Máte doma budúceho prváka a potrebujete ho vybaviť do školy tak, ako sa patrí? Nákup školských potrieb je často veda, najmä ak ich kupujete po prvý raz. Nevyhnutným doplnkom, ktorý bude vaše dieťa sprevádzať cestou do i zo školy je školská taška. Pri jej výbere si naozaj dajte záležať. Povieme vám prečo! 

Zdravý chrbát

Najdôležitejšou pomôckou do školy, na ktorú by ste mali mať zvýšené nároky je nepochybne školská taška. Kupuje sa zväčša na dlhšie obdobie a deti v nej často budú nosiť kvantum učebníc a školských pomôcok. Rozprávkové motívy, potlač s obľúbeným hrdinom, či nevšedné vzory. To láka pri výbere školskej tašky deti najviac a v niektorých prípadoch rodičia dajú na názor dieťaťa a vyberú tašku, ktorá je síce pekná, aj lákavá, ale celkom nepraktická. Vzhľad školskej tašky nie je až taký dôležitý. Podstatné je, aby bola taška anatomicky tvarovaná a ochránila chrbticu vášho dieťaťa. 

Ergonomické školské tašky

Detský chrbát sa ustavične vyvíja a preto je dôležité myslieť na túto skutočnosť aj pri výbere školskej tašky. Pri lacnejších variantoch školských tašiek síce ušetríte pár eur, no za problémy s chrbticou u detí to určite nestojí. Kvalitná taška by mala disponovať tvarovanou chrbtovou opierkou, ale aj polstrovanými ramennými popruhmi. Tie by sa mali dať nastaviť tak, aby dieťa netlačili, ale aby mu ani nepadali z ramien. Ergonomické tašky majú často okrem ramenných popruhov aj bedrový popruh, ktorý rozloží hmotnosť a dieťa tak nemusí nosiť celú váhu tašky len na ramenách. V neposlednom rade je dôležitým kritériom pri výbere aj dostatočný úložný priestor v taške. Taška by mala byť rozdelená na viacero priehradiek, chýbať by však nemali ani vrecká, či ďalší priestor napríklad na odloženie desiaty a fľaše s vodou. 

Školské aktovky

Boli populárne pred desaťročiami, ale niektorí rodičia ich volia pre svoje deti aj teraz – školské aktovky. Dôvod je jednoduchý, oproti klasickým školským taškám majú aktovky menšie rozmery a vďaka menšej chrbtovej časti lepšie sadnú na detský chrbátik. Oproti školským taškám sú aj prehľadnejšie, zväčša majú viacero priehradiek a tak dieťa v taške okamžite nájde to, čo potrebuje. 

Dôležitosť bezpečnostných prvkov 

Reflexné prvky umiestnené na školskej tašky, či aktovke nie sú len na ozdobu. Slúžia na to, aby bolo dieťa vidieť aj za tmy. Preto si pri výbere tašky takisto všímajte, či ich daný model má. Bezpečnostné prvky bývajú umiestnené spravidla v prednej časti tašky, ale aj na bokoch a ramenných popruhoch.

Text: Michaela Miňová, Foto: unsplash.com, pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu