Pamätný deň na počesť návštevy cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi, sa v Bardejovských Kúpeľoch realizuje, už takmer 20 rokov. Návštevníci 21. augusta 2022 poobede v kúpeľnom parku stretnú cisárovnú s manželom Františkom Jozefom I. v dobových kostýmoch. Budú sa nielen prechádzať ale i fotografovať s „poddanými“. Príďte sa pozrieť na cisársky pár. Slávnosť so zaujímavým sprievodným programom sa začne poobede pri pamätníku cisárovnej pred liečebným domom Alžbeta. 

19. Alžbetínsky deň  

Slávnosť Alžbetínskeho dňa  je každý rok jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských Kúpeľoch. Po dvoch covidových rokoch plných obmedzení, bude tentoraz opäť v tradičnom formáte bez obmedzení. Tohtoročnou novinkou je  geohra Stratila sa Sisi – výletná hra s mobilom po areáli kúpeľov, www.geofun.sk/stratila-sa-sisi/. (Konstantinos Christomanos, ktorý mal  česť poznať cisárovnú Alžbetu osobne, ju tajne sleduje aj pri jej pobyte v Bardejovských Kúpeľoch. Tentokrát sa stratila aj jemu a on ju musí nájsť stoj čo stoj skôr ako ostatní. Hráči s mobilmi mu v tom môžu pomôcť a dozvedia sa dôvod hľadania.) Na pódiu pri kúpeľnej Kolonáde zaznie o 16. hodine promenádny koncert a o hodinu neskôr Pišinger o piatej – netradičné sprevádzanie formou príbehu. 

Meno Sisi stále žije

Aj tohtoročný Alžbetínsky deň kúpele organizujú ako pripomienku návštevy Sisi v Bardejovských Kúpeľoch v roku 1895 – od 1. do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák, dnes liečebný dom Alžbeta. Bývala v luxusnej izbe s terasou a krásnym výhľadom na kúpeľný areál. V rovnakom apartmáne sa môžu ubytovať hostia aj dnes.

Liečila si nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí syna Rudolfa, ktorý krátko predtým tragicky zahynul. Cisárovná bola podľa ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo (dnes je to na jej počesť prameň Alžbeta). Navštívila aj mesto Bardejov. 

Budovanie značky Kráľovské kúpele

Obyvatelia Bardejova i Bardejovských Kúpeľov majú odjakživa vrúcny vzťah k cisárovnej Sisi. Návštevníci kúpeľov sa počas Alžbetínskeho dňa s ňou zoznámia pri prechádzke kúpeľným areálom, kde jej postavili pamätník. Nečudo, že spomienka na Sisi patrí k najzaujímavejším spomienkovým predmetom na pobyt v kúpeľoch. Všadeprítomná tradícia Sisi v Bardejovských Kúpeľoch je prepojená prirodzene aj na značku Kráľovské kúpele. Začali ju budovať už v roku 2016 po zrekonštruovaní liečebného domu Alžbeta, v ktorom rakúska cisárovná a uhorská kráľovná Alžbeta kedysi bývala. Na prízemí vedľa recepcie kúpeľného hotela zriadili Muzeálny apartmán Sisi, prístupný všetkým návštevníkom kúpeľov. Je vybavený štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu a vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi a jej manžela. Vo vitrínach sa nachádzajú repliky originálov, napríklad veľkňazského prsteňa a skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu. Na druhom poschodí je v Alžbete luxusný kráľovský apartmán SISI s veľkou terasou. Patri k top ponuke Bardejovských Kúpeľov. Hotel Alžbeta je prepojený spojovacou chodbou s centrálnym liečebným domom Ozón. Práve tu sa nachádza Kaviareň SISI, výzdobou i ponukou pripomínajúca cisárovnú. Súčasťou kráľovských aktivít je i náučný chodník nazvaný Sisi a jej zastavenia, dlhý 2,3 km. Fyzicky a časovo je nenáročný a dostupný pre všetkých kúpeľných hostí. 

Príďte sa do Bardejovských Kúpeľov stretnúť s obľúbenou cisárovnou a zažiť noblesu, ktorá ju všade sprevádzala. Určite nebudete ľutovať. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu