Biele, zelené a fialové „tyčinky“ špargle nám pripravia každú jar kulinárske radovánky. Žiaľ, nevydržia dlhšie, iba sedem týždňov. Tento čas využívajú všetky známe reštaurácie a pripravujú zo špargle pochúťky jedna báseň. Inšpirujte sa a rýchlo si na nich zamaškrťte.
Jar je obdobím prvých skvostných darov prírody, v ktorých sa skrývajú nielen príjemné chute, ale aj prepotrebné vitamíny. Medzi najlahodnejšie patrí špargľa, ktorá má sezónu iba sedem týždňov. No väčšinou sa, najmä u nás – kde sa špargľa ešte len začína pestovať na Záhorí – dováža z južných krajín. Výhodou špargle je, že je dobrým pomocníkom pri chudnutí. Pôsobí odvodňujúco a podporuje látkovú premenu. Ale špargľa je aj jedným z najdôležitejších zdrojov vitamínu E, ktorý dodáva bunkám kyslík. Mnohé štúdie dokazujú, že táto delikátna zelenina chráni aj pred chorobami, napríklad pred sivým zákalom, lebo obsahuje látku glutation.
AKO KUPOVAŤ ŠPARGĽU
Kvalita špargle na trhu býva veľmi rozdielna. I. trieda: špargľa je rovná a má tuhé hlavičky. II. trieda: nerovnako formované výhonky. Môžu byť drevité. Najlepšia je úplne čerstvá špargľa. Ako to zistiť?
- Na reze musí byť špargľa vlhká, až z nej môže striekať voda.
- Konce nesmú byť hnedé.
- Výhonky musia ešte „vŕzgať“, keď ich trieme o seba, a musia mať pekný vlhký lesk.
Ak špargľu nespracujete v deň nákupu, zabaľte ju do mokrej utierky a odložte do chladničky – vydrží 3 4 dni čerstvá. Špargľu zásadne najprv starostlivo olúpte a to zhora nadol. Drevité konce odrežte, môžete ich spolu s umytými šupkami vyvariť a z vývaru urobiť polievku.
ŠPARGĽA MÁ RÔZNE SFARBENIE
Biela špargľa má jemnú chuť. Vypichuje sa spod zeme. Hodia sa k nej jemné omáčky, napríklad pomarančová.
Zelená špargľa rastie nad zemou. Je jemná, spodná časť sa zlúpe. Má korenistú chuť. Preto sa k nej podávajú aromatické omáčky, napríklad papriková, avokádová.
Fialová špargľa sa tiež vypichuje, keď prerazia na povrch hlavičky. Vyfarbí sa pôsobením svetla. Má aromatickú chuť a vhodné sú k nej korenisté omáčky.
AKO VARÍME ŠPARGĽU?
Pred varením očistenú špargľu zviažeme hore aj dolu do viazaničiek (asi 250 g jedna viazanička) Špargľu čistíme zhora nadol. Varíme ju asi 20 minút v trochu osolenej a osladenej vode. Uvarenú špargľu necháme odkvapkať a pred podávaním odstránime nite. Najšetrnejšie sa varí vo vysokých nádobách, aby sa nepoškodili jemné hlavičky. Špargľa totiž musí pri varení plávať vo vode. Existujú špeciálne hrnce na varenie špargli. Vyberajte pri kúpe radšej hrubšie výhonky a podľa možnosti rovnaké, aby sa aj rovnako uvarili. Špargľa má ostať po varení trochu chrumkavá. Vývar zo špargle sa hodí na omáčky, polievky, prípadne na zmrazenie. Do mikrovlnky uložíme špargľu do primeranej nádoby s trochou vody, ležato a tiež menej soli a cukru. Varíme ju v nej 7 minút.
IDEÁLNA PRE ZDRAVÚ VÝŽIVU
Ako afrodiziakum uznávajú špargľu aj mnohé štúdie. V stredoveku bola dokonca v dievčenských kláštoroch zakázaná. Dodáva telu vitamíny A, B₁ a B₂, okrem toho minerálne látky, ako kalcium, fosfor a kálium. Zelená špargľa je zvlášť bohatá na vitamín A a C. Obsahuje tiež soli kália a kyselinu asparaginovú. Obidve látky čistia a odvodňujú organizmus. Odporúčame preto zaradiť v týždni špargľový deň. Zjedzte cez deň 1-2 kg špargle a pite pritom veľa minerálky. Budete sa cítiť fit a zhodíte na hmotnosti 1 kg. Kilo špargle má totiž len 150 kalórií.
ŠPARGĽA SO SYROM (pre 4 osoby)
Suroviny: 500 g zelenej špargle, soľ, 2 rajčiny, 6 polievkových lyžíc oleja, 1 polievková lyžica ovocného octu, 2 polievkové lyžice octu, 1 1/2 čajovej lyžičky strúhaného chrenu, korenie, 240 g tvrdého ementálu, 4 vajcia
Postup: Špargľu dusíme v slanej vode asi 15 minút, má byť ešte chrumkavá. Necháme ju odkvapkať a rozdelíme na 4 taniere. Rajčiny olúpeme, vytlačíme jadierka a roztlačíme s olejom, octom a chrenom na dressing. Posolíme, okoreníme a prelejeme cez špargľu. Syr pokrájame na tenké pásiky a mriežkovito uložíme na špargľu. Cele ozdobíme natvrdo uvarenými vajcami. Podávame s toastami a slaným maslom.
PALACINKY SO ŠPARGĽOU (pre 4 osoby)
Suroviny: 1 polievková lyžica masla, 100 g múky, 1 polievková lyžica maizeny, soľ, 3 vajcia, 1/8 l mlieka, 1 kg špargle, 1/2 čajovej lyžičky cukru, 1 čajová lyžička masla, 12 plátkov šunky, 3 polievkové lyžice parmezánu, 1 mäsitá rajčina, 1/2 pohára smotany
Postup: Maslo na cesto roztopíme. Múku, maizenu, soľ, vajcia, mlieko a maslo zmiešame na cesto a 30 minút necháme odpočívať. Špargľu varíme 15 minút v slanej vode, pridáme cukor a maslo. Z cesta urobíme 12 – 16 malých palaciniek, obložíme ich šunkou a špargľou a zrolujeme. Hotové dáme do vymastenej formy, posypeme parmezánom, olúpanou rajčinou, pokvapkáme smotanou a pečieme v predhriatej rúre asi 25 minút. K takto upravenej špargli sa hodí biele víno.
ŠPARGĽA S RAJČINAMI A VAJCOVOU OMÁČKOU (pre 4 osoby)
Suroviny: 850 g zelenej špargle, 1 červená paprika, viazanička pažítky, 1 šalotka, 6 vajec, 50 g masla, 2 rajčiny, 1 polievková lyžica oleja, soľ a korenie
Postup: Špargľu očistime a varíme 15 minút v slanej vode. Vyberieme, osušíme a rozdelíme na taniere. Omáčka: Vajcia varíme 5 minút, vyberieme ich, ochladíme v studenej vode, ošúpeme a vidličkou roztlačíme. V horúcom masle opražíme nadrobno posekanú šalotku, pridáme roztlačené vajcia, osolíme a okoreníme. Rajčiny prekrojíme a krátko opražíme v horúcom oleji. Osolíme, okoreníme a pridáme na taniere. Na špargľu dáme vajcovú omáčku a nakoniec posypeme na kocky pokrájanou paprikou a na drobno nasekanou pažítkou.
Foto: Archív GASTRO