Neraz zatúžime vrátiť sa aspoň v myšlienkach do minulosti. Oživíme si hrejivé slnečné lúče, svieži vzduch a rozhovory v kuchyni, vo vinici alebo v záhrade. Vtedy sme sa cítili príjemne a bezpečne. Niekomu z nás však nestačí si len zaspomínať na skvelú atmosféru prázdnin u starých rodičov na vidieku. Chceme si ju oživiť, sprítomniť na chate či chalupe. Túžime si zariadiť víkendové bývanie tak, ako si to pamätáme z detstva, keď všetko bolo útulné a tvorilo harmóniu.

Nie je však ľahké skopírovať atmosféru typického vidieckeho interiéru, pretože celok  tvorí veľmi veľa súčastí. Vytvára ju stará tradičná architektúra – jednoducho maľované steny, drevené podlahy a okná, stropy z trámov, kozub, kuchyňa plná riadov, ktorých sme sa už v mestách vzdali. Bude ťažké obnoviť tieto prvky v novom interiéri domu na vidieku. Ale teplý a útulný interiér vo vidieckom štýle vás prenesie do detstva, do čias rokov strávených u milovaných starých rodičov.

Základom sú prírodné materiály

V prvom rade sa zamerajte na čo najväčšie množstvo prírodných materiálov, ako pri dokončovacích, tak aj dekoratívnych prvkoch. Kameň, drevo, ľan a keramika sú základné materiály interiéru vo vidieckom štýle. Drevené podlahy, trámy a okná prinášajú ten pravý pocit domova. V takom interiéri nesmú chýbať tradičné predmety a detaily, ktoré vás obklopovali u starých rodičov.

Čaro starých čias

Domu na vidieku pristanú drobné doplnky a predmety s históriou, rodokmeňom. Ak ste pravidelným návštevníkom blších trhov, určite nájdete množstvo doplnkov s dušou, ktoré vám umožnia znovu si navodiť v dome tradičnú vidiecku atmosféru. Môžete ich umiestniť na krb alebo na komodu. Nezabúdajte ani na ručne zdobené keramické misky, hlinené hrnce či farebné kachličky. Dodajú domovu idylickú atmosféru vo vidieckom štýle. Povinné sú aj kované nástenné lampy a lustre. Stojí za to ozdobiť steny tradičnými motívmi alebo obrazmi či starými rodinnými fotografiami.

Veľké hodovanie

Určite ste aj vy trávili so starými mamami veľa času v kuchyni, kde pripravovali svoje tradičné dobroty, jedlá, ktoré už nevie nikto lepšie pripraviť ako ony. Sklo a keramika a starodávne kuchynské náradie sú preto dôležitými prvkami nielen každodenného života, ale aj dekorácií, pretože v minulosti nebolo zvykom schovávať riad a doplnky do skriniek. Všetko je vystavené na doskách, policiach a stenách ako dekorácie. Nezabúdajte ani na ľanové utierky, nástenky, drevené varešky a samozrejme, tradičné zástery.

Pohodlie

Po dlhom dni strávenom na dvore, v záhrade, vždy prišiel čas na zaslúžený oddych. Nadýchané periny plné peria, veľa vankúšov, voňavé  ľanové obliečky, pletené deky, vlniačiky – to boli typické prvky pravého vidieckeho pohodlia. V takom prostredí sa veľmi príjemne oddychuje aj teraz po rušných pracovných dňoch. Aj keď dávne časy sú už dávnou minulosťou, je vždy pekné zaspomínať si na chvíle strávené s našimi starými rodičmi. Veľa ďalších inšpirácii nájdete aj na internete na stránke Na prázdninách u starých rodičov na vidieku.

Foto: WestwingNow 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu