Ženy a muži sa navzájom skvele dopĺňajú, a to by sa malo odzrkadliť aj v IT sektore. Je to oblasť nie len pre mužov, aj keď si to väčšina ľudí myslí. Ženy vedia do tejto sféry priniesť omnoho viac, ako si viete predstaviť. Iný pohľad, skúsenosti a poznatky.

V priloženom videu sa dozviete:

  • Prečo by sa mali ženy zamestnať v segmente informačných technológií
  • Ako by sa mali správať ženy v IT sektore
  • Prečo by si mali udržať svoju ženskosť
  • Aké čisto ženské schopnosti sa dajú využiť v IT

A čo teda ukázal prieskum AKO a DITEC?

  • Renomovaná prieskumná agentúra AKO realizovala v októbri 2019 prieskum na tému „Ženy v IT“, ktorého zadávateľom bola spoločnosť DITEC. Osemsto respondentov, ktorí reprezentovali demografické zloženie Slovenska z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a kraja,
  • S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska. Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad.
  • Nesúhlas so ženami v IT sa zvyšuje rastúcim vekom (22 % ľudí nad 66 rokov) a nižším dosiahnutým vzdelaním (27,5 % ľudí bez maturity). Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji (24,8 %).
  • Traja z desiatich Slovákov (29,4 %) si myslia, že muži sú kvôli „intelektovým a osobnostným“ charakteristikám vhodnejší na prácu v IT. Smutné na tom je, že s týmto tvrdením sa stotožnila skoro každá tretia žena (32,4 %), a len jeden zo štyroch mužov (26,2 %).
  • Štyria z piatich opýtaných (79,4 %) súhlasia, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v IT. Väčšia podpora je u žien (87,4 %) ako u mužov. Súhlasí 68,1 % obyvateľov Bratislavského kraja, ale až 86,5 % ľudí z Banskobystrického kraja. Nesúhlasí len každý piaty (18,6 %) opýtaný.
  • Viac ako osemdesiat percent opýtaných (81,2%) by svojej dcére odporučilo prácu v IT sektore. Dokonca o niečo viac mužov (82,3%) ako žien (80%).
  • Viac ako tretina (37,9 %) odporúčanie zdôvodnila finančným ohodnotením. Každý siedmy respondent (14,2%) uviedol, že jeho dcéra má k IT vzťah a baví ju to.

Súčasťou prieskumu bol aj hĺbkový skupinový rozhovor – focus group s mladými ženami – išlo buď o študentky gymnázií ktoré sa zaujímajú o IT, alebo o študentky VŠ ktoré študujú IT, alebo o ženy ktoré pracujú v IT.

Ukázal:

  1. Nepomer v IT: „Mám len 2 spolužiačky zo 40 ľudí v ročníku.“
  2. Nerovnosť šancí: „U nás je 52% žien, ale keď sa to rozdelí na manažérov a sekretárky, tak je veľa sekretárok a málo manažérok.“
  3. Strach chlapcov: „Občas na začiatku mali spolužiaci problém prísť po radu, aby som im niečo vysvetlila. Bolo pre nich ťažké akceptovať, že dievča vie niečo lepšie ako oni.“
  4. Predsudky: „Taký technický projekt, asi tri noci sme nad tým strávili a profesor okomentoval, že tri dievčatá to dali na Ačko. Že to sa mu ešte nestalo.“
  5. Nechuť k zmenám: „Kamarát mi vravel, že u nich vo firme nemajú ani jednu ženu a ani ju tam nechcú. Majú malú kanceláriu a boja sa, že by ich tam rozptyľovala.“
  6. Malú sebadôveru dievčat: „Keď som sa už rozhodla čo pôjdem študovať, tak reagovali, že je to „aké drsné“. Ale všetci ma podporovali, tak som bola hrdá, že na to mám ísť študovať IT.“
  7. Pozitívne vyhliadky: „Teraz je dopyt po menšinách – firmy chcú ukázať, že dávajú rovnaké príležitosti ženám“

foto / video: pixabay.com / redakcie WM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu