Liečba detí v Bardejovských Kúpeľoch má dlhoročnú tradíciu. Od tohto roka sa rozširuje o detskú pohybovú liečbu. Slávnostné otvorenie nových kapacít v detskej liečebni Valentína a liečebnom dome Mier, ktoré to umožnia po rozsiahlej rekonštrukcii, vyvrcholilo prestrihnutím pásky 11. apríla 2024.  

,,O rekonštrukcii detskej liečebne Valentína a liečebného domu Mier sa rozhodlo z dôvodu plánovaného zavedenia novej detskej indikácie – detská pohybová liečba. V prvej fáze sme tak boli nútení pripraviť v oboch objektoch bezbariérové izby a vstupy. Vo Valentíne sa vybudoval nový výťah a v Mieri sa výťah musel vymeniť za väčší, čomu predchádzalo aj zväčšenie celej výťahovej šachty. Súčasne sme zrekonštruovali na bezbariérové 2 izby vo Valentíne a 3 izby v Mieri. Tieto bezbariérové izby majú vlastnú kúpeľňu so sociálnym zariadením prispôsobenú podľa požiadaviek na pohyb osoby na vozíčku. Rozpočet rekonštrukcie bol 670 000 EUR vrátane zariadenia. Radi by sme ešte upozornili, že vo Valentíne sme časť prízemia, ktoré sa nevyužívalo v plnej miere, pretransformovali na priestory pre procedúry. Bude sa tam podávať elektroliečba, masáže, individuálny a skupinový telocvik a pod.,“ vysvetľuje Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov a ešte dodáva: ,,Ďalším krokom je žiadosť o vydanie licencie na liečbu detskej „pohybovky“, ktorú má v správe Štátna kúpeľná komisia na MZ SR. Po jej vydaní začína kolobeh žiadostí o zazmluvnenie tejto indikácie so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami. Následne nás čaká ešte propagácia a oslovenie detských lekárov, aby sa verejnosť dozvedela o tejto novej skutočnosti. Nových klientov by sme radi  privítali čo najskôr“.

Očakávajú zvýšený počet malých pacientov

Lekársky riaditeľ Bardejovských Kúpeľov Jozef Halecký k tomu poznamenáva: ,,Kúpeľná liečba pohybových ochorení detských pacientov dotvára komplexnú starostlivosť a širokú paletu ochorení, ktoré sa u nás liečia. Očakávame zvýšený počet nových pacientov, rozšírenie kúpeľnej liečby na ďalšie mesiace v roku a samozrejme aj zvýšený ekonomický prínos. Kúpeľný pobyt pre detských pacientov je schvaľovaný v 3-týdňovej dĺžke, iba ZP Union je schopná schváliť aj 4-týždňové pobyty. Podstatný prínos rekonštrukcie liečebných domov Valentína a Mier je v tom, že sa podstatne zvýši štandard kúpeľnej liečby detí a podstatná časť kúpeľných procedúr sa bude realizovať v priestoroch Valentíny. Za niektorými procedúrami, ako napríklad vaňové kúpele, soľná jaskyňa a wellness sa však ešte bude dochádzať do Kúpeľnej balneoterapie a Ozónu.“

Deti sú vítanými klientmi

Bardejovské Kúpele majú v liečbe detí dlhoročnú tradíciu, komplexnú liečebnú starostlivosť pre detských pacientov poskytujú už od roku 1980. Liečebné pobyty sú hradené zdravotnými poisťovňami, ale do kúpeľov môžu prísť aj ako samoplatcovia. Oba typy pobytov môžu deti absolvovať sami, pokiaľ majú od 5 do 18 rokov, alebo aj mladšie deti v sprievode rodičov či iných členov rodiny. 

Bardejovské Kúpele poskytujú komplexnú kúpeľnú starostlivosť pre detských pacientov s onkologickými chorobami, chorobami obehového ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva, poruchami látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest, chorobami obličiek a močových ciest a gynekologickými ochoreniami. Už v tomto roku by k nim mala pribudnúť aj detská indikácia XXVII – detská pohybová liečba.

Ročne sa v Bardejovských Kúpeľoch lieči okolo 850 detí. Najväčší záujem je tradične počas letných prázdnin. Vtedy sa tu lieči aj dvojnásobok bežného počtu detí. Deti predškolského veku sa lepšie cítia v sprievode matky, vtedy nemajú obavy z neznámeho prostredia. Výhodou liečby už od 3 rokov je, že deti majú šancu skôr zlepšiť svoj zdravotný stav a zabrániť tak rozvinutiu chorôb do chronických štádií s komplikáciami. Ak malí pacienti potrebujú mať pri sebe sprievodcu a zdravotná poisťovňa ho odsúhlasí, ten si dopláca v hlavnej sezóne od 20 do 33 eur na osobu a noc. Závisí to od kategórie ubytovania. Ubytovanie detí počas kúpeľnej liečby je zabezpečené v detskej liečebni Valentína a v liečebnom dome Mier.

Dvojposchodová detská liečebňa Valentína sa nachádza mimo centra kúpeľov pod lesom pri letnom kúpalisku. Ponúka ubytovanie deťom bez sprievodu rodičov v moderných a priestranných dvojposteľových, trojposteľových alebo štvorposteľových izbách. Celkovú kapacitu má 48 lôžok. Spoločné sociálne a hygienické priestory sú na každom poschodí. Súčasťou objektu je spoločenská miestnosť vybavená televízorom, DVD technikou, multifunkčným hracím stolom a wi-fi. Vo Valentíne sa deťom poskytujú aj mnohé procedúry a má tiež zabezpečenú 24-hodinovú lekársku starostlivosť. Približne 50 m od Valentíny sa nachádza liečebný dom Mier, v ktorom sú ubytovaní detskí pacienti v sprievode rodičov. Je situovaný v tichom prostredí v blízkosti letného kúpaliska s vyhrievanou vodou a detského ihriska. Mier disponuje 68 lôžkami v 32 dvojposteľových izbách hotelového typu a 2 apartmánoch. Väčšina izieb má balkón.

Poistenec zdravotnej poisťovne si môže v prípade záujmu vybrať kúpele zo zoznamu, ktorý je súčasťou schváleného návrhu na kúpeľnú liečbu. Detaily liečebného pobytu si potom môže dohodnúť na www.kupele-bj.sk cez záložku pobyty cez poisťovňu alebo emailom: liecba@kupele-bj.sk, prípadne na 054/477 4323, 4460. 

Foto: Bardejovské Kúpele

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu