Cukrovka postihuje milióny ľudí na celom svete a predstavuje zdravotný problém so závažnými dopadmi na kvalitu života, zdravotníctvo i ekonomiku. Je dôležité upriamiť pozornosť verejnosti na možné predchádzanie tohto ochorenia. Preto na Svetový deň diabetu, 14. novembra,  spoločnosť A-medi management zorganizovala v bratislavskej Eurovea podujatie Bez zmien to nepôjde! Jeho cieľom bolo zvyšovať povedomie o cukrovke a o riešeniach, ako jej predchádzať. 

Neinfekčná epidémia 3. tisícročia 

Prezidentka Slovenskej diabetologickej spoločnosti, doc. MUDr. Viera Doničová, PhD., MBA zdôrazňuje, že „Diabetes je ochorením, ktoré môže dostať každý. V súčasnosti má diabetes každý 10. človek a o svojom diabete ani nevie. Na svete má diabetes 537 miliónov ľudí, ročne umiera na neho 6,7 miliónov ľudí. Nediagnostikovaný alebo nedostatočne liečený diabetes skracuje život rádovo o 6 – 15 rokov!“ Odborníčka nazýva cukrovku neinfekčnou epidémiou tretieho tisícročia.

Na Slovensku je diabetes na 6. mieste v rebríčku príčin úmrtia. Aj preto venujeme tento deň prevencii. Súčasťou podujatia Bez zmien to nepôjde!, pripraveného v rámci projektu Týždeň prevencie (www. tyzdenprevencie.sk), boli odborné diskusie s diabetológom doc. MUDr. Branislavom Vohnoutom, PhD. a známym nutričným špecialistom Michalom Páleníkom. Diskutovalo sa najmä o správnom životnom štýle, ktorý významne pomáha predísť cukrovke. 90 % pacientov trpí totiž diabetom 2. typu, čo je cukrovka získaná nedostatkom pohybu, nevhodnou stravou a stresom. „Mimoriadne dôležité je vyvrátiť mýtus, že cukrovka vzniká zo sladkostí“ –  pripomína doc. MUDr. Vohnout, PhD. Nutričný špecialista dopĺňa, že „najväčším problémom súčasnej doby z hľadiska vzniku cukrovky, ale aj iných metabolických ochorení, je predovšetkým nadmerná konzumácia a častá konzumácia priemyselne spracovaných produktov.“ 

Jedlo ako liek alebo ako jed...

O všeobecných pravidlách správneho stravovania sme sa rozprávali s Michalom Páleníkom. Mnohých trápi otázka, prečo je také ťažké, stravovať sa zdravo? „Žiaľ, naše telo nie je prispôsobené na nedostatok pohybu a ľahký prístup k energeticky bohatým potravinám. Potrava, za ktorou sme museli kedysi dochádzať a míňať energiu, je dnes ľahko dostupná na pultoch regálov a plná energie. Telo sa prispôsobuje na nové podmienky tisíce rokov, avšak prostredie sa za 200 rokov zmenilo natoľko, že telo sa nestihlo adaptovať. Náš mozog žije ešte v praveku, ale bez pravekého pohybu a obmedzenej stravy. Dôsledkom toho je raketovo narastajúci výskyt obezity a s tým spojených chronických neprenosných ochorení, medzi ktoré patrí aj diabetes mellitus 2. typu.“  O tom, či je pre nás konzumované jedlo liekom, alebo jedom, často rozhoduje množstvo, ktoré zvykneme konzumovať. 

Zákerné ochorenie, ktoré nebolí 

Nástup cukrovky môže trvať roky, dokonca desiatky rokov. Aj z tohto pohľadu je dôležité vedieť o tzv. prediabete. „O prediabete hovoríme vtedy, keď má človek vyššiu hladinu glukózy (cukru) v krvi ako je normálne. Ide o hladinu, ktorá síce ešte nespĺňa kritéria pre diagnózu cukrovky, ale bez zmeny životného štýlu majú ľudia s prediabetom vyššie riziko rozvoja diabetu 2. typu. U osôb s prediabetom môžu začať prebiehať zmeny – chronické komplikácie postihujúce srdce, cievy a obličky, ktoré sú typické pre diabetes. Dobrou správou je, že správnou diétou, pravidelnou fyzickou aktivitou a udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti možno dosiahnuť normálne hodnoty cukru v krvi a predísť progresii do diabetu.“ – vysvetľuje doc. MUDr. Vohnout, PhD. Cukrovka je v našej krajine rozšírená a má vážny vplyv na kvalitu života pacientov. Preventívnymi prehliadkami, kontrolou hladiny cukru v krvi a kontrolou obvodu pásu je možné zachytiť rané štádia diabetu 2. typu a zabrániť jeho rozvoju. 

Bez zmien to nepôjde! 

Podujatie pripomenulo, že zmeny v životnom štýle a včasná diagnostika sú kľúčom v boji proti cukrovke. Sme zodpovední za svoje zdravie a Svetový deň cukrovky nás povzbudzuje k tomu, aby sme konali. 

Prezidentka SDS, doc. Doničová zdôrazňuje, že pacienti s diagnostikovanou cukrovkou sú na Slovensku v rukách erudovaných špecialistov, ktorí pomáhajú dosahovať výborné výsledky liečby na európskej úrovni vďaka modernej liečbe a novým technológiám. 

 Pripravila: Adriána Kováčechová

Foto: A-medi management

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu