanov. Môžete napríklad navštíviť dom kupca Lucia, ktorý je názornou ukážkou životnej úrovne strednej vrstvy obyvateľov Carnuntum. Rozvrhnutie priestorov aj solídne zariadenie miestností sú predpokladom,  pomerne vysokého stupňa blahobytu, ktorý sa podarilo dosiahnuť nejednému z obyvateľov dôležitého rímskeho mesta. Zariadená kuchyňa, obývacia miestnosť, vyhrievaná systémom podlahového kúrenia a priestory obchodu dovoľujú nazrieť do všedného dňa jednej z rímskych rodín. Za svoje pomenovanie vďačí Luciou dom archeologickému nálezu, objavenému pri archeologickom výskume, s nápisom Lucius Maticeius Clemens. Luciov dom bol prvým z objektov v Carnuntum, rekonštruovaných metódami experimentálnej archeológie na pôvodnom mieste i pôvodnými technickými postupmi.

Celodenný výlet do rímskeho mesta si môžete urobiť kedykoľvek. Od 19. marca do 20. novembra 2022 je otvorené denne od 9. do 17. hodiny. Viac informácií získate na www.carnuntum.at. Ak by ste chceli zažiť ešte viac rímskej reality, naplánujte si návštevu Carnuntum na sobotu 13., alebo nedeľu 14. augusta 2022. V tieto dní sa bude v Carnuntum konať Festival neskorej antiky 2022. Ako hosť sa budete môcť ponoriť do dávnej minulosti a spoznať každodenný život obyvateľov Carnuntum na začiatku nášho letopočtu. Prejdete sa ulicami mesta, nazriete do kuchyne Rimanov alebo sa stretnete s rímskou hliadkou, budete sledovať zápas gladiátorov a deti si budú môcť vyskúšať aj rímsku výzbroj. Takýto prázdninový zážitok určite bude patriť k tým nezabudnuteľným.

Zdroj: Archäologische Kulturpark Niederösterreich Betriebsgesellschaft m.b.H.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu