Viete, čo by nemalo chýbať vo vašom minimalistickom vianočnom interiéri?

0
305
vianočnom interiéri

Vianoce sa nám spájajú okrem iného aj s luxusnou a občas až gýčovou výzdobou. Čoraz viac sa však aj pri vianočných dekoráciách presadzuje minimalistický štýl. Ten je inšpirovaný škandinávskymi krajinami, ktoré sú dôkazom, že aj s minimálnym počtom dekorácií a prírodnými materiálmi môžeme docieliť luxusný vianočný interiér.

V jednoduchosti je krása

Neutrálne farby, jednoduché línie a dôraz na prírodné materiály je pre Škandinávcov  príznačný. Namiesto prezdobeného interiéru preto pri vianočnom dekorovaní stavte na minimalizmus. U nás typické farby Vianoc, ako je červená, zlatá, či zelená by ste v škandinávskom interiéri hľadali len márne. V prírodných dekoráciách sa mihne len strieborná, aj to iba v najmenšej možnej miere. Tá dodá priestoru sviatočný nádych a výborne sa kombinuje s bielo-čiernym interiérom a zjemňujúcim svetlom sviečok, ktoré sú neodmysliteľné pri každej sviatočnej chvíli.

Dominanta Vianoc

Vianočný stromček je nepochybne dominantou Vianoc a na neho sa upierajú pohľady rodiny i návštev. Škandinávci to však vôbec neriešia a bohato zdobené vianočné stromčeky u nich doma určite nenájdete. Ak už majú klasický vianočný stromček, tak určite živý, doladený drevenými ozdobami. V škandinávskych interiéroch skôr nájdeme alternatívu vianočného stromčeka a to drevený stromček, nápadne pripomínajúci vešiak, či stromček vyrobený z kníh.

vianočnom interiéri

Strohá výzdoba

Ak minimalizmus, tak poriadny! Pre vytvorenie vianočnej atmosféry v škandinávskych krajinách nepotrebujú kvantum ozdôb a dekorácií. Naopak, u nich platí, čím menej ich bude, tým lepšie. Prevládajú najmä tradičné vianočné motívy, ako sú soby, hviezdy či vločky. Tie nájdeme na drevených i sklenených dekoráciách, ale tiež na textíliách.

Dotyk prírody

Nemíňajte za vianočnú výzdobu stovky eur, ale inšpirujte sa prírodou, ktorá ponúka aj počas zimy dary, ktoré viete zakomponovať do interiéru. Eukalyptové vetvičky pekne oživia sviatočnú tabuľu pri štedrovečernom stole, naopak imelom môžeme ozdobiť vchodové dvere, či parapety okien. Okná sa však dajú po vzore minimalistov dotvoriť pomocou bielej stierateľnej fixky, ak na ne namaľujeme napríklad roztomilé domčeky.

vianočnom interiéri

Text: Michaela Miňová
Foto: freepik.com, pinterest.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu