Životopisná kniha Jednoducho Ferko je o hercovi Františkovi Kovárovi

0
507
Jednoducho Ferko

Herec Slovenského národného divadla František Kovár patrí medzi najpopulárnejšie osobnosti na Slovensku. Jeho vždy usmiaty a príjemný vzhľad a láskavý prejav ho predurčili k tomu, aby svoj život zasvätil doskám, ktoré znamenajú svet. Tradične príjemnú atmosféru vytvoril svojou prítomnosťou aj v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei v OC Aupark pri slávnostnom uvedení do života publikácie Silvie Lispuchovej o Františkovi Kovárovi.

V nádhernej obrazovej biografii sa novinárka Silvia Lispuchová, autorka publikácie, vydala na cestu odkrývania Ferkovej duše, jeho spomienok na detstvo, mladosť a jeho životných zážitkov. Zaujímavé rozprávanie je doplnené o bohatú fotografickú prílohu, ktorá je prehľadom rôznych období hercovho života či angažmánov na divadelných scénach. Autorkou fotografie na obálke je Ivona Orešková. Autormi fotografií v knihe sú 15 poprední slovenskí fotografi. Vizuálnu podobu publikácie pripravil grafický dizajnér Juraj Šramko.

O čom je kniha

Písal sa rok 1955 a v bratislavskom Večerníku vyšiel článok s titulkom Usmievavý Ferko Kovár zabáva svojich spolužiakov. Malý štvrták si do školy v prírode v našich veľhorách pribalil maňuškové divadlo s úmyslom pobaviť spolužiakov. Divadlo hral aj svojim kamarátom usadeným na dvore za domom na Tabakovej ulici v Starom Meste, kde vyrastal. Z neba padali plagátiky s textom „Proletári všetkých krajín spojte sa“, ktoré na Bratislavu zhadzovalo lietadlo, a malý chlapec predvádzal predstavenie, ktoré si sám vymyslel. Keď na Firšnáli, ako po starom volali Gottwaldovo námestie, dnes Námestie slobody, púšťali šarkany, ten jeho sa odtrhol, vyletel do výšky a padol priamo na Novú scénu. Prešlo pár rokov a on v nej začal hrať. Na doskách, ktoré preňho znamenajú celý svet, stojí dodnes. Vraví, že keď človek starne, oveľa častejšie sa ponára hlbšie a hlbšie do pivnice svojej pamäti a stále sa prekvapuje, čo všetko v nej skladuje. Desiatky pôvabných historiek, ktoré zaplnili túto knihu, aby potešili našu ustráchanú dušu.

Slávnostné uvedenie pubikácie do života sa konalo v kníhkupectve Panta Rhei v OC Aupark. V príjemnej atmosfére si hostia vypočuli množstvo zážitkov a príbehov zo života z úst tejto fascinujúcej osobnosti. Rozprávanie doplnili autorka knihy Silvia Lispuchová i krstný otec knihy a dobrý priateľ Františka Kovára – herec a režisér Emil Horváth. Večerom sprevádzal ich herecký kolega, herec SND Ján Gallovič. Kniha bola „pokrstená“ ako sa u nás patrí: 75-ročnou slivovicou.

O autorke

Silvia Lispuchová sa narodila v Martine, študovala na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Prešove. Pracuje ako novinárka a počas svojej kariéry vystriedala mnohé printové médiá. Ako autorka má na konte mnoho knižných titulov. Vo vydavateľstve IKAR jej v roku 2020 vyšla životopisná kniha o Karolovi Duchoňovi Posledný bohém, na ktorej spolupracovala aj s Alenou Horváthovou Čisárikovou. Kniha sa dočkala aj prestížnej luxusnej verzie, ktorá bola zaradená medzi najkrajšie knihy Slovenska. Práve teraz jej v Ikare vychádza obrazová biografia herca Františka Kovára s názvom Jednoducho Ferko.

www.ikar.sk, Foto: Juraj Štefanovič

Ferko Kovár predstavuje novú knihu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu