Príbeh o Bobovi, ktorý dobre nevidí, nosí „zlý” okluzor, vymýšľa si neobyčajné veci, ale pritom chce len obyčajné okuliare. A je to aj o tom, že je fajn, ak si pomáhame, že zlý zrak, aj zlý brat sa môžu zlepšiť. Niekedy sa dejú zázraky a inokedy sa o ne musíme aj sami snažiť. Film chce upozorniť na to, že kontrola zraku u detí je veľmi dôležitá. Najmä u škôlkarov. Ak totiž odhalíme problém so zrakom včas, vieme ho neraz účinne liečiť.

Ové Pictures vytvorila krátky animovaný film pre špeciálnu materskú školu Dúhovka, pre deti s poruchami videnia. Film vznikol na základe zadania vytvoriť príbeh, ktorý pomôže deťom s tupozrakosťou prekonať nie vždy úplne ľahké obdobie s okluzorom. Zároveň má upozorniť na dôležitosť prevencie porúch zraku malých detí. 

„Na základe tohto zadania sme so scenáristom Petrom Minárom (autor scenárov oceňovaných filmov Nina a Viliam) vytvorili krátky autorský film BOBO. Film je vyrobený technikou stop motion animácie s doplňujúcou kreslenou animáciou. Kresby do filmu vytvorili deti zo škôlky Dúhovka spolu s našimi deťmi. Na filme sme spolupracovali s mnohými ďalšími skvelými tvorcami. Táňa Pauhofová film očarujúco nahovorila, Jonatán Pastirčák (držiteľ Slnka v sieti a Českého leva) k filmu vytvoril autorskú hudbu. Veríme, že sa BOBO bude páčiť všetkým deťom, nielen tým ktoré trpia poruchou zraku,“ vyslovila želanie Veronika Obertová z  Ové Pictures, ktorá sa postarala o réžiu.

„Zázraky sa dejú, aj keď to niekedy trvá dlhšie, ako by sme chceli. Aj to je posolstvom filmu BOBO, ktorý má podporiť šírenie povedomia o dôležitosti prevencie zraku u detí, najmä predškolského veku. Bobo, hrdina nášho filmu, je malý chlapec, ktorý má problémy so zrakom a nosí okluzor. Na začiatku sa však okluzoru bráni, pretože sa mu nezdá, že by mu mal nejako pomôcť. Navyše mu to neuľahčuje ani jeho brat Zolo. Nakoniec však zistí, že okluzor mu skutočne pomohol, lebo zrazu vidí veci a detaily, ktoré predtým poriadne nevidel. A odteraz Boba čakajú veci nevídané! Keďže je film venovaný primárne deťom, vzali sme našich škôlkarov z Dúhovky priamo do štúdia OVÉ Pictures, kde sa film tvoril, a to doslova. Bol totiž vyrábaný papierovou technikou – každá postavička či predmet, ktoré vo filme uvidíte, boli vyrábané ručne. Navyše vo filme nájdete aj kresby, ktoré kreslili škôlkari z Dúhovky. Pevne veríme, že Bobo spríjemní vianočné chvíle celej vašej rodine a najmä našim najmenším, pretože práve oni si zaslúžia vidieť krásy sveta naplno,“ želá si Sára Šmalová z UVEA Mediklinik, ktorá bola iniciátorom filmu. 

Ové Pictures tvoria úspešné výtvarníčky Michaela Čopíková a Veronika Obertová, ktoré vymýšľajú animácie, filmy, dizajn, výtvarné diela tradičných aj nových médií. Ich diela boli uvedené na mnohých medzinárodných festivaloch a získali ocenenia na Slovensku aj v zahraničí. Medzi najúspešnejšie animované filmy a diela patria Nina (krátky film, 2014), motion design pre odovzdávanie cien FM Rádia: Radio_Head Awards (2010 – 2020), TV spoty pre festival Týždeň slovenského filmu (2017, 2018) a animácie pre dokumentárny cyklus PRVÁ (2015 – 2020). Vytvorili interaktívnu výstavu Hľadanie krásy (pre Slovenské centrum dizajnu, 2016 – 2018), ktorá bolo uvedená v siedmich európskych mestách a zaznamenala niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Jedna z ich spoluprác (s P. Chomom a M. Kubinom) pre stánok Slovenského literárneho centra na Livre Paris získala ocenenie Tatra banky za dizajn 2019. Za svoju tvorbu boli niekoľkokrát ocenené Národnou cenou za dizajn (NCD) udeľovanou Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR.  

Foto: Ové Pictures

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu