Boj s celulitídou zvládnete aj doma

S blížiacim sa letom si takmer každá žena dáva predsavzatie o tom, ako skvelo bude vyzerať v plavkách. Pohľad na váhu či do zrkadla býva tým najväčším strašiakom a hoci ovocie je zdravé, pomarančová koža už tak veľmi nie.

Prvýkrát sa celulitída spomína v medicínskej literatúre až v 70. rokoch minulého storočia a od tej doby, našťastie, veda i lekári pokročili. Tento problém totiž podľa viacerých prieskumov trápi 80-90% žien. Oplatí sa pripomenúť si, že za jej vznik môžu hlavne hormóny, ktoré riadia ženské telo. Presnejšie estrogén, ktorý, okrem iných dôležitých úloh, vplýva aj na tukové bunky. Tie sa jeho vplyvom začnú zväčšovať a takisto aj tvoriť ďalšie. Zároveň v tomto procese vstupuje do hry kolagén, o ktorom je známe, že je potrebný na pevnú pokožku. Celulitída však nie je považovaná za zdravotný problém, ale za estetický. Napriek tomu môže žena osloviť všeobecného lekára a dermatológa a požiadať ich o pomoc.

Zatiaľ čo hladinu hormónov nie je vhodné umelo ovplyvňovať, pokiaľ na to neexistuje iný medicínsky dôvod, dnes už existuje viacero spôsobov, ktorými žena môže zmierniť celulitídu a mnohé z nich nevyžadujú špecializované ošetrenie, drahé prípravky či metódy a s celulitídou môže bojovať aj v pohodlí domova. Treba však zdôrazniť, že účinok je najmä v prípade tzv. prvého a druhého stupňa celulitídy – teda, že „pomarančová koža“ sa objavuje len v prípade stlačenia kože alebo je viditeľná iba v určitých oblastiach. V prípade tzv. tretieho stupňa – kedy je celulitída viditeľná už na veľkej časti tela a s hlbokými preliačeninami na koži, vtedy je potrebné ošetrenie pod vedením skúseného dermatológa.

Základ – zdravá strava a cvičenie

Áno, bez chudnutia to, najmä pri vyššej váhe nepôjde. Vyvážená strava a dostatok pohybu, ktorým sa spália prebytočné kalórie a aj tuk v zásobách je prvým krokom. Hoci celulitída nie je prejavom toxínov v tele, práve zdravý životný štýl môže znížiť riziko jej výskytu. 

V skupine s vyšším rizikom sa nachádzajú ženy, ktoré vo svojej strave preferujú viac tuku, sacharidov a soli a prijímajú menej vlákniny. Ďalšími výraznými rizikovými faktormi sú fajčenie, sedavý životný štýl a, možno trochu prekvapivé, nosenie tesného oblečenia, ktoré bráni v cirkulácii krvi, čo môže prispievať ku vzniku celulitídy. 

V domácom ošetrení pomôžu aj masáže postihnutých oblasti alebo špecializované telové zábaly, ktoré pomáhajú pri prekrvení postihnutej oblasti, odstraňovaní nahromadenej vody a častokrát aj pri zbavovaní sa prebytočných centrimetrov. Novinkou na Slovensku je v tomto smere Butterfly Body. Tento domáci zábal obsahuje výťažky zo superpotravín a takisto aj z čili, čo môže uľahčiť boj s celulitídou ženám, ktoré sú citlivé na iné typy zábalov na báze škorice.

Zaujímavosťou môže byť aj fakt, že v boji s celulitídou pomáha aj sprchovanie so striedaním teplej a studenej vody, čo opäť napomáha prekrveniu a celkovému zlepšeniu stavu pokožky.

Domáce zbrane proti celulitíde

  1. Prestaňte s fajčením
  2. Zaraďte do svojho programu viac pohybu a ak máte sedavé zamestnanie, aspoň raz za hodinu vstaňte a prejdite sa
  3. Jedzte vyváženú stravu, v ktorej budú mať zastúpenie bielkoviny, sacharidy a tuky, a takisto vitamíny a minerály
  4. Dodržiavajte pitný režim 
  5. Noste voľnejšie oblečenie
  6. Používajte kozmetické produkty na domáce ošetrenie, napr. telový zábal
  7. Sprchujte sa striedavo v teplej a studenej vode

foto: Butterfly Body

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu