Väčšina Európy je už viac ako mesiac uväznená v domácej karanténe a mnohí ľudia už začínajú pociťovať následky tejto „novej reality“ na fyzické a duševné zdravie. Zmierňovať rôznymi spôsobmi dopad koronakrízy v celom regióne sa snaží aj Európska únia. Nemusí však hľadať mimo svojich hraníc množstvo kreatívnych a vizionárskych riešení. Dôkazom je aj Slovensko – Špeciálne olympiády Slovensko ako jedni z prvých vytvorili pre svojich športovcov špeciálne podmienky na to, aby mohli ostať doma fit.
Práve jednotlivci s intelektuálnym znevýhodnením sú vystavení zvýšenému riziku nielen z uzatvorenia kvôli COVID19, ale aj iných rizík: depresie a zvýšenej sociálnej izolácii. Šport je pre nich prostriedkom k plnohodnotnému životu – priateľstvám, fyzickej aktivite, dosahovaniu cieľov a zábave. Ako však môžu aj títo športovci zostať fit a trénovať, keď sú všetky súťaže odložené a športové kluby a zariadenia zatvorené?
Špeciálne olympiády Slovensko vytvorili organizačný manuál, ktorý zabezpečiť približne 4 500 športovcom s intelektuálnym znevýhodnením v celej krajine cvičebný program a za podpory Ministerstva vedy, výskumu a športu SR a spoločnosti Demišport-Trnava zrealizovali národnú kampaň UROB SI DOMA VLASTNE SPECIAL FITKO. Športovci s intelektuálnym znevýhodnením si spolu so svojimi trénermi a rodinami môžu objednať športové potreby, ktoré potrebujú, aby zostali doma vo forme a spoločnosť Demišport sa postará o to, aby boli náčinia a fitnes pomôcky doručené priamo pred dvere športovca.
,,Karanténa urobila šport niečím, čo musia naši športovci znovu objaviť – a oni to robia. Bojujú o akceptáciu spoločnosti každý deň svojho života. Súčasťou tohto boja je ukázať verejnosti ich talent, ich neúnavnú snahu zostať fit aj napriek tejto izolácii. Športovci Špeciálnych olympiád Slovensko dokazujú svoju silnú schopnosť prispôsobiť sa každý deň veľmi náročnej situácii, ktorú prežívame,“ hovorí Eva Gažová, Národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
Túto možnosť už využilo viac ako 1 000 jednotlivcov s intelektuálnym znevýhodnením po celom Slovensku, vďaka čomu sa Špeciálne olympiády Slovensko stali jednou z prvých národných organizácií Špeciálnych olympiád v Európe, ktorá vytvorila takúto národnú platformu. Iniciatíva UROB SI DOMA SPECIAL FITKO, sa tiež zapája do kľúčovej iniciatívy Európskej únie v podpore športu – Európskeho týždňa športu a preniesla ho z ihrísk do obývačiek.
COVID-19 – nová hranica: Prečo musí Európa hľadať cestu vpred
Eva Gažová vidí jedinečnú príležitosť využiť COVID19 na vytvorenie silnejšieho a inkluzívnejšieho Slovenska. Športovci Špeciálnych olympiád Slovensko spolu s desiatkami tisíc členov rodín, trénerov, dobrovoľníkov, podporovateľov a sponzorov preto pripravujú Deklaráciu Inklúzie, aby zdôraznili naliehavosť Inklúzie v tomto období veľkej núdze, ale tiež zosilnili hlas tých, ktorí sú tak často nevypočutí.
„Deklarácia Inklúzie je vyhlásenie a vyjadrením našich športovcov pre národ. Keď sa budeme môcť vrátiť na ihrisko a do športového klubu, budú dvere pre našich športovcov tiež otvorené? Ak si vezmeme nejaké ponaučenie z COVID19, malo by to byť, že zdravie a šport musia byť prístupné pre všetkých – a to tiež platí aj pre jednotlivcov s intelektuálnym postihnutím,“ konštatuje Eva Gažová.
Viac informácií o činnosti Špeciálnych olympiád Slovensko nájdete na webe https://specialolympics.sk/
alebo na https://www.facebook.com/SpecialOlympicsSlovakia/
foto: Š.O.Slovensko