Objavte pre seba inšpiratívnu knižnú novinku s názvom Múdrosť stromu

0
153
Mádrosť stromu Zuna Vesan Kozánková

Úspešná autorka kníh o taoizme a ľudskom tele, Zuna Vesan Kozánková, prichádza s nevšednou novinkou s názvom Múdrosť stromu. Kniha je inšpirovaná Čínou a Japonskom. Vyšla vo vydavateľstve Ikar v edícii Ajna.

Zuna Vesan Kozánková tvorila knihu deväť rokov a jej učiteľmi boli nielen japonskí filozofi, básnici, či kaligrafi, ale najmä stromy. Podľa autorky taoistickú múdrosť netreba hľadať len v knihách a v učení mudrcov. Vo svojej najnovšej knihe predstaví svojich učiteľov taoizmu – stromy. Taoistická filozofia preniká ich koreňmi, pulzuje v kôre, konároch, listoch, či v ich tvaroch a prenáša svoju múdrosť na každého, kto jej chce načúvať. Začítajte sa do hlbokých rozhovorov medzi autorkou a stromami, ktoré ju zasväcujú do taoistickej filozofie prostredníctvom ich špecifických životných „skúseností“. Renomovaná česká filozofka, profesorka Anna Hogenová v predslove knihy okrem iného píše: „V tejto knihe sa zbieha taoizmus s kvantovou teóriou, kde každá mikročas­tica je súčasne na svojom mieste a aj na všetkých ostatných miestach v na­šom svete. Kniha sa veľmi dobre číta, je napísaná kultivovaným jazykom a pred čitate­ľom otvára horizonty, ktoré mu budú pomáhať nájsť seba samého v zmät­koch súčasnosti, čo každý z nás potrebuje. Rozhodne túto knihu čitateľom odporúčam a autorke prajem len to dobré, pokojné a stíšené. Ďakujem za túto knihu!“

Kniha Múdrosť stromu sleduje vývoj energie a život stromov naprieč ročnými obdobiami. Čitateľovi približuje základné taoistické princípy ako jin-jang, energiu čchi alebo wu-wej (konanie v nekonaní). Ale pracuje aj s myšlienkami taoistických filozofov, ako sú Lao-c’, Lie-c’, Čuang-c’ a iných, či s hodnotnými výrokmi zo starých čínskych lekárskych spisov a z najstarších kánonických textov Knihy premien I-ťing.

Publikáciu Múdrosť stromu od Zuny Vesan Kozánkovej, ktorá má podľa slov odborníkov liečivé účinky, má aj svoju hudobnú zložku, nájdete v nej odkaz na skladby od hudobníka Maoka, ktoré môžete pri jej čítaní počúvať. Inšpiratívnu knihu, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar v edícii Ajna, uviedli do života v bratislavskom kníhkupectve Martinus. 

Mádrosť stromu Zuna Vesan Kozánková

O autorke:

Zuna Vesan Kozánková je slovenským čitateľom dobre známa. Vydala tri úspešné knihy, v ktorých je centrom jej pozornosti človek. Nielen jeho telo, či zdravie, ale najmä jeho energia, ktorá je zdrojom života. V prvej knihe TAO – cesta ku zdraviu autorka prehľadne a zrozumiteľne spracovala poznatky z tradičnej čínskej medicíny obohatené o taoistickú duchovnú tradíciu a skúsenosti z vlastnej terapeutickej praxe. Autorka je bývalou tanečnicou, ale dlhé roky sa venuje terapiám v oblasti masáží a práce s telom. V druhej knihe Meridiány – dráhy života sa zamerala najmä na prúdenie, či neprúdenie energie v meridiánoch ľudského tela. Kniha je brilantne, systematicky a do hĺbky spracovanou učebnicou, ktorá odhaľuje nové fascinujúce súvislosti a komplexné liečebné využitie meridiánov v praxi. Treťou v poradí bola kniha Cvičenie ako liek, v ktorej Zuna potvrdzuje svoju povesť veľkej propagátorky taoizmu a čínskej medicíny, a tiež dlhoročnej a skúsenej praktičky v oblasti čchi-kungu a pohybovej pedagogiky. Táto kniha ako aj predchádzajúce dve prináša praktické návody, ako si pomôcť v rôznych situáciách, keď naše telo prestáva správne fungovať. Ostatná kniha má najpoetickejší názov Múdrosť stromu. Autorka v nej prostredníctvom dialógov so stromami a osobných príbehov prináša taoistický pohľad na život. Kniha však nie je iba filozofickým rozjímaním, prináša aj konkrétne skúsenosti a rady autorky vychádzajúce z čínskej a japonskej tradície.

Mádrosť stromu Zuna Vesan Kozánková

Pripravila: Lucia Čarná
Foto: Juraj Štefanovič 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu