Zaraďte si cviklu do svojho jedálnička, určite neoľutujete!

0
220
zaraďte cviklu do jedálnička

Nenápadná cvikla je jednoducho bohatou bankou na účinnú preventívnu starostlivosť o zdravie. Podporuje trávenie, imunitu, pečeň, srdce, cievy, prispieva k zdravej pokožke i vlasov, dokonca brzdi vznik rakoviny. Zaslúži si byť pravidelne u nás na tanieri. A výhodou je i všestrannosť využitia v kuchyni. Dá sa konzumovať surová i varená. Pripravujeme z nej smoothie drinky, šťavy, šaláty, polievky, prílohy k mäsu i koláče. Je najvyšší čas začať naplno využívať jej dary.

Pôvod cvikly je v Stredomorí a v atlantickom prostredí. Prvé záznamy o jej používaní sú staré asi 3 000 rokov a pochádzajú z Babylonie. Bola známa aj v starom Ríme, kde ju využívali jednak ako jedlo, ale najmä ako liek. Vďaka antike sa rozšírila do celej Európy. Známa a obľúbená je aj v Severnej Amerike a mnohých ázijských krajinách. Nie je náročná na pestovanie, v obchodoch sa ponúka celoročne a v dostupnej cene. Stojí za to, aby sme jej dali šancu obohatiť náš jedálny lístok.

zaraďte cviklu do jedálnička

Obsah vitamínov a minerálov v cvikle

Cvikla obsahuje najmä sodík, draslík, vápnik a horčík. Dôležitý je aj obsah rastlinných farbív, antokyánov, zabraňujúcich krehnutiu ciev. Z vitamínov je to predovšetkým vitamín C a vitamíny skupiny B. Jej špecialitou je tiež vysoký obsah kremíka a mimoriadne vysoký obsah kyseliny listovej, vlákniny ako aj veľkého množstva betaínu, ktorý bráni rozvoju kôrnateniu tepien, podporuje činnosť pečene a brzdí rozvoj rakoviny. V mladých listoch je betakarotén, vápnik a železo.

Prospešnosť pre zdravie

Pri cvikle je dôležité i to, že vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky sú v nej „namiešané“ v ideálnom pomere, takže vzniká tu synergický efekt ich pôsobenia. Cvikla spevňuje pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu, vlasom dodáva lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť. Draslík chráni srdce.

Saponíny v cvikle znižujú riziko srdcovo – cievnych ochorení, upravujú vysoký krvný tlak a zlý cholesterol. Okrem toho zlepšuje mozgové funkcie, regeneruje a čistí pečeň, zabraňuje šíreniu škodlivých baktérii v črevách a má protirakovinové účinky, tým sa spolupodieľa aj na zlepšovaní imunity organizmu. Obsahuje kremík, ktorý dodáva silu a pevnosť tkanivám, tepnám, žilám. Vďaka vysokému obsahu draslíka, ktorý odvodňuje a odkysľuje organizmus i veľkému množstvu vlákniny, ktorá upravuje trávenie, odstraňuje zápchu, detoxikuje a odvádza z organizmu tuky, pomáha pri dobrom fungovaní čriev. Je tak nápomocná pri zlepšení trávenia a udržiavaní optimálnej hmotnosti. Zvýšený príjem dusičnanov, napríklad z cviklovej šťavy, má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas vytrvalostného tréningu u športovcov. Je však vhodnou podporou aj pre ľudí s kardiovaskulárnymi, respiračnými alebo metabolickými ochoreniami, ktorým fyzická aktivita spôsobuje ťažkosti z dôvodu nedostatku okysličovania. Kyselina listová, ktorú cvikla obsahuje, sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré na seba viažu v pľúcach kyslík a transportujú ho do všetkých buniek organizmu. Súčasne regeneruje a omladzuje telo stimuláciou tvorby nových buniek a to vďaka obsahu fosforu a železa. Obsahuje aj jód, ktorý podporuje biosyntézu hormónov štítnej žľazy. Cvikla tiež obsahuje betaín, látku, ktorá pomáha predchádzať alebo znižovať tukové usadeniny v pečeni. Môže tiež pomôcť chrániť pečeň pred toxínmi a tiež pomáha brzdiť vznik rakoviny.

Pravda, všestranná prospešnosť cvikly sa prejaví nie pri občasnej, ale pravidelnej konzumácií. Najvyššia účinnosť je pri pití stopercentnej cviklovej šťavy.

zaraďte cviklu do jedálnička

Recepty z cvikly

Výhodou cvikly je, že sa dá dobre skladovať v pivnici či chladničke, takže v kuchyni môže byť stále poruke. Dá sa z nej pripraviť naozaj veľké množstvo vynikajúcich pokrmov. Zbytočne by sme však opisovali všetky. Je tu totiž príležitosť na experimentovanie a kreatívne obmeny už vyskúšaných domácich receptov, lebo cvikla sa dá využiť napríklad na prípravu polievok, ktoré sme doposiaľ robili z mrkvy či hokaida i na pečenie koláčov, ktoré sme robievali so strúhanými jablkami či mrkvou. Pristane jej med, cukor, škorica, vanilka, citrónová i pomarančová šťava a tiež strúhaná kôra z nich. Môžete v nich nahradiť polovicu obvyklej dávky mrky či jabĺk alebo celú. Vyskúšajte. Zo surovej cvikly pripravujeme rôzne miešané šaláty. Z varenej napríklad šaláty so smotanou či marinádou. Sú dobrým doplnkom k šunke, pečenému mäsu aj rybám. Mladé zelené lístky, ktoré si ľahko dopestujeme doma podobne ako žeruchu, sú vynikajúce na šalát podávaný s bielym syrom balkánskeho typu. Väčšie listy využívame na prívarky podobne ako ich robíme zo špenátu, čínskej kapusty či bielej kapusty. Veľkú škálu využitia cvikly otvára aj príprava konzervovaných šalátov a príloh, pretože sa dobre drží a výborne sa znáša najmä s chrenom, octom, cukrom i rôznymi koreninami. Surovú cviklu konzumujeme predovšetkým ako šťavu, smootie drinkoch, v šalátoch i nátierkach, napríklad z vajcom vareným natvrdo. Ďalšie informácie o cvikle môžete nájsť aj v knihách Ovocie a zelenina ako liek a Jedlo ako jed, jedlo ako liek od Klausa Oberbeila a MUDr. Christiany Lentzovej.

Cvikla je rozhodne dôležitou, zdravou a dostupnou zeleninou, ktorá môže skvalitniť naše stravovanie a pomôcť aj pri lepšej osobnej starostlivosti o zdravie. Škoda, že stále nevyužívame dostatočne jej veľké benefity.

zaraďte cviklu do jedálnička

Pripravila: Jana Pokorná
Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu