Ekvádorskí diabli na festivale Diablada

0
6436
Väčšina masiek hrá skutočne všetkými farbami, ako je to v Latinskej Amerike zvykom.

Každoročne od 1. do 6. januára oživí mestečko Píllaro svoju magickú dedičnú tradíciu pod názvom Diablada, vďaka ktorej sa stretne veľké množstvo ľudí z rôznych kútov Ekvádoru i nadšených turistov zo zahraničia, aby si užili tanečné predstavenie plné emócií s farebnými a úžasnými typickými maskami na tejto výnimočnej kultúrnej udalosti. Diablada je jeden z najväčších, najznámejších a najpopulárnejších festivalov v celej krajine, ktorým sa akoby pomyselne značí začiatok nového roka v Ekvádore. Slávnostné prehliadky, degustácie typických jedál, umelecké výstavy, hudobné podujatia a ďalšie elementy tvoria súčasť tejto slávnosti, ktorá sa oslavuje počas prvých šiestich dní roka. Okolo 80 tisíc návštevníkov a niekoľko stoviek samotných účinkujúcich vás strhne do sveta pekelnej mágie diablov.

Oblasť bola kedysi obývaná indiánskym kmeňom, na počesť ktorého tu stojí obrovská socha ich náčelníka.
Pestrofarebný diabol pripravený na festival.

Diablada de Píllaro je populárna oslava, ktorá sa rozrástla v poslednom desaťročí. Podľa toho, čo hovorí história, v koloniálnych časoch sa Indiáni obliekali za rôznych diablov a démonov s cieľom odmietnuť kňazské kázanie a fyzické, psychické, ekonomické a morálne týranie, ktoré sa im dostalo od španielskych dobyvateľov. Takýmto spôsobom sa v priebehu storočí vykryštalizoval aj tento festival, ktorý nadobudol určitú podobu a zreteľné črty. Aj vďaka nárastu jeho popularity a unikátnosti jeho myšlienky bol v roku 2009 oficiálne zapísaný na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Ekvádoru.   

Uprený pohľad do očí samotného diabla.
Masky dekorujú pravé rohy a zuby rôznych zvierat, ako sú kozy, jelene, jahňatá, býky, kraby.

Diabli z Píllaro sú obľúbené postavy tejto oslavy. Používajú špeciálne odevy, ktorých príprava si vyžaduje veľa času a úsilia. Ich masky sú vyrábané ručne v dielňach najlepších majstrov. Hlavný základ masiek spočíva v pevnej forme, na ktorú sa postupne dáva niekoľko vrstiev papiera namočeného v špeciálnom lepidle, až sa nakoniec necháva na slnku, aby maska získala potrebnú tvrdosť. Potom sa pridávajú originálne a naozaj pravé rohy a zuby rôznych zvierat, ako sú kozy, jelene, jahňatá, býky, kraby. Úplne nakoniec je maska nafarbená niekoľkými výraznými farbami v rôznych tónoch, z ktorých prevládajú práve červená a čierna.

Niekoľko vrstiev papiera namočeného v špeciálnom lepidle s dvomi guličkami ako oči.
Prvotný vzhľad masiek zo základnej papierovej formy.

Diablada svojim rozmerom združuje desiatky až stovky rodín v tejto oblasti. Môžeme povedať, že zručnosti a tradície sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Pre každého obyvateľa mestečka Píllaro, teda tzv. pillareña, je pýcha a česť sa jedného dňa obliecť do kostýmu, dať si na hlavu vlastnú vyrobenú masku a byť súčasťou defilé diablov.

Najtypickejšími farbami masiek sú červená, čierna a biela.
Ulica v meste Píllaro s tradičnou ženou v klobúku.
V ponuke sú všetky veľkosti, tvary a typy masiek.

Masky diablov, démonov a strašidelných postáv od výmyslu sveta sa všetky vyrábajú ručne. Keďže som zberateľ masiek a vyslovene som putoval do Píllara s cieľom nájsť miestneho majstra vyrábajúceho masky, nakoniec sa mi to úspešne podarilo. Ocitol som sa v rozprávkovej dielni staršieho pána, ktorý vyrába masky pre festival Diablada už vyše 40 rokov. Ángel Velasco je jedným z prvých výrobcov másk a v súčasnosti sa radí k jednému z najúspešnejších a najdlhšie pôsobiach majstrov v Ekvádore. V jeho dielni vznikajú pomocou jeho šikovných rúk akoby nové bytosti a celá dielňa razom ožíva. Svoje umelecké diela posiela klientom do celého sveta, pravidelne ho navštevujú významné ekvádorské osobnosti a dostal už niekoľko ocenení za jeho tvorbu, dokonca od samotného prezidenta republiky.

Autor s majstrom Ángelom Velascom.
Dielňa Velascovcov je doslova strašidelná.

S výrobou masiek mu pomáha aj jeho syn Luis Velasco, ktorý je pravidelným účastníkom januárového festivalu. Velascovci majú všetky steny v dielni obsypané svojimi maskami, z ktorých každá jedna je unikátna, pretože bol z každej vyrobený len jeden jediný kus. Kúpou masky podporíte nielen ich tvrdú prácu a miestnu kultúru, ale odnesiete si domov niečo, čo máte na celom svete iba vy. Ceny týchto masiek závisia od použitého materiálu a času výroby a pohybujú sa v rozmedzí od pár desiatok dolárov až po niekoľko stoviek dolárov. Častokrát sú jednotlivé masky nepredajné, pretože majú pre rodinu Velascovcov osobné puto.

Autor s maskou na hlave v dieli Ángela Velasca.
Obrovská maska so ženskou príšerou.

Diablada de Píllaro je v Ekvádore jedným z najvýznamnejších sviatkov a osláv vôbec. Pokiaľ je Ekvádor vo vašich cestovateľských plánoch do budúcna, silno porozmýšľajte nad jeho návštevou práve od začiatku januára. Vďaka tomuto diabolskému festivalu a aj ďalším podobným udalostiam sa kultúra miestnych ľudí nikdy nestratí a vždy s nami ostane nažive.  

Nechýbajú ani vyškerení diabli či iné mýtické postavy.
Autor je nadšeným zberateľom masiek a zo sveta si vždy domov nosí niekoľko parádnych kusov.

Michal Hertlík, cestovateľ, fotograf, dobrodruh, zberateľ, španielčinár. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže ho zaujíma dianie vo svete, geopolitika, história a geografia. Jeho najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií. Aj vďaka veľkým znalostiam španielskeho jazyka sa najviac cíti doma práve v Latinskej Amerike. Miluje všetko latino – krajiny, hudba, tanec, jedlo, ľudia, jazyk.

Michala môžete sledovať na nasledujúcich sociálnych sieťach:
FB stránka: Michal Hertlík / traveller & photographer  https://www.facebook.com/michalhertliktravellerphotographer/
INSTAGRAM: michalhertlik https://www.instagram.com/michalhertlik/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu