Aktívna kežmarská Galéria u anjela pripravila nášmu oceňovanému umelcovi Martinovi Augustínovi výstavu aktuálnych diel v poľskom Krakove v Galérii Slovenského umenia Spolku Slovákov.  Vernisáž výstavy, ktorá predstavuje reprezentatívny výber umelcových obrazov, koláží a ilustrácii, sa uskutoční 5. októbra o 18. hodine. Po prvýkrát sú tu vystavované ilustrácie Erbenovej Kytice. 

Martin Augustín je maliarom tichej intimity a introspekcie. Pokora, neha skromnosť a zvyčajne pozitívna nálada zásadným spôsobom definujú jeho tvorbu. Ponúka nám zastavenie sa v čase, meditatívnu náladu a tiché rozjímanie. Jeho maľba je popretkávaná tenkými vlásočnicami. Akoby to boli posplietané imaginárne nitky osudu. Vertikálne a horizontálne minimalistické línie, prírodné motívy, originálne použitie symbolov a znakov, pripomína subtílnosť japonských drevorezov. 

Rád zobrazuje anjelské krídla ako symbol ochrany. Štylizované bytosti so štíhlymi rukami a labutími šijami, zamyslené pohľady, zasnené ženské figúry ponorené do svojho vnútorného sveta odkazujú na renesančné portréty a secesiu. Netají sa obdivom k ženám – fascinujúcim, éterickým bytostiam plných záhad. Rozvíja pred nami poetické príbehy, s jemným pôvabom stvárňuje ich krehkosť i zraniteľnosť. Takmer bez dychu sledujeme jeho exkurzy, aby sme podľahli presvedčeniu, že harmónia a krása sú trvalou súčasťou nášho bytia. Prchavý dojem umocňuje použité médium – perforovaný japonský papier. V súčasnej voľnej tvorbe nadväzuje na svoje predchádzajúce tematické okruhy – Parížanky, Tajomstvá záhrad Fontainebleau, Levočské dámy, Pod krídlami, Rimanky, inšpirované večným mestom a poslednú výstavu Dámy zo zámku. 

Počas štúdii v Prahe sa stali jeho inšpiračnými zdrojmi Toyen, Šíma, Zrzavý a ich poetické – imaginatívne východiská. Celoživotnou láskou je i tvorba vynikajúcej výtvarníčky Boženy Augustínovej – autorovej mamy. Často skúša a verifikuje nové materiály a techniky. Od miniatúrnej kresby na rôzne lastúry až po veľkoformátový krídlový oltár – maľbu na lipovom dreve, kôre alebo akryl na plátne. Venuje sa tiež grafickým technikám, predovšetkým litografii. 

V tomto roku vyústila Augustínova spolupráca s Kamilom Peterajom do ich spoločnej siedmej knihy poetických textov. Zbierka básní Sen menom láska spolu s monografiou autora Zrkadlo duše sú v zbierke Francúzskej národnej knižnici v Paríži. Kniha Karla Hynka Máchu Máj je v kráľovskej zbierke Buckinghamského paláca v Londýne

Martín Augustín tvorí s vášňou a zároveň veľmi systematicky. Pre každú výstavu pripraví špeciálne dielo alebo celú kolekciu. Tak je to aj v tomto prípade. Poctou všetkým nádherným krakovským Madonám a anjelským bytostiam je maľba na dreve s názvom Anjeli strážni, ktorú práve vystavuje v Krakove. 

Pripravila: Carmen Grunvalská Kováčová

Foto: archív M. A.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu