PRVÉ DIEŤA, KRÍZA V POSTELI!

0
11997


Možno ste ho dlho plánovali, možno sa to podarilo tak nejako nechtiac. Dieťa dvom ľuďom otočí životy naruby a stane sa prioritou číslo jeden. Tešia sa z malého života a spolu s ním začínajú svoj nový. Ale, čo ak sa z toho nového vytratilo to, čo ich predtým tak spájalo? Sex.

Ženám sa dieťaťom zmení nielen život, ale aj telo. Sú zväčša plnšie, majú naliate prsia, veľké brucho a v hlave pocit, že sa mu už asi tak nepáčia. To je častá príčina redukcie sexu po pôrode. Niektoré páry spolu nespávajú vôbec. A práve žena je tá, ktorá sex odmieta. Ako aj 25-ročná Erika, ktorá je mamou sedemmesačnej Sofie. „Neviem popísať presnú príčinu, prečo je to tak. Iba viem, že aj keby sa predo mňa postavil sám Alain Delon v čase svojej najväčšej slávy, tak by to so mnou nepohlo. Je to ako kôš plný bielizne, ktorý vieš, že by si mala vyžehliť, ale nechce sa ti a ty to stále len odkladáš a odkladáš,“ hovorí Erika.

To, že by ju priateľ nepriťahoval však popiera. Samozrejme sa na to pozerá reálne a vie, že to nie je úplne v poriadku. „Jasné, že to vo vzťahu trochu chýba, ale ja stále dúfam, že sa to upraví, a že je to len dôsledok hormonálnej nerovnováhy a novou úlohou – byť matka- v živote,“ dokončuje svoje rozprávanie.

Ženy prosto nemajú chuť sexovať. Mnohokrát pri predstave toho, že sa má milovať s partnerom v posteli, vedľa ktorej je ich rozkošné bábätko, to radšej nechajú tak. Práve to môže byť jedným z faktorov. Postieľka v spálni. Je ťažké „odniesť“ dieťa s postieľkou do vedľajšej izby, z praktického hľadiska je to úplne nevhodné, ale čo to vaše hľadisko? Pokiaľ nežijete v paláci a svoje novorodeniatko budete počuť aj cez zatvorené dvere, aspoň nad tým pouvažujte.

Psychologička Zuzana Kmecová hovorí o viacerých faktoroch nechcenia sexu. V prvom rade je tu podľa nej ten fyziologický. „Nezahojená žena, hormonálna nerovnováha, systém sa proste musí dať dohromady. Potom je tu istý stres a trauma z pôrodu (nie u všetkých). Iste sa nájdu aj extrémy, kde žena obviňuje možno i nevedome chlapa za tú bolesť, ale to ojedinele. Keď príde dieťa menia sa aj priority. Sex nestojí na vrchu rebríčka plus u žien, u ktorých nebol sex priorita ani pred pôrodom, po pôrode nemá dôvod ísť hore,“ hovorí.

Ženy sa môžu psychicky zaseknúť a ich libido sa akoby vytráca. „Tiež je veľa žien, čo dostali naspäť libido, keď prestali dojčiť. Jednoznačná odpoveď nie je a dôvodov môže byť každopádne viac. Ak to nie je pre žiadneho z partnerov problém, je to úplne v poriadku,“ objasňuje túto problematiku psychologička Kmecová.

Nie je to však vždy len o ženách, ktoré odmietajú sex po pôrode. Je aj mnoho mužov, ktorí sa boja, nechcú a skrátka majú svoje dôvody. Presne to doma zažíva 31-ročná Matilda. „Najprv som trvala na tom, aby sme s parterom mali pravidelný sexuálny život aj po pôrode. Jednak som chcela vyskúšať, aké to po zašívaní je a na druhej strane…štatistika predsa,“ hovorí Matilda so smiechom. „Partner sa bál, že urobí ďalšie dieťa, takže on by aj prijal pôst, ale ja som na tom trvala. Bolelo to prvýkrát aj druhý, zistila som, že „nemažem“ a pri ceste na môj „vrchol“ som sa pristihla, ako intenzívne myslím na našu dcérku, ktorá sladko spí vedľa v izbičke. Takže na to momentálne netlačím,“ dodáva.

Štatistika neštatistika, aj muži majú svoje dni. Ak teda máte doma partnera, ktorý po narodení vášho prvého potomka odmieta sex, nepanikárte. Nie je to tým, že vás už nechce, ani tým, že ho už nepriťahujete. Skrátka je tých dôvodov viac a zjavne to u mnohých chce len čas. Čas a vašu pevnú ruku…

by Andrea L.

Zdroj foto: Facebook

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu