Monitorovacie hodinky zachraňujú životy a zabezpečujú pomoc v krízovej situácii

0
309
monitorovacie hodinky

Neraz sa asi každý z nás ocitol v situácii, keď potreboval pomoc. Mnohí si vedia hneď sami pomôcť, ale nie všetci. Najmä osamelo žijúci a chorí seniori potrebujú čo najskôr pomôcť a poradiť. S cieľom eliminovať vznik krízovej sociálnej situácie a tiež zabezpečiť jej riešenie, vstúpil Bratislavský samosprávny kraj do pilotného projektu, v ktorom hrajú dôležitú úlohu monitorovacie hodinky. Pôvodne sa do projektu zapojilo päť mestských častí Bratislavy, vlani sa táto sociálna služba rozšírila na celý Bratislavský kraj.

„Náramok monitoruje zdravotný stav ľudí v domácom prostredí. Ide o poskytovanie nepretržitej, dištančnej, hlasovej, krátkej textovej komunikácie prostredníctvom signalizačného náramku. Ten je napojený na centrálny dispečing poskytovateľa sociálnej služby, ktorý zabezpečí potrebnú pomoc na základe vyslaného signálu. Pomoc je zabezpečená okamžite 7 dní v týždni 24 hodín,“ vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Princíp monitorovacej sociálnej služby je jednoduchý: Klient dostane signalizačný náramok, ktorý obsahuje množstvo senzorov a jedno tlačidlo, ktoré sa po stlačení automaticky spojí s dispečingom. Vyškolení pracovníci okamžite riešia vzniknutú situáciu priamym hovorom cez hodinky. Tie monitorujú zdravotný stav ako je činnosť srdca, meranie tlaku, teploty tela, pohyb, okysličenie krvi. Obsahujú aj senzor pádu, vďaka ktorému pri páde a následnej strate vedomia príde hlásenie s polohou osoby do dispečingu a jeho pracovníci hneď riešia danú situáciu. Poskytovateľ sociálnej služby okamžite vyšle na miesto záchranné zložky, komunikuje s rýchlou zdravotnou pomocou, v prípade potreby s hasičmi. Hodinky fungujú v rámci celej republiky, či je osoba doma alebo vonku. Hovory s dispečingom sú pre nositeľov hodiniek bezplatné.

monitorovacie hodinky

Bratislavský kraj vlani zabezpečil poskytovanie tejto sociálnej služby 117 seniorom s trvalým pobytom v bratislavskom regióne, ktorí na centrálny dispečing prostredníctvom signalizačného náramku (SOS hodiniek) vyslali celkovo 6 295 signálov potreby pomoci. Napríklad vďaka senzoru pádu, ktorý signalizačné náramky tiež obsahujú, bol takmer v päťdesiatich prípadoch do dispečingu vyslaný núdzový signál – alarm reálneho pádu klienta. Vyškolení pracovníci dispečingu na jeho základe neodkladne kontaktovali záchrannú zdravotnú službu, poskytli GPS lokalizácie klienta a kontaktovali príbuzných.

O monitorovacie hodinky pre seniorov je veľký záujem a tak, ako pri iných sociálnych službách, ktoré poskytujeme, aj tu existuje poradovník. Dobrá správa je, že nášmu Odboru sociálnych vecí sa podarilo navýšiť počet. Od februára tak budú mať obyvatelia kraja k dispozícii celkovo 133 kusov. Ani tento počet však neuspokojí vysoký dopyt, preto prosím všetkých o trpezlivosť s čakacou dobou.  Budeme hľadať ďalšie prostriedky, aby sme mohli počty opäť navyšovať,” sľubuje bratislavský župan. Žiadosť o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby monitorovania a signalizáciu potreby pomoci nájdete na https://bratislavskykraj.sk/socialne-veci/ziadosti-a-tlaciva/.  

monitorovacie hodinky

Pripravil:  Michal Feik

Foto: BSK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu