Spálňa je priestor, kde je síce najmenej nábytku, ale zato je tu plno textílií, o ktoré sa treba starať. V miestnosti, ktorá v nás má evokovať absolútny pokoj, musí byť najmä upratané, lôžka treba vetrať, vysávať a často prezliekať. Dôkladne vyvetraná spálňa je nielen príjemná pre večerný spánok, ale je dôkazom toho, že tu vládnu všetky pravidlá hygieny. Pozrime sa na tipy, ktoré sme pre vás pripravili s e-shopom deDoma.sk – ktoré váš spánok zlepšia na maximum.

1. Matrac nad zlato

Najdôležitejší faktor pre náš fyzický odpočinok predstavuje matrac – spíme na ňom v priemere 6 až 8 hodín denne, preto je potrebné kvalite matracov venovať veľkú pozornosť. Rovnako tak následnej údržbe, ktorá predĺži komfort vybraného matracu a vám každodenne dopraje perfektný spánok. Poriadne sa vyspať – znamená vyspať sa zdravo. Ak dlhodobo nespávate dobre, prepracovaním a únavou strácate vitalitu, schopnosť koncentrácie, aj dobrú myseľ. Ak však upravíte svoje životné rytmy a napriek tomu zistíte, že stále vstávate rozlámaní a s bolesťami chrbta alebo hlavy, pravdepodobne bude na vine váš matrac. 

2. Na čo myslieť pri výbere matraca?

Rovnomernému podopretiu tela v polohe na chrbte aj na boku vyhovuje iba matrac so správnou tuhosťou pre váhu vášho tela. V miestach vyvýšenia (ramená a boky) musí materiál ustúpiť, a naopak napr. v krížoch musí kontúry tela vyplniť a podoprieť. Ak by dochádzalo k bodovým tlakom, bol by narušený krvný obeh a dochádzalo by k svalovej stuhnutosti. Do matraca sa nesmiete príliš zaboriť a musí vytvoriť oporu pre ľahké otáčanie v spánku a pri pohybe na lôžku. Matrac pre 1 lôžko by nemal byť užší ako 90 cm, pre 2 lôžka by mal mať minimálne 160 cm. Povrch matraca by mal zabezpečiť správnu tepelnú pohodu, nesmiete sa príliš zahrievať, ani sa cítiť podchladení. Ďalšie informácie o rôznych parametroch nájdete v internetovom teste matracov.

Matrac by mal byť vždy ochránený zdravotne neškodným poťahom, ktorý je snímateľný a umožňuje časté pranie. Ďalšiu ochranu proti vlhkosti zabezpečia podložky proti presiaknutiu tekutín, ktoré svojou veľkosťou kopírujú tvar matraca a pri spánku sa nezhŕňajú. 

3. Nový matrac ešte nechcete? Dočasne pomôže aj krycí matrac

Obstaranie nových matracov nepatrí práve k najlacnejším investíciám. Ak vaše lôžko nespĺňa všetky požiadavky, potrebujete skvalitniť ležanie v staršej posteli na chalupe alebo chcete zútulniť lôžko pre hostí, pouvažujte o obstaraní krycieho matraca, ktorý jednoducho položíte na povrch starého lôžka. Nielenže vám pomôžu lôžko inovovať vizuálne, ale predovšetkým vhodnou výškou a tuhosťou prídavného matraca napravíte nepohodlie pôvodného matraca. Krycie matrace sú vybavené snímateľným poťahom, takže ich ľahko udržíte v čistote. 

Pred použitím krycích matracov by ste sa mohli pokúsiť staré matrace vyčistiť – napríklad osvedčenou kuchynskou sódou. Matrac najskôr dôkladne povysávajte. Potom vezmite šálku jedlej sódy a pomocou sitka ju rovnomerne nasypte na povrch matraca. Tam, kde sú škvrny, pokojne môžete pridať. Vezmite do ruky mäkkú kefu a sódu krátkymi ťahmi zapracujte do povrchu matraca. Nechajte ju pôsobiť aspoň 5 hodín – čím dlhšie, tým lepšie. Ak máte radi vône, pridajte do sódy pár kvapiek esenciálneho olejčeka – napríklad levanduľového alebo pomarančového. Znovu vezmite výkonný vysávač a sódu odsajte. Obsah vysávača ihneď zlikvidujte.

4. Pravidelná údržba

Každý deň by ste mali odhrnúť posteľnú bielizeň a nechať matrac po noci dôkladne vyvetrať. Ideálne každé dva týždne alebo aspoň raz za mesiac by mal prísť na rad vysávač – nástavcom na textil (kefou s nízkymi štetinkami) holý matrac dôkladne vysajte z oboch strán. Najviac nečistôt a prachu sa drží pri dekoratívnych a spevňujúcich švoch. Ak starostlivosť o matrace zanedbáte, časom zistíte, že sa v nich usadil prach a nepríjemná stuhnutosť, za ktorú môže prirodzený pot. Raz za mesiac matrace otočte, aby sa opotrebovávali rovnomerne z oboch strán. No a nakoniec – raz za 3 mesiace by ste mali vyprať snímateľný poťah.

Za roky spánku na matraci sa do neho neustále vsakuje pot a všetky nečistoty. Časté pranie poťahu môžete oddialiť tým, že na matrac pridáte chránič. Ten býva vodeodolný, takže zvyšné vrstvy dobre ochráni. Chrániče matracov sa vyrábajú v dvoch prevedeniach: buď sa jedná o podložku, ktorá je v rohoch vybavená širokými gumami a pokladá sa na matrac v ochrannom poťahu alebo má tvar navliekacieho prestieradla, takže je tzv. celokrycí a chráni aj boky matraca. 

Táto ochranná vrstva sa vkladá medzi matrac a vrchné prestieradlo, aby ochránila vaše matrace pred pachmi a tekutinami. Vzhľadom k tomu, že chrániče môžu byť zhotovené z najrôznejších materiálov, ktoré sú aj príjemne hrejivé, výrazne zlepšujú tepelný komfort na lôžku. Vždy dbajte na to, aby ste chrániče prali na 60 °C kvôli dezinfekcii (vkladajú sa aj do detských postieľok, do lôžok osôb s inkontinenciou…). Väčšiemu presiaknutiu tekutín zabráni nepriepustné prestieradlo alebo nepriepustný chránič na matrace, ktoré sú z rubu vybavené náterom PVC, zatiaľ čo na povrchu majú príjemné slučkové froté.

5. Boj s roztočmi

Proti roztočom pomôže časté pranie a vysávanie výkonným vysávačom. Z hlbokého čalúnenia, detských kobercov a špeciálne z matracov ich však vyženiete ťažko. K novinkám na trhu patria špeciálne spreje, ktoré stačí nastriekať na povrch textílií. Roztok spoľahlivo zlikviduje tieto nežiaduce organizmy žijúce s nami v domácnosti. Tento antibakteriálny prostriedok je zdravotne neškodný.

6. Riešenie pre zimomravých

Ak potrebujete na lôžku viac tepla, kúpte si podložku z česanej vlny merino, ktorá má vynikajúce termoregulačné vlastnosti a je vhodná predovšetkým pre alergikov, astmatikov a reumatikov. Je to ďalšia hygienická ochrana matraca proti škvrnám a vlhkosti, pretože ovčia vlna obsahuje prírodný tuk lanolín, ktorý dôkladne odpudzuje nečistoty. Podložku umiestnite pod prestieradlo a v prípade potreby vyperte na 30 °C v špeciálnom pracom prostriedku s lanolínom.

7. Čisté a voňavé obliečky

Tu už s radami končíme, dostali ste sa totiž k obliekaniu vypratých voňavých obliečok, čo je už veľmi príjemná činnosť, lebo sa tešíte, ako sa v čerstvej čistej posteli vyspíte dosýta. Vďaka obliečkam môžete vašej spálni meniť vzhľad a prispôsobiť si ich nálade či ročnému obdobiu, výber farieb, vzorov a materiálov je v dnešnej dobe už naozaj obrovský. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu