Marec  je Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

0
327
Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

Slovensko sa, žiaľ, vo výskyte rakoviny hrubého čreva nachádza celosvetovo na popredných priečkach. Umierať na ňu by však nemusel takmer nikto, ak by fungovala prevencia. Občianske združenie NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko preto v spolupráci s MZ SR a NOI uvádzajú kampaň „ECCAM 2024“ (European Colorectal Cancer Awareness Month), podporenú mobilnou aplikáciou „Step By Step“, vďaka ktorej môže celé Slovensko kráčať pre záchranu životov a pacientov s kolorektálnym karcinómom.

Situácia je zlá: až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku kolorektálneho karcinómu. Každoročný tragický prírastok pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka tak predstavuje vyše 4000 ľudí (NCZI) – z toho polovica na túto chorobu zomiera. Pritom by to tak vôbec nemuselo byť! Pacientska organizácia Europacolon Slovensko ako zakladajúca organizácia Digestive Cancers Europe (spoločenstva národných európskych organizácií pacientov) už 16. rok v MARCI – v mesiaci osvety o karcinóme hrubého čreva a konečníka – volá po zodpovednej prevencii a spolu s ďalšími vyše 40 krajinami vyzýva: stiahnite si appku „Step By Step“ a urobte krok pre zníženie počtu úmrtí na rakovinu hrubého čreva.

Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

Skríning kolorektálneho karcinómu

Aj vďaka o. z. NIE RAKOVINE a jeho predchodcovi EUROPACOLON je od roku 2019 na Slovensku dostupný populačný skríning karcinómu hrubého čreva a konečníka. Ide o štátom riadený a vyhodnocovaný preventívny program pod dohľadom Národného onkologického inštitútu (NOI). Zdraví ľudia bez príznakov majú vo veku 50 – 75 rokov možnosť každé dva roky sa nechať vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS), alebo raz za 10 rokov kolonoskopicky u gastroenterológa. „Nie je potrebné udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa hradí kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov,“ vysvetľuje Jana Pifflová Španková, líderka pacientskej organizácie Euroapcolon a NIE RAKOVINE a upozorňuje, že v niektorých prípadoch je potrebné začať s prevenciou už v mladšom veku. Ide však o rizikové skupiny, ktorým všetky odporúčané vyšetrenia hradí poisťovňa bez ohľadu na vek.
Kolorektálny karcinóm vo svojich začiatkoch nebolí, človek teda nepociťuje žiadne príznaky, ktoré by ho prinútili vyhľadať lekára. „Preto je tak veľmi dôležité absolvovať TOKS, ktorý je v prípade pozitivity signálom na sériu ďalších odborných vyšetrení, medzi ktoré patrí v prvom rade kolonoskopia,“ vysvetľuje spoluzakladateľ NIE RAKOVINE, Patrik Herman. TOKS je možné obdržať v rámci organizovaného skríningu zo zdravotnej poisťovne, kúpiť v lekárni, alebo získať u všeobecného lekára počas preventívnej prehliadky.

„Účasť Slovákov na skríningu síce z roka na rok stúpa, ale väčšina pacientov absolvuje iba TOKS. Bohužiaľ, značný podiel z tých, ktorí majú tento test pozitívny, na odporúčanú kolonoskopiu nezájdu. Podľa prieskumu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) ako hlavný dôvod prevláda strach z bolesti,“ hovorí prezident SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. Práve z tohto dôvodu spolu s o.z. NIE RAKOVINE dlhodobo volá po zavedení bezplatnej kolonoskopie v analgosedácii (alebo celkovej anestézii) formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. „V modernej Európe ide o štandard, Slovensko by nemalo zaostávať,“ uviedol. „Sme presvedčení, že preplácaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie.“

Princíp skríningu zrozumiteľne približuje ONKOKONTROLA.sk, projekt rezortu zdravotníctva, zdravotných poisťovní a pacientskych organizácií pod odborným dohľadom NOI, ktorý pomáha odpovedať na dôležité otázky ohľadne rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva a konečníka. Okrem komplexných informácií o type kontroly, prehľadných štatistík a návodov, ako sa v prípade prevencie či podozrení zachovať, uvádza dostupnosť potrebných vyšetrení s cieľom zachytiť včasné štádiá s pozitívnou prognózou liečby. „ÍSŤ NA ONKOKONTROLU JE OK – toto heslo budú v našej tohtoročnej kampani sprevádzať príbehy ľudí, ktorým skríning zachránil život. Tešíme sa, že sa nám spoločnými silami podarilo vyzdvihnúť zmysel onkologickej prevencie,“ oceňuje Ing. Jana Pifflová Španková.

Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

Pohyb, prevencia a včasná diagnostika zachraňujú životy

– Fyzická aktivita významne prispieva k zníženiu rizika vzniku kolorektálneho karcinómu a iných vážnych ochorení.

– Preventívna prehliadka spolu s TOKS a skríníngová kolonoskopia sú kľúčom k včasnej diagnostike rakoviny hrubého čreva a konečníka. 

– Poznanie príznakov môže podporiť včasné stanovenie diagnózy a včasné zachytenie ochorenia.

Pohyb a účasť na skríningoch môžu zachrániť stovky životov

Na Slovensku je približne 1 600 000 ľudí vo vekovo ohrozenej skríningovej skupine (50 – 75 rokov). A hoci je vyšetrenie testom na okultné krvácanie bezbolestné a neinvazívne, skríning absolvuje len 44,4 % Slovákov. Výsledkom, v spojitosti s rizikovými a inými faktormi, je 32 úmrtí týždenne na rakovinu hrubého čreva, čo nás celosvetovo radí na popredné priečky v otázke úmrtnosti na tento typ rakoviny. V o.z. NIE RAKOVINE pracuje až 70 dobrovoľníkov, ktorí majú s rakovinou v rôznych štádiách reálnu skúsenosť. Svorne potvrdzujú, že pokiaľ ide o liečbu, nevyhnutnou sa stáva spolupatričnosť, motivácia a zrozumiteľné informácie podané v pravý čas. V reakcii na uvedené posolstvá, NIE RAKOVINE prichádza s kampaňou rozšírenou o detailné informácie o prevencii, príznakoch, diagnostikovaní a liečbe spolu so zážitkovými edukačnými podujatiami. „Uvedomujeme si, ako je veľmi dôležité zapájať do prevencie – okrem zrelých ľudí – aj mladšie ročníky,  aby sme im ukázali, že rakovine hrubého čreva a konečníka sa da takmer úplne vyhnúť,“ hovorí Bibiana Ondrejková, spoluzakladateľka NIE RAKOVINE.

Vymaňme Slovensko z najhorších priečok na svete!

Čo robia inak v Holandsku a Slovinsku, kde majú účasť na skríningu až okolo 70 %? V ktorom smere si vziať od nich príklad, aby sme zvýšili našich aktuálnych 44,4 % (ZP, NOI 2022) a aby sme už neboli na špici štatistík v úmrtnosti na toto ochorenie? 

„Pridajte váš krok ku krokom pre zníženie úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka“,tak znie motto tohtoročnej kampane organizácie NIE RAKOVINE s názvom MAREC, mesiac osvety o rakovine hrubého čreva („ECCAM 2024“) zameranej na zodpovedný prístup k zdraviu „zrelých ročníkov“, motiváciu k pohybu, prevencii, skríningu a podporu pacientov vo všetkých krajinách EÚ. Slovensko je súčasťou celoeurópskej kampane #ECCAM2024 – eccam.digestivecancers.eu, nierakovine.sk.

Marcová kampaň NIE RAKOVINE zahŕňa tieto aktivity na podporu prevencie kolorektálneho karcinómu:

  • život zachraňujúce informácie vo forme videí, letákov a článkov v médiách a ambulanciách
  • výzvu na využívanie aplikácie „Step By Step“ zameranú na zbieranie krokov a pomoc pacientom
  • silnú podporu pacientom na sociálnych sieťach s osobným posolstvom: „pre koho kráčate/bežíte VY?“
  • elektronickú podobu KNIHY o výžive pre onkologických pacientov
  • účasť na bratislavskom ČSOB maratóne v kategórii „Beh dobrých ročníkov i seniorov“ spolu s ambasádormi, priateľmi a podporovateľmi – osobnosťami športu, medicíny kultúry, hercami, moderátormi, pacientmi a ich lekármi
  • tlačovú konferenciu na pôde MZ SR o problematike kolorektálneho karcinómu za účasti partnerov kampane – MZ SR, NOI, SGS a zdravotnou poisťovňou VŠZP
Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

Nádejný úspešný krok pre pacientov

Podarilo sa. Dlhoočakávaný liek na rakovinu hrubé čreva od 1. marca preplácajú už aj pacientom zo zdravotného poistenia na Slovensku. Ide o liek na karcinóm hrubého čreva, konečníka a žalúdka v pokročilom štádiu s účinnou látkou trifluridin/tipiracil. Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková svojím podpisom potvrdila, že je od 1. marca dostupný aj pre našich pacientov. Pacientska organizácia  NIE RAKOVINE  a o. z. Europacolon Slovensko bojovali o tento liek dlhých 6 rokov. Prichádza k našim pacientom práve v marci, ktorý s materskou organizáciou Digestive Cancer Europe vyhlásili v roku 2008 za Európsky mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme (ECCAM).

Napriek tomu, že liek je v určitom štádiu rakoviny hrubého čreva štandardnou terapeutickou alternatívou, na Slovensku doteraz nebol kategorizovaný, bol iba limitovane dostupný na tzv. výnimky  a v niektorých prípadoch si finančne náročnú liečbu pacienti museli hradiť sami. Liek sa používa, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela –  metastázuje, alebo keď iné liečebné metódy neúčinkujú. Cieľom liečby je zabrániť rastu rakovinových buniek a stabilizácia prejavov s dobrou toleranciou.

Vážime si tento významný krok ministerky Zuzany Dolinkovej i zdravotných poisťovní na ceste k zlepšeniu stavu onkológie na Slovensku. Lekárom a pacientom vyjadrujeme veľký rešpekt a trpezlivosť za podporu v tomto boji.

Európsky mesiac osvety o kolorektálnom karcinóme

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu