Láska až za hrob. Alebo len vo filmoch?

Je to naozaj možné? Koľko dlhoročných párov vo svojom okolí poznáte? Sú spolu viac ako desať rokov? Rozumejú si a nerozchádzajú sa každý deň? Poznáte aj taký pár, ktorý sa po dvadsiatich rokoch stále miluje? Lebo láska nie je vôbec samozrejmosť.

Odpovedali ste na väčšinu otázok „nie“ alebo lovíte v pamäti či nejaký taký pár predsa len poznáte? Oni tu sú! Sú vzácnosťou, ale sú. Múdre ankety, ešte múdrejší vedci a ich rôzne výskumy už viackrát potvrdili, že zamilovanosť trvá dva roky a o ďalšie dva si na svoju polovičku už tak zvyknete, že je pre vás samozrejmosť. To tvrdia výskumy a my im samozrejme veríme. Ale každý je iný! Jedinečný! A nielen človek, ale najmä vzťah. Nikto netvrdí, že aj po dvadsiatich rokoch spolužitia sa na seba budete každý deň vrhať, vypisovať si zamilované smsky alebo chodiť každý týždeň na večeru. Možno sa to okreše na raz mesačne a ani vás už nebude vzrušovať každý pohľad na neho, ale…láska tam stále môže byť.

Láska od strednej školy, manželia po tridsiatich rokoch držiaci sa za ruku, romantické večere každý druhý štvrtok už desať rokov? Je to reálne! Máme svedkov, ktorí takýchto ľudí okolo seba naozaj majú.

Svoje vzťahy pestujú

„Sú spolu tridsať rokov, len nedávno oslávili perlovú svadbu. Sú úžasní a pre nás veľkým vzorom. Keďže ujo je už na dôchodku a teta pracuje na polovičný úväzok, takmer každý víkend chodia na výlety. Majú také tradície, že každý rok chodia spolu do Tatier a leto na poriadnu dovolenku. Je síce pravda, že teta má božskú trpezlivosť,“ opisuje rodičov svojho snúbenca Tomáša, Janka. Ako povedala, oni si svoj vzťah skrátka pestujú. Spávať chodia zásadne spolu!

Ďalším „svedkom“ vzťahu ako zo škatuľky je Klaudia. Iste, ako sa dopočula od samotných aktérov, ani oni nemajú stále na ružiach ustlané, ale sú spolu trinásť rokov, tri roky manželia a ich správanie je, akoby sa spoznali pred mesiacom. „Laura je zlatá žena a má úžasnú povahu. Na svojho muža je stále milá, usmieva sa a ona nikdy nekričí. Stále si hovorím, či je to vôbec možné! Janko je taký týpek, je milý, robí si stále žarty a v rámci tých žartov balí ženy! Ale stále nezabudne dodať, že jeho žena je preňho tá jediná a že ju miluje,“ hovorí Klaudia. V tomto vzťahu je opäť žena so zlatými nervami. To však neznamená, že ich muži sú zlí. Ich muži vedia, ako sa k svojej žene správať, že pre nich nie je samozrejmosť a že vzťah nebude len tak sám od seba napredovať. Ak sa druhému nevenujete, nemôžete čakať zázraky. A to nie je žiadna múdrosť, ale len logická súvislosť.

„Vedia, čo chcú jeden od druhého, že majú v sebe istotu, lásku, môžu sa na seba spoľahnúť a ľúbia sa. Stano, keď ide do obchodu, nikdy nezabudne Jarke kúpiť jej obľúbený jogurt a ona mu zo služobnej ceste vždy prinesie pivo, ktoré je v tej krajine najobľúbenejšie. Jednoducho na seba myslia,“ povedala nám o svojich kamarátoch Lucia. Stano a Jarka spolu žijú a chodia päť rokov, svadbu zatiaľ neplánujú, ale nevylučujú.

Takže dámy a páni, áno! Existujú aj skvelé vzťahy, o ktoré sa síce treba starať, ale ako hovorí staré dobré klišé, bez práce nie sú koláče. Dôkazom sú práve spoločné roky…

by Andrea L.

foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu