Raslavický amfiteáter ožije v auguste folklórom

0
642
Raslavický amfiteáter ožije v auguste folklórom

Tradičné Šarišské slávnosti piesní a tancov v Raslaviciach na východnom Slovensku sa tento rok uskutočnia v neobvyklom termíne – 20. a 21. augusta 2022, hoci pred covidovými obmedzeniami sa usporadúvali vždy v predposledný júnový víkend.

V priebehu dvoch dní sa v amfiteátre predstavia takmer dve desiatky umeleckých súborov. Mimoriadnu pozornosť pútajú tri veľké profesionálne telesá, vrátane zahraničného hosťa.

 52. ročník Šarišských slávností piesní a tancov v Raslaviciach sa prvýkrát v histórii tejto oslavy folklóru uskutoční 20. a 21. augusta 2022. „Šarišské slávnosti piesní a tancov sú pre našu obec neodmysliteľné a keďže sme boli nútení ostatné 2 ročníky kvôli pandemickým dôvodom neuskutočniť, chceli sme tento rok všetko pripraviť tak, aby sme konečne mohli bezpečne v našej tradícii pokračovať. Keďže v období, keď sa prípravy začínali, nebolo ešte jasné, aká bude v júni situácia, na obecnom zastupiteľstve sme sa jednohlasne dohodli, že sa tento rok slávnosti výnimočne uskutočnia v auguste. Pevne verím, že v budúcnosti sa opäť budú konať v tradičnom termíne,“ vysvetlil zmenu termínu slávností Marek Rakoš, starosta obce Raslavice.

Po dvojročnej pauze ožije raslavický amfiteáter folklórom 20. a 21. augusta. Na 52. ročníku Šarišských slávností piesní a tancov vystúpia známe mená i profesionálne umelecké súbory. Predstaví sa napríklad rusínsky Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova s predstavením Kráčali pod nami, ktoré mapuje tradíciu baníctva na dolnom Spiši, súbor Ifjú Szivek s predstavením Autentika i špeciálny zahraničný hosť – profesionálny Zakarpatský národný chor z Užhorodu. „Vzhľadom k tomu, že proces bookingu umelcov z Ukrajiny je dnes o čosi problematickejší a mnoho súborov nevystupuje vôbec, so zastupiteľstvom obce sme sa dohodli, že Zakarpatský národný chor z Užhorodu vystúpi na obidvoch dňoch podujatia,“ vysvetľuje Matúš Jaško z Randal Agency, ktorý dočasne prevzal štafetu produkčného zastrešenia festivalu. Ďalšími zvučnými menami festivalu budú folklórny súbor Šarišan, domáci Raslavičan, ale aj vzácny zahraničný hosť – Detský folklórny súbor zo srbskej Kovačice. V Raslaviciach slovenské tradície prostredníctvom spevu i tanca priblížia aj súbory Čerhovčan, Orgonina, Raslavičanik, Pridančatá, Šarišanček, Cindruška, FS Hažlínčanka, FSk Lazanka, FSk Rokytovčan a tiež Spievajúca heligónka i Pastierska muzička.

Okrem hudobno-tanečných vystúpení bude v Raslaviciach počas Šarišských slávností piesní a tancov prebiehať i maliarsky a rezbársky plenér. Tento rok sa ho okrem výtvarníkov zo Slovenska zúčastnia aj celosvetovo uznávaní umelci z Kovačice. 

Pripravila: Janka Marczellová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu