GALÉRIA MLADÝCH UMELCOV – VITIS Galéria

0
176
Galéria mladých umelcov

Vinárstvo Vitis, výrobca obľúbených slovenských odrodových a prívlastkových vín Vitis Galéria, podporuje talentovaných mladých umelcov a ich tvorbu. V rubrike „Galéria mladých umelcov“ sme sa tentokrát rozprávali s umelcom Danielom Matulom, ktorý má nezameniteľný rukopis. Tvorí na sklo a pre jeho diela je charakteristický tvar kruhu.

Daniel Matula má mimoriadny cit pre detail, viditeľný na každom jeho diele. Jeho tvorba odráža osobitý pohľad na rôzne spoločenské a environmentálne témy, ktoré sú v dnešnom čase často skloňované a hýbu spoločnosťou.

Bola tvoja umelecká dráha jasná už odmalička?

Áno, už ako malý chlapec som inklinoval k umeniu a viedli ma k nemu aj rodičia. Aj keď nie sú z umeleckej brandže, videli vo mne výtvarný talent, a tak ma prihlásili do Základnej umeleckej školy. Neskôr som sa rozhodol pre strednú školu umeleckého priemyslu v Ružomberku a prijatím na Vysokú školu výtvarných umení bolo rozhodnuté, že tento smer už neopustím. Navštevoval som ateliér voľnej grafiky pod vedením akademického maliara prof. Róberta Jančoviča. Vo svojej kariére vďačím za veľa aj prof. Pavlovi Machovi.

Galéria mladých umelcov

Dnes sa venuješ rozvíjaniu mladých talentov aj ty. Čo ťa na práci učiteľa baví najviac?

Veľmi ma teší, že nadobudnuté skúsenosti môžem odovzdávať ďalej na škole Umeleckého priemyslu na Sklenárovej v Bratislave. Vyučujem počítačovú grafiku a figúru. Na mojej práci ma napĺňa všetko, od prípravy učebných materiálov, samotné vyučovanie, no najmä spätná väzba od študentov. Odovzdávať svoje vedomosti má pre mňa vyšší zmysel.

Vyjadruješ sa predovšetkým na skle. Prečo práve sklo?

Tento materiál ma vždy fascinoval. Počas štúdia som s ním a jeho presahom do grafických techník viackrát experimentoval, pričom som najčastejšie využíval sieťotlač. Tradičné transparentné materiály ako papier som jednoducho nahradil sklom a deklaroval tak, že umenie nevzniká len na plátne, výkresoch či drevených doskách. Má oveľa väčší záber.

Akým témam sa venuješ vo svojej tvorbe?

Na umeleckých školách ma vždy učili pracovať s konceptami a tomu som zostal verný. Moje grafiky často odrážajú spoločenské a environmentálne témy. Čím som starší, tým viac sa púšťam aj do spracovania osobných tém, ako napríklad spoznávanie samého seba a svojho bezprostredného okolia. V grafikách si však vyberám banálne predmety, s ktorými prichádza do kontaktu takmer každý z nás. Výzvou pre mňa je podať ich takou formou či štýlom, aby vyvolali emóciu u širokej verejnosti.

Galéria mladých umelcov

Prečo majú tvoje diela najčastejšie tvar kruhu?

Kruh je v mojej tvorbe „kukátkom“ do mojej osobnej sféry. Týmto štýlom si dovoľujem poukazovať na kus svojho života a sveta.

Ako vlastne vznikajú tvoje sklenené objekty?

Prvú etapu nazývam špinavou prácou. Ide o prípravu matrice – je to prvok, ktorým cez rôzne lisy sa prenesie rukopis kresby na transparentný podklad ako je napríklad papier. Ja však pracujem s matricou inak. Pomocou rydiel si ju vyrývam do lina, následne ju odlievam do sadry, na ňu pokladám sklo a vkladám do špeciálnej pece. Sklo v peci priľahne k odliatku, zosníma reliéf a po vypnutí pece sa stane sklo nositeľom grafiky. Príprava matrice mi trvá približne 3 hodiny. Ďalší krok je ešte zdĺhavejší pretože sklo znovu roztavím a prispôsobujem si ho čo najviac svojim predstavám. Následne ešte pridávam rôzne sklárske pigmenty alebo platiny.

Čím sa najviac zamestnávaš po tieto dni?

Momentálne mám rozbehnutú spoluprácu s operným spevákom Paľom Breslíkom, ktorej sa venujem kontinuálne už niekoľko mesiacov. Prerábam mu majestátne dvere, v ktorých tradičné tabuľové výplne nahrádzam reliéfnou grafikou. Vyzerá to naozaj unikátne. Denné i umelé svetlo vytvára nádherné projekcie, ktoré do priestoru odrážajú rôzne štruktúry, farby a odlesky. V kombinácii s doladeným interiérovým dizajnom to pôsobí naozaj štýlovo.

Galéria mladých umelcov

Čo ťa inšpiruje pri tvorbe?

Každodenný život a vlastná potreba sa vyjadriť cez výtvarné umenie k rôznym spoločenským témam. Rád mudrujem (smiech).

Máš métu, ktorú by si chcel dosiahnuť?

Bolo by ideálne a nádherné uživiť sa na Slovensku iba umením. Zaujímavou výzvou by pre mňa tiež bolo dostať moju tvorbu za hranice strednej Európy.

Rozhovor s Danielom Matulom a Galériu mladých umelcov vám prináša slovenské odrodové a prívlastkové víno VITIS Galéria. Tieto vína sú dlhodobo u Slovákov mimoriadne obľúbené a svedčí o tom aj skutočnosť, že na domácich, ale aj na prestížnych zahraničných súťažiach počas viacerých rokov zozbierali ocenenia za svoju mimoriadnu kvalitu a chuť.  V závere roku 2023 sa konal  aj prvý ročník unikátnej súťaže Vitis Wine Challenge 2023, v ktorej vína hodnotili zástupcovia médií a známi slovenskí influenceri.  A ktoré víno Vitis u nich zabodovalo? Z kolekcie odrodových vín s prívlastkom Vitis Galéria Rizling Rýnsky neskorý zber. Práve pri tomto víne sa zhodli  influenceri s odborníkmi vinármi, ktorí toto víno vybrali do Národného salóna vín za rok 2023

Spravte si aj vy svoju vlastnú degustáciu v pohodlí domova s lahodnými vínami z portfólia Vitis. 

www.vitis.sk,  www.najnapoje.sk

Galéria mladých umelcov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu