MÓDA NEZNAMENALA VŽDY POHODLIE. TOTO SÚ HISTORICKÉ PRVKY DÁMSKEJ MÓDY, KTORÉ SPÔSOBOVALI BOLESŤ A UTRPENIE

0
33517

Móda hrala už od nepamäti v živote človeka nesmierne dôležitú úlohu. Slúžila napríklad na triedenie ľudí do rôznych spoločenských vrstiev, no k štýlu obliekania prislúchalo aj mnoho iných faktorov. Podľa módy sa stavali domy či kupovali vozidlá.

Zdá sa, že ani v súčasnosti tomu nie je inak. Musíte však uznať, že aj keď chodiť celý deň na dvadsať centimetrových opätkoch neznamená med lízať, stále je to priateľnejšie, ako mať problémy s dýchaním kvôli uzučkému korzetu. Dámska móda sa rokmi menila a prinášame vám zaujímavosti a fakty, za ktoré sme radi, že sa z nich stala už len akási spomienka.

Utrpenie s názvom korzety

Tento rend vznikol v starovekom Grécku a pozostával zo šnurovacieho tela, stiahnutého najväčšmi v oblasti pásu, ktorý na ženskej postave vytváral ilúziu presýpacích hodín. Snaha stiahnuť pás ideálne až na 40 centimetrov a vízia ideálnej postavy, na dosiahnutie ktorej slúžil práve korzet, mala však na ženské telo devastačné dopady. Často tak dámam (v mnohých prípadoch príliš mladým) praskali kosti na rebrách, v horšom prípade čelili riziku udusenia v mene módy. V súčasnosti si dámska móda nepotrpí na dokonalý, jeden a ideálny tvar tela. Ak by však žena nástojčivo trvala na úzkom páse, medicína dnešnej doby by jej mohla pomôcť oveľa bezpečnejšie, ako dávne nosenie korzetov.

Zdroj foto: Patrícia Lukáčová

Keď sukňa zabíja

Pokiaľ vám príde korzet z minulosti ako dostatočný mučiaci nástroj, stále sa nájdu časti oblečenia, ktoré utrpenie žien ešte predčili. V tomto prípade bola smrť ale o čosi rýchlejšia. Reč je o lešenej obručovej sukni, perfektne obopínajúcej uzučký pás. Tá spôsobovala problémy nie len samotným nosením, ale už len dostať sa do nej bol hotový zázrak. Zväčša sa tieto sukne vyrábali s bokmi v drevenej verzii, s ktorými mali dámy sklon k prevracaniu sviečok a plynových lámp. Okrem rizika smrti uhorením, hrala stále podstatnú úlohu váha samotných sukní. Tá zase vystavovala riziku smrti utopením, pretože drevo bolo poprepájané oceľovými komponentami.

Zdroj foto: Bigstock.com

Zdanlivo neškodné vlasy tiahnuce sa do výšky

Dámska móda a jej prejavy bývajú občas nepochopené. Inak tomu nie je ani v prípade parochní, presnejšie tých parochní z histórie. Na nich by síce nebolo nič zvláštne, pokiaľ by sa ich ženy v minulosti nesnažili zväčšiť do obrovských rozmerov. Nešlo však len o samotný objem vlasov, ktorý je aj v dnešnej dobe vyhľadávaný. Problém bol v snahe o objem naozaj extrémnych rozmerov. Pokusmi vytvoriť čo najväčší účes svojej parochne, sa z nej stal nástroj zabíjania. Mešťania a chudobnejší ľudia nemali možnosť zadovážiť si v tej dobe drahé čistiace prášky, a tak ich starostlivosť o parochne bola značne zanedbaná. Keby nedošlo k Francúzskej revolúcii, a teda aj k módnemu prevratu, zabila by takáto parochňa plná bĺch a potkanov nakazených všemožnými chorobami zrejme každého.

Zdroj foto: Patrícia Lukáčová

Zdroj foto: Bigstock.com / Patrícia Lukáčová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu