Vidia vaše malé deti dobre?

Dieťa obvykle nevie povedať, že nevidí celkom dobre. Prirodzene si nájde spôsob, aby ho horšie videnie veľmi neobmedzovalo pri hre. Neskúsení mladí rodičia tiež nedokážu zistiť, či je zrak ich dieťaťa v poriadku. Preto je snaha nadácie Billa ľuďom a Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) dar z neba.

V rámci projektu Zdravé oči už v škôlke zmerajú deťom v prihlásených materských školách bezbolestne a bezdotykovo zrak a ak nájdu u dieťaťa odchýlku, odporúčajú ho k detskému očnému lekárovi, aby sa nedostatok včas riešil.

Hlavnou myšlienkou jedinečného projektu Zdravé oči už v škôlke, ktorého tretí ročník práve začína, je zabezpečenie preventívnych meraní zrakových parametrov detí v materských školách na celom Slovensku. Aj keď orientačne sa zrak detí vyšetruje na preventívnych prehliadkach u pediatra, stále zostáva časť detí, u ktorých sa chyby zraku nezachytia. „Keď pediater počas preventívnej prehliadky zistí odchýlku od normy, pošle dieťa k oftalmológovi na odborné vyšetrenie. Táto spolupráca je osvedčená a funguje. No stáva sa, prevažne u detí vo veku do 4  rokov, že niektoré nespolupracujú, vyšetrenie vnímajú ako nepríjemné, alebo práve nemajú svoj deň. Tu je vynikajúcim riešením práve toto skríningové vyšetrenie,“ vysvetľuje MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, odborná garantka projektu Zdravé oči už v škôlke, primárka Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH.

Vlani počas druhého ročníka projektu pracovníci z ÚNSS skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských škôlkach a vydali 2 098 škôlkarom odporúčania navštíviť oftalmológa, čo je 14 % z celkového počtu zmeraných detí.

Merania pomocou autorefraktometra prebiehajú rýchlo, bezbolestne, bezdotykovo a hlavne v známom prostredí materskej školy. Koordinátor merania drží v ruke prístroj pripomínajúci väčší fotoaparát a každé dieťa skontroluje zo vzdialenosti jedného metra. Stačí, aby sa dieťa pozrelo na „smajlíka“ na displeji. Prístroj do pár sekúnd zmeria hodnoty a vyškolený pracovník vyhodnotí, či je obraz, ktorý dieťa vidí, v poriadku. „Každé dieťa dostane potom certifikát, z ktorého sa rodič dozvie, či sú zmerané parametre v poriadku. V prípade odchýlky rodič priamo s certifikátom navštívi s dieťaťom detského očného lekára, aby mu korigoval zrak napríklad okuliarmi,“ hovorí Ing. Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.

Tento rok sa prihlasovanie a registrácia materských škôl do tretieho ročníka projektu Zdravé oči už v škôlke začne od 15. októbra 2018 na stránke www.zdraveocivskolke.sk. Vďaka príspevku od partnera o. z. BILLA ľuďom v treťom ročníku projektu môžu skontrolovať zrak až 20 000 deťom. „ Projekt podporujeme už tretí rok a dali sme si za cieľ v každom ročníku zvyšovať počty zmeraných detí. Sám mám dcéru, ktorá meraním prešla a preto vidím, aké je to prínosné,“ dopĺňa Ing. Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom a finančný riaditeľ BILLA Slovensko. BILLA tento rok doplnila potvrdenia o meraní zraku o druhú stranu, kde pridala zoznam potravín prospešných pre zrak. Takto aj škôlkar podľa obrázkov uvidí, ktoré potraviny sú pre jeho očká prospešné. Novinkou 3. ročníka je aj použitie špeciálnych testov – optotypov u tých detí, u ktorých sa zistila odchýlka. Optotypmi sa dá skontrolovať ostrosť zraku a stereovidenie.

Na stránke projektu sa zverejňuje aj spätná väzba od rodičov, ktorí na základe odporúčaní navštívili s deťmi oftalmológa. Jedným z nich je aj mamička Martina, ktorej synovi Paťkovi zmerali zrak v škôlke tesne pred jeho nástupom do školy. „Paťko sa nesťažoval, že by zle videl. Občas síce stál blízko pri televízore, ale nepokladali sme to za problém. Preto ma prekvapilo, keď mu prístroj nameral na jednom očku štyri a na druhom tri dioptrie. Následná návšteva oftalmologičky potvrdila astigmatizmus a dnes si Paťko s okuliarmi užíva čítanie a písanie doma i v škole,“ vraví Martina a dodáva: „Som nesmierne šťastná, že sa našiel niekto, o kom sme dovtedy ani len netušili a nezištne pomohol môjmu dieťaťu i tisíckam ďalších.“ Projekt víta aj Matej Beňuš, strieborný olympijský medailista vo vodnom slalome, ktorý dal zrak skontrolovať svojmu päťročnému Simonovi. Hovorí: „Ako otec troch synov sa snažím o to, aby som pri ich výchove nič nezanedbal. Týka sa to samozrejme aj zdravia a prevencie. Som rád, že toto meranie je bezbolestné a rýchle, to sa pri deťoch naozaj hodí.“

foto: Nadácia Billa ľuďom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu