Mozartovo mesto Salzburg

0
2551

Ešte ste si nenaplánovali poznávaciu dovolenku v tomto roku? S našimi tipmi sa určite ľahšie rozhodnete. Objavíte kreatívnu podobu rakúskej hudobnej metropoly Salzburg na rieke Salzach na úpätí Salzburských Álp, navštívite hudobné festivaly a koncerty, vychutnáte si kulinárske špeciality a zoznámite sa s tamojšou pivnou kultúrou.

Salzburg je však viac ako len Mozartovo mesto a mesto festivalov. V najdôležitejších pamätihodnostiach mesta ožívajú dejiny plné napínavých prekvapení. Pevnosť Hohensalzburg, Mozartove múzeá, Obilná ulička – Getreidegasse, Mirabellská záhrada alebo Hellbrunn patria k najnavštevovanejším cieľom hostí Salzburgu. Pri potulkách Starým mestom s jedinečnými pamiatkami zo 17.  až 18. storočia pochopíte, prečo toto rakúske mesto bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vyštartovať môžete vlakom z Bratislavy cez Viedeň a odtiaľ priamo do Salzburgu. Cesta trvá necelé štyri hodiny aj s prípadným prestupom. Sú však aj priame vlakové spojenia z Bratislavy do Salzburgu bez prestupovania.

Túlajte sa Starým mestom po Mozartových stopách!

Ubezpečujem vás, že nezablúdite. Celé historické centrum mesta Salzburg je totiž ako jedno veľké Mozartovo múzeum. Prechádzku môžete začať pri soche Wolfganga Amadea Mozarta, ktorá už od roku 1842 stráži Mozartovo námestie. V dome číslo 8 je byt, kde žila a tiež zomrela Constanze, vdova po Mozartovi. Ak predsa len stratíte orientáciu, dobrou pomôckou je GPS navigácia, ktorú som viackrát využila, keď som sa vracala do hotela Sheraton po moste Makarsteg, ktorého zábradlie je ovešané pestrými visiacimi zámkami rôznych druhov a veľkostí. Platí totiž taká legenda, že ak zavesíte zámok na tento most, vaša láska vydrží večne.

Jedným z najobľúbenejších rakúskych múzeí je Mozartov rodný dom v Obilnej uličke (Getreidegasse). Originálne predmety, portréty a verne zrekonštruovaný meštiansky byt pozývajú na cestu časom do 18. storočia, keď sa mesto stalo centrom neskorého osvietenstva. Školstvo bolo reformované podľa rakúskeho vzoru a do Salzburgu bolo povolaných množstvo vedcov a umelcov. Getreidegasse je tak trochu unikát. Takmer na každom dome je vývesný štít (znak), znázorňujúci niektoré z remesiel. Ostali tu z dôb, keď remeselníci radšej ako písanou reklamou lákali svojich zákazníkov grafickým znázornením svojho umenia. Touto ulicou sa dostanete aj k jednej z dominánt – Dómu, ktorý sa dá považovať za najvýznamnejší z niekoľkých desiatok kostolov v meste. Postavila ich tu silná katolícka cirkev, ktorá mesto ovládala až do začiatku 19. storočia a udržiavala jeho samostatnosť. História hovorí, že v čase jeho prvej vysviacky v roku 774 mal Salzburg desaťtisíc obyvateľov. Preto ho postavili taký veľký, aby sa doň všetci zmestili. Mozartov klavír možno zasa obdivovať v Mozartovom dome na Makartovom námestí na druhom brehu rieky Salzach, kde si tiež možno pozrieť multivizuálnu šou a novú výstavu o histórii nadácie Mozarteum.

Veľkou atrakciou pre návštevníkov Salzburgu a miestom, kde sa konajú tie najromantickejšie svadby, sú Zámok Mirabell & Mirabellská záhrada. Prepychový zámok nechal postaviť v roku 1606 kniežací arcibiskup Wolf Dietrich pre svoju milenku Salome Altovú.

Najdôležitejšie pamätné miesta odporúčam navštíviť prostredníctvom Mozart City Tour. Cestuje sa autobusom a vďaka tomu je možné navštíviť aj miesta v blízkom okolí Salzburgu, napríklad zámok Hellbrunn. Mozart City Tour je pohodlná, informatívna a od počasia nezávislá služba turistom.

Len modré sú tie pravé!

Nájde sa len málo ľudí, ktorým by v súvislosti so Salzburgom nenapadla známa čokoládová pochúťka Mozartove gule. Lenže ak by sme pátrali po jej pôvode, zistili by sme, že tie najznámejšie, červené, nie sú pravé, ale iba šikovne vymyslený marketingový produkt, ktorý sa s úspechom predáva po celom svete.

Jediné pravé salzburské Mozartove gule sú zabalené v striebornom staniole, na ktorom je modrá podobizeň slávneho skladateľa. Obrázok vo vitríne jedného z troch obchodov, kde sa predávajú, znázorňuje výrobný postup. Presné zloženie čokoládovej guľky je stále prísne stráženým tajomstvom.

Mozartove gule zabalené v striebornom staniole s modrou podobizňou slávneho skladateľa vymyslel cukrár Paul Fürst v roku 1890 a v roku 1905 za ne získal na Svetovej výstave v Paríži zlatú medailu. Dodnes sa čiastočne vyrábajú ručne, bez konzervačných prísad, a preto sa nesmú predávať mimo územia mesta. Zrejme by nevyhovovali európskym potravinovým normám. Aj v Salzburgu ich dostanete kúpiť len na troch miestach. V predajni v dome cukrára Fürsta na Brodgasse 13 a vo dvoch filiálkach na Mirabellplatz 5 a na Sigmund Haffner Gasse.

Jeden kus stojí vždy 80 centov a tajomstvo výrobného postupu je prísne strážené. Vie sa len toľko, že sladká guľka má 5 vrstiev. Namáča sa do čokolády a suší sa výhradne na drevených paličkách. Dierka, ktorá vznikne po vytiahnutí paličky sa zaleje čokoládou, čím vznikne hrbolček, ktorý je akýmsi puncom pravosti.

A aby toho sladkého potešenia nebolo dosť, v Salzburgu vám ako špecialitu ponúknu Salzburské halušky (noken). Ak chcete vedieť, o čo ide, čašník len odvetí: „Sú sladké ako láska a jemné ako bozk.“ No, neochutnajte ich!

História pivnej kultúry

V Salzburgu sa pivo varí už viac ako 600 rokov so stálou kontrolou kvality, s láskou servírované a s nadšením popíjané. V priebehu storočí vznikali pivovary, ktoré sú dodnes v prevádzke. Varia sa v nich rôzne druhy piva, vždy však v špičkovej kvalite. Osvedčené receptúry sa dedia z pokolenia na pokolenie. Úplne najstarším je Stieglov pivovar, založený v roku 1492 ako najväčší súkromný pivovar v Rakúsku. V roku 1621 bol založený pivovar augustiniánskych mníchov Augustiner Bräu v kláštore Mülln. V roku 1860 bolo v meste a jeho okolí v prevádzke 75 pivovarov. Počas prvej a druhej svetovej vojny začalo toto odvetvie stagnovať a salzburský trh začali ovládať dva veľké pivovary: Stiegl v Salzburgu a Kaltenhausen pri meste Hallein.

Ak sa teda ocitnete v Salzburgu, nechajte sa zlákať na prieskumnú cestu po tamojších pivovaroch a budete vítanými hosťami ich pivníc. V Stieglovom svete napríklad môžete sledovať sládkov pri práci a potom sa výdatne venovať ochutnávkam.

Nezabudnite počúvať Mozartovu hudbu

Na čo by ste ako hostia Salzburgu nemali zabudnúť, je návšteva koncertov a festivalov, ktoré udržiavajú hudobný odkaz Wolfganga Amadea Mozarta v jeho rodnom meste stále živý. Pestrá ponuka programov je dôkazom toho, že Salzburčania si svojho slávneho rodáka stále uctievajú.

Náš tip: využite bezplatné a zľavnené vstupy s Kartou Salzburgu!

Text: Boba Diešková

Foto: Tourismus Salzburg GMBH / autorka / pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu