Marta Kubišová oslavuje 30. výročie slobody koncertom v Lucerne a novou kompiláciou

0
1293

Depeše – výber piesní 1965-2019 vychádza aj na vinyle

Tridsiate výročie začiatku cesty k slobode a demokracii oslávila Marta Kubišová výnimočným novembrovým koncertom v pražskej Lucerne, ktorý sa konal túto sobotu, a tiež unikátnou novou kompiláciou.

Súhrn speváčkinej mimoriadnej umeleckej tvorby vychádza na CD a prvýkrát aj na LP. Obsahuje single zo šesťdesiatych rokov, ukážky z albumu Songy a balady, najlepšie nahrávky z obdobia po roku 1989 a tiež tohtoročnú nanovonahranú a naspievanú Modlitbu pro Martu. Pesničky s požehnaním Marty vybral klavirista, skladateľ a kapelník Petr Malásek, dlhoročný spolupracovník a znalec jej repertoáru. Stojí tiež za tohtoročnou štúdiovou verziou Modlitby, ktorú zaranžoval a nahral s veľkým orchestrom. Vznikla tak unikátna nahrávka po viac ako 50. rokoch.

,,Modlitbu sme točili niekedy okolo 23. augusta. Ako mi bolo, sa nedá ani rozprávať. Samotná pieseň, komponovaná už dávno pre Rudolfa, mi výborne sadla. K tomu tie okolnosti. Myslela som, že sa snáď zrútil svet. Na ulici som ale videla našich statočných ľudí, počula rozhlas, cítila ten nerudovský kváder, a iba si povedala, že musím byť z kremeňa,” spomína na prvú nahrávku Modlitby Marta.

Posolstvo tohto výberového albumu je o zásadnej umeleckej aj ľudskej jedinečnosti Marty Kubišovej, podporenej sériou piesní so spoločenským presahom. Aj keď jej neľútostné životné zákruty vzali takmer dvadsať rokov skvelo rozbehnutej kariéry, predsa je jej dôležitosť v histórii českej populárnej hudby nepochybná. Album depeše je toho jasným dôkazom.

Foto: ©Otto Dlabola

,,Výnimočný piesňový obsah, nový zvukový remastering, fotografie Otta Dlabolu a grafika Luďka Kubíka vytvárajú z tohto takmer 20-položkového CD a štýlovo vyzerajúceho LP poctu veľkej speváčke a pripomienku prelomovej doby pred 30timi rokmi. Dokonalá depeše i pre tento rok 2019!,” poznamenáva šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

TRACKLIST:
CD
LOUDÁ SE PŮLMĚSÍC / S NEBÝVALOU OCHOTOU / CESTA / LAMPA / RING-O-DING / MAGDALENA / JESSE, POJĎ SPÁT / A TO MĚ TRÁPÍ / NEPIŠ DÁL / MODLITBA PRO MARTU / NECHTE ZVONY ZNÍT / DEPEŠE / DOBRODRUŽSTVÍ S BOHEM PANEM / JÁ DOVEDU LHÁT / NECHCI BÝT TA DRUHÁ / HEJ, JUDE / MAMÁ / CESTA TVÁ MÁ BÝT TVŮJ CÍL / MODLITBA PRO MARTU 2019

LP
STRANA A
LOUDÁ SE PŮLMĚSÍC / S NEBÝVALOU OCHOTOU / LAMPA / MAGDALENA / A TO MĚ TRÁPÍ / NEPIŠ DÁL / MODLITBA PRO MARTU
STRANA B
NECHTE ZVONY ZNÍT / DEPEŠE/HEJ, JUDE/MAMÁ / CESTA TVÁ MÁ BÝT TVŮJ CÍL / MODLITBA PRO MARTU 2019

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu