Z operencov si najradšej vyberáme pre potešenie andulky

0
179
ako si zadovážiť andulky

Exotické vtáky majú Slováci stále v obľube. Nadšení chovatelia okrídlených spoločenských zvierat sa im aj v našich zemepisných šírkach snažia zabezpečiť vo svojom byte primerané podmienky. K štartovaciemu balíku patrí výber správnej klietky a jej vybavenie, samozrejme, v závislosti od druhu operenca. Dôležitú úlohu zohráva i strava a doplnky výživy, ktorých nedostatok sa môže prejaviť najmä vypadávaním peria.

Na veľkosti záleží

Keďže klietka je pre vtáčika domovom, v ktorom prežije podstatný čas svojho života, na jej veľkosti a vybavení naozaj záleží. Všeobecne platí zlaté pravidlo, že čím je klietka väčšia, tým lepšie. „V divokej prírode trávia exotické vtáky deň lietaním zo stromu na strom a zháňaním potravy. V klietke neradi nečinne sedia, naťahujú si krídla, nohy, ideálne prelietavajú z jednej strany na druhú a cvičia, čo im prináša pocit šťastia,“ vysvetľuje veterinárka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D. Pri výbere vhodnej klietky je preto dôležité vopred myslieť na jej vnútorné vybavenie, ktoré zaberie určitý priestor.

Vtáčik potrebuje mať svoje stále miesto

„Z našich dát vyplýva, že v roku 2023 sme si najviac kupovali andulky, zebričky a kanáriky,“ uvádza Mária Polgár, marketingová manažérka Super zoo. Okrem iného, je dôležité si dať pozor na rozostup medzier v mriežke klietky. Podľa jej slov sú pre drobné druhy vtákov vhodné menšie rozostupy mreží, aby nedošlo k ich zaseknutiu, prípadne neželanému úniku. Niektoré vtáčiky sú natoľko šikovné, že si dokážu otvoriť dvierka, preto je vhodné vybrať si správny typ uzáveru. Najväčšia dilema však nastáva pri rozhodnutí, kam klietku umiestniť. „Určite sa treba vyhnúť kuchyni kvôli škodlivým výparom pri varení, prievanu či tmavým priestorom. Ideálne je, ak sa vtáčia klietka nachádza na vyvýšenom mieste v izbe, kde majitelia trávia čo najviac času, aby boli s vtáčikom v pravidelnom kontakte,“ dodáva.

ako si zadovážiť andulky

Zariadenie vtáčej domácnosti

S klietkou je to ako s bytom. Namiesto plávajúcej podlahy či koberca, by však jej dno mala vyplniť podstielka. Výber toho správneho druhu má svoje špecifiká, pričom dobrou voľbou je napríklad špeciálny piesok pre vtáky, ktorý obsahuje prírodný mušľový vápenec a drobné kamienky podporujúce zdravé trávenie. „Kedysi chovatelia používali novinový papier, ale tlačiarenské farby môžu niektorým jedincom spôsobiť zdravotné komplikácie,“ vysvetľuje MVDr. Zähringer.

 Čo sa týka vybavenia, klietka by mala obsahovať misku alebo napájačku na vodu a potravu, vhodné bidielka rozličných hrúbok, ideálne z prírodného materiálu, ktoré by mali byť umiestnené v rôznych častiach a výškach klietky. Dokonca existujú už aj klietky s kompletným základným vybavením, ktoré obsahujú všetky potrebné komponenty. Každého operenca potešia tiež doplnky a hračky ako sú napríklad zrkadielka, rebríky, hojdačky či preliezky. K ich obľúbeným činnostiam patrí aj kúpanie, preto by v klietke nemala chýbať kúpeľnička.

Proso nie je všetko

Jar je ideálna na zavádzanie operencom čerstvej potravy, dokonca aj niektorých listov. „Čerstvá potrava je bohatá na vitamíny a tiež sa využíva ako odmena pri učení. Zároveň ide o najľahší spôsob ako si chovateľ s operencom dokáže vytvoriť puto. Na spestrenie jedálnička sa odporúčajú napríklad jablko, polníček, banán, rímsky šalát, ale napríklad aj čerstvo odtrhnuté listy púpavy,“ vymenúva MVDr. Zähringer. Na udržanie vitality je potrebné operencom podávať krmivo pokrývajúce výživové nároky konkrétneho druhu, obohatené o vitamíny či prebiotiká. Vyvážené zloženie možno nájsť aj v krmive značky Verse-Laga Premium Prestige, ktoré bolo vytvorené v spolupráci s poprednými odborníkmi. Do krmiva či vody je vhodné pridávať aj výživový preparát, ako napríklad Vinku, ktorá obsahuje vyváženú zmes vitamínov A, C, B1, B2, B6, B12, E a K na posilnenie imunity. Vhodné sú aj kvapky Mausertropfen, ktoré možno pridávať denne počas celého roka, ale najmä v období preperovania. Pokiaľ však perie začne strácať lesk, alebo sa objavia holé miesta, môže ísť o nedostatok vitamínov a dôležitých stavebných látok. Všetky potrebné zložky v tomto prípade obsahuje prípravok Paganol.

Pripravila: Tatiana Kubišová
Foto: Super ZOO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu